Mergi la conţinut

Concurs De Creativitate


Noni

Recommended Posts

Daca nu stiu sa fac bani cu calcuratorul,grafica nici atat...! Dar subiectul este prea important,sa-mi permit sa stau deoparte!

Sunt de acord cu ideea lui Cezar de a "arata" un custom-cruiser,incercuit de un slogan cum ar fi: "pericol? NU-hobby" sau: "nu vreau sa te stresez-doar sa ma deplasez(sau"sa traiesc")! sau,cu un umor mai "popular",ceva de genul: "preferi sa fiu pe asfalt decat cu nevasta-ta"-dar asta risca sa nu fie gustat de toata lumea!

In orice caz,promit sa ma mai gandesc! Mesajele propuse de Andrei,le gasesc prea "cuminti",prea clasice! mesajele(parerea mea) tre' sa fie precum traficuldin Romanica:dure(dar cu umor)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... nu vreo CIOARA BORATA CU BMW X5 (sau mai nou X6 ce p..a noastra?!) , Q7 , mertzan etc...

Nu se putea sa nu iti scoti mizeria din tine si pe aici. :giljotiini:

Mesajele propuse de Andrei,le gasesc prea "cuminti", prea clasice! mesajele(parerea mea) tre' sa fie precum traficuldin Romanica:dure(dar cu umor)!

Pai imaginea motociclistului in romania nu este una prea pozitiva si o imagine cuminte si familista poate ameliora asta un pic.

Un mesaj iritant, competitiv nu cred ca ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tanasescu foloseste cuvinte mai de maidan, dar continutul nu era condamnabil. Cioara borata nu se refera la o rasa umana, ci la o specie de sofer roman, de orice etnie. Top Gear a folosit pentru specia asta o alta denumire in campania de civilizare a soselelor: bizon in trafic.

Eu, ca familist am apreciat mesajele tale, AndreiRN. Windfucker vrea ceva mai rebel, mai taios. Adevarul e in ambele parti, depinde de targetul mesajului.

Cesar are dreptate. Tanasescu pune mana pe ce unealta vrei, dar sari cu rezultate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem in stadiul de primit idei. E prea devreme sa criticam pentru ca nu prea avem ce :biggrin:

Un mesaj pe post de slogan poate aparea din te miri ce. Mesajele cu valoare mare de impact sigur vor atrage atentia si vor alcatui o srie mai mare din care vom alege. Liniile directoare au fost trasate in primul mesaj. Cu prea multe restrictii limitam capacitatile creatoare.

Asteptam in continuare propuneri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tanasescu foloseste cuvinte mai de maidan, dar continutul nu era condamnabil. Cioara borata nu se refera la o rasa umana, ci la o specie de sofer roman, de orice etnie. Top Gear a folosit pentru specia asta o alta denumire in campania de civilizare a soselelor: bizon in trafic.

Eu, ca familist am apreciat mesajele tale, AndreiRN. Windfucker vrea ceva mai rebel, mai taios. Adevarul e in ambele parti, depinde de targetul mesajului.

Cesar are dreptate. Tanasescu pune mana pe ce unealta vrei, dar sari cu rezultate!

ASTA este limbajul care trebuie folosit cand vorbim si avem de-a face cu soferii romani participanti la trafic! + arsenalul de arme din portbagajul masinii! altfel nu se poate! cioara borata este orice tzigan nesimtit care considera ca i-a cumparat sosea masa aia grasa si slinoasa semi-analfabeta da' "jmechera" prin spania sau alte tari din Europa! mai sunt si alte "specii" de soferi romani , da' nu intru in detalii :thumbdown: mie imi place pe maidan :beach: ! de vreo 20jde ani in Romania se aplica : "CARE PE CARE!" :yes: o sa incerc sa nu dezamagesc , da' poate duminica dupa-amiaza/seara "produc " si eu ceva... acum nu se poate ... imi e prea lene... s-a acumulat toata sila de pe urma muncii din toata saptamana asta... sorry , trebe sa-mi reincarc bateriile' :bye:

post-24028-12551223236345_thumb.jpg

post-24028-12551223340546_thumb.jpg

post-24028-12551223394988_thumb.jpg

post-24028-12551223446906_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concurs de Creativitate

Pro-Bike.ro isi propune o campanie de promovare a site-ului si forumului Pro-Bike. Pentru una dintre aceste actiuni solicitam ajutorul si parerile membrilor si al userilor forumului.

