Mergi la conţinut

japoneze vs europene


Recommended Posts

Japonezele rulez... :scooter:  :scooter:  :scooter:

<{POST_SNAPBACK}>

Sunt convins ca esti cel mai avizat sa afirmi asta.....mai ales ca pe 28 august este ziua ta si faci 16 ani "toti plini ochi de experienta motociclistica".

La multi ani pt. 28 si tine minte un sfat, daca vrei...invata , cerceteaza, convinge-te ca ceeace spui este real si mai ales incearca sa ai propria ta opinie (nu sugerata sau formata de altii)

PS o veche zicala spune :..." nu te lua dupa muste ca ajungi la kakat" :thumbup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Aici se vede clar ... cine are Ducati ..apoi .. "frateee .. europenele sunt miezu" .. cine are japoneza .. la fel .. parerea mea este ca japonezele conduc de departe europenele, si nu zic asta ca am japoneza ... dar lucrez intr-un service unde importam si japoneze si europene .. si eu zic ca este totusi o diferenta mare .. mai ales la fiabilitate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuzati.. cand europenii faceau motociclete japonezii inca se jucau de-a samuraii si mergeau cu papuci de lemn. bafta!

da mha noi traim in prezent,altii in trecut....america nu sa fondat acum mii de ani dar sunt mai avansati k europa..asa k lasane cu istoria

no offense

:read:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Japonezele sunt mai aproape de variantele de circuit pe cand intre ducati de reprezentanta si ducati de pe circuit este o diferenta uriase.Cred ca oricine doreste senzatii adevarate nu-si ia europene.Am mers cu un RSV 2001 si dupa 6mii ture paraca era masina trebuia sa schimbi.La o japoneza simti altfel cuplul sau asa mi se pare mie.Europenele sunt de(geaba) fite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Japonezele sunt mai aproape de variantele de circuit pe cand intre ducati de reprezentanta si ducati de pe circuit este o diferenta uriase.Cred ca oricine doreste senzatii adevarate nu-si ia europene.Am mers cu un RSV 2001 si dupa 6mii ture paraca era masina trebuia sa schimbi.La o japoneza simti altfel cuplul sau asa mi se pare mie.Europenele sunt de(geaba) fite.

<{POST_SNAPBACK}>

Omule ai cam "dat-o n'bostani " rau de tot :blahblah1: puteai sa te legi de orice altceva dar nu de cuplu (la Aprilia sau Ducati) tocmai acest lucru il apreciaza pana si cei mai inversunati "critici"- faptul ca au cuplu kalumea incepand de la turatii joase, fata de japoneze care au puterea si cuplu la turatii mari.

Si ca venii vorba de dat cu RSV-ul....ma cam indoiesc ca te-ai dat si ca trebuia sa schimbi la 6000rpm, pt. simplul motiv ca al doilea buton de la dreapta la stg. serveste la setarea turatiei maxime de "lucru" si nu am vazut pana acum nici un "RSV-ist" lasand la 6000 rpm. :pilot:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-da,a dat-o rau in bostani,sa se uite la echiparea motoarelor de moto gp(motoare in v,cu exceptia kawa si yamaha,frane brembo,amortizoare ohlins,sachs,injectie magneti-marelli...etc)-unde se regasesc componentele(pt. uz stradal) astea pe motoare de serie????

-de superbike nici nu mai vorbesc!

-concluzia:motocicletele japoneze de serie,nu prea au legatura cu variantele de curse,in afara poate de caii putere declarati,care nu prea sunt!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul nu vb din auzite ci doar din vazute: 2 bucati ducati monster vandute ,amandoua NOI NOUTE "transpirau" ulei ...un sp4 si-a pierdut surubul de la aripa ,iar un alt monster i-a sarit un surub de la toba si se "auzea" f fain...nu degeaba li se spune cutii de suruburi.M-am convins de "fiabilitatea" ducati :Jumpy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca venii vorba de dat cu RSV-ul....ma cam indoiesc ca te-ai dat si ca trebuia sa schimbi la 6000rpm, pt. simplul motiv ca al doilea buton de la dreapta la stg. serveste la setarea turatiei maxime de "lucru" si nu am vazut pana acum nici un "RSV-ist" lasand la 6000 rpm. :pilot:

@lordos-->na k se vorbeste... :flex:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Ok. O sa ma bag si eu in seama. Un scurt istoric ca sa nu se creda ca vorbesc din carti. Am carnet de la 18 ani, acum am 26. Am sa fac o insiruire de modele (cele mai reprezentative) moto pe care le am avut: cbr 600 an 98, GSX-R 750 an 98, Aprilia RSV Mille an 2001, GSX-R1000 an 2002, Yamaha R1 an 2004 si acum posesor de Aprilia RSV Mille model 2006. Deci am avut, si japoneze si europene. Este clar ca se constata o diferenta de fiablilitate intre cele japoneze si cele europene. Parerea mea este ca de cele europene trebuie sa ai mai multa grija, nu sa ari campul cu ele. In conditiile unor drumuri bune si a unor revizii normale nu cred ca s-ar mai pune problema de fiabilitate intre cele 2. Am schimbat de la japoneze, si ce japoneze, inapoi la italiene. E o chestie, stiti vcum se zice cu dragostea la prima vedere. Iti place si gata. Si lucrul asta nu se poate schimba pt cineva care a avut Ducati