Ce incercam sa facem?

Scoatem la concurs designul unui "bumper sticker" de atentionare in trafic pentru conducatorii auto. Sticker-ul este de tipul "atentie la motociclete", stickere pe care suntem siguri ca le-ati vazut deja lipite pe lunetele unor masini in traffic.

Cum dorim sa arate?

Aici libertatea de creatie este aproape deplina si apartine celor care vor sa ne ajute. Sunt cateva conditii pe care le vom impune insa. Pe sticker va aparea obligatoriu sigla Pro-Bike, oricare din atasamente, in orice forma. De asemenea, culorile folosite vor fi cele reprezentative Pro-Bike: negru, rosu, alb, nuante de gri, iar pentru textul de atentionare (orice alta nuanta s-ar potrivi, noi ne-am gandit la un portocaliu? Sugestiile sunt bine venite). Prima recomandare pentru design este ca acesta sa fie usor de inteles impreuna cu textul de atentionare, sa atraga usor atentia si sa aiba impact.

Ce vrem sa spunem?

Al doilea lucru scos la concurs este "Mesajul" de atentionare. Acest mesaj urmareste aceleasi linii conceptuale pe care le urmareste si design-ul stickerului. Mesaj scurt si de impact maxim. Ideal ar fi ca mesajul si design-ul sticker-ului sa formeze un "tot omogen".

Nu excludem nici propunerile unitare – design + mesaj.

Asteptam propunerile voastre si suntem deschisi la orice idee.

Tot este un concurs... premiul este evident: castigatorul isi va vedea designul pe toate stickerele pro-bike din Bucuresti si nu numai :)

Succes!

:biggrin: Simplu si la obiect... e destul de galben , nu?! :pardon:

noapte buna... :hunter:

post-24028-12551263553206_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca nu stiu sa lucrez in vreun program special si trebuie sa ma folosesc de Paint...

...

Soferii nu prea inteleg ca majoritatea accidentelor in care sunt implicati motociclistii au ca urmari: VATAMAREA CORPORALA a motociclistului si DOSAR PENAL pentru soferul vinovat.

Poate asta ii va face sa fie mai atenti. Ca sa nu mai spun ca unii sicaneaza intentionat motociclistii, lucru pe care-l spun din proprie experienta.

post-24246-12551564592442_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ cu bucurie ca lucrurile au inceput sa sse puna in miscare. Mi-am permis sa intervin din cand in cand ca sa ramanem concentrati pe tinta pe care ne-am propus-o. Am sa incerc sa va dau cateva exemple in legatura cu supletea mesajului si puterea de impact.

Probabil ca multi dintre noi stiu seria de volume educative: Word, Excel, Windows, etc pentru To(n)ti. Ei bine, acest pentru To(n)ti este adaptarea lui for Dummies din US. Traducerea si adaptarea s-a facut in urma unui concurs lansat de Academia Catavencu cu mai multi ani in urma.

Sa vorbim putin si despre tipul de mesaj. Eu nu recomand folosirea cuvantului Atentie!. Este folosit foarte des inclusiv in alte stickere de genul celor pe care incercam sa-l facem. Este folosit in tot felul de reclame: atentie la masina de spalat, atentie la detergent, atentie ca nu mai ai minute pe cartela, atentie etc. ... Puterea de atentionare a acestuia intr-un mediu atat de dinamic precum drumul public este foarte mica. Iar in combinatie cu stresul majoritatii soferilor ajunge zero. Folosirea lui excesiva face ca mintea umana sa-l ignore. Asadar, eu n-as folosi Atentie!

Combinatia de culori: galben si negru e o combinatie folosita obsesiv drept pentru care am si recomandat la inceput un set de culori preferate. Orice model care va fi folosit pentru sticker insa va fi prelucrat pentru a se putea satisface tehnologia de executie.

Cateva vorbe despre valoarea mesajului: eu unul nu agreez un mesaj de tipul "Da-te laoparte, I'm a fast moving mthfckr" Prefer mesaje de tipul "motociclist disciplinat si prietenos". In trafic nu vrei sa fii bombardat de stimuli care induc sentimente de nesiguranta. Sunt destui soferi agresivi, nu vrem sa atentionam ca sunt si foarte multi motociclisti agresivi. Tot la valoarea mesajului se reduce si discutia despre lungimea textului-slogan. Dragii mei, marimea conteaza. Imaginativa cat de greu este sa inghiti o pilula gigantica si atunci veti intelege ce vreau sa zic. Mesajul TREBUIE SA FIE SCURT.

Gata, am vorbit destul :sweatdrop:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ cu bucurie ca lucrurile au inceput sa sse puna in miscare. Mi-am permis sa intervin din cand in cand ca sa ramanem concentrati pe tinta pe care ne-am propus-o. Am sa incerc sa va dau cateva exemple in legatura cu supletea mesajului si puterea de impact.

Probabil ca multi dintre noi stiu seria de volume educative: Word, Excel, Windows, etc pentru To(n)ti. Ei bine, acest pentru To(n)ti este adaptarea lui for Dummies din US. Traducerea si adaptarea s-a facut in urma unui concurs lansat de Academia Catavencu cu mai multi ani in urma.

Sa vorbim putin si despre tipul de mesaj. Eu nu recomand folosirea cuvantului Atentie!. Este folosit foarte des inclusiv in alte stickere de genul celor pe care incercam sa-l facem. Este folosit in tot felul de reclame: atentie la masina de spalat, atentie la detergent, atentie ca nu mai ai minute pe cartela, atentie etc. ... Puterea de atentionare a acestuia intr-un mediu atat de dinamic precum drumul public este foarte mica. Iar in combinatie cu stresul majoritatii soferilor ajunge zero. Folosirea lui excesiva face ca mintea umana sa-l ignore. Asadar, eu n-as folosi Atentie!

Combinatia de culori: galben si negru e o combinatie folosita obsesiv drept pentru care am si recomandat la inceput un set de culori preferate. Orice model care va fi folosit pentru sticker insa va fi prelucrat pentru a se putea satisface tehnologia de executie.

Cateva vorbe despre valoarea mesajului: eu unul nu agreez un mesaj de tipul "Da-te laoparte, I'm a fast moving mthfckr" Prefer mesaje de tipul "motociclist disciplinat si prietenos". In trafic nu vrei sa fii bombardat de stimuli care induc sentimente de nesiguranta. Sunt destui soferi agresivi, nu vrem sa atentionam ca sunt si foarte multi motociclisti agresivi. Tot la valoarea mesajului se reduce si discutia despre lungimea textului-slogan. Dragii mei, marimea conteaza. Imaginativa cat de greu este sa inghiti o pilula gigantica si atunci veti intelege ce vreau sa zic. Mesajul TREBUIE SA FIE SCURT.

Gata, am vorbit destul :sweatdrop:

:telephone: "bai" Cesare... da' de cand esti si tu "prieten pro-bike"?! W T F ?! si cate greseli de gramatica ai facut... incredibil... sigur ai scris TU postul asta de mai sus? :tv_horror:

:naughty:

a mea e "za biest" :drunk:

de Adobe PhotoShop CS3 a auzit careva? :help:

post-24028-1255183613855_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu cu o sugestie pt slogan, ceva de genul: "RESPECTA SI VEI FI RESPECTAT!!! MOTOCICLISTII EXISTA IN TRAFIC!!!"

Am gasit niste modele de stikere. Le pun aici. Nu le-am desenat eu, eu doar le-am luat din alta parte ca sa le pun aici.

Ar mai fi o idee cu tricouri imprimate. Poate cineva de pe forum are relatii la vre-o imprimerie si obtine un discount ceva.

Dar ca orice alta campanie de genul asta, degeaba cineva se chiunuie sa faca promovare, atata timp cat sunt o droaie de motoretisti iresponsabili si inconstienti.

post-13371-12551932107369_thumb.jpg

post-13371-12551932195212_thumb.jpg

post-13371-12551932277994_thumb.jpg

post-13371-12551932479189_thumb.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am stat si am analizat problema, cel mai scurt si folosit mod de a transmite informatie conducatorului auto, alat la orice nivel de cultura, tot prin semne de circulatie se face, cam de catre toti creeatorii de astfel de mesaje inclusiv cele postate de tine Caline. Nu stiu... nu e o idee buna sau... sa n-o folosim?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Vă supun umila mea creaţie (mda, sună cam pompos!) ! Mesaj simplu, sper la obiect !

Ah, acum văd că am uitat de sigla "pro-bike" ! Scuze, încerc să o introduc şi revin.

post-23558-12552079367788_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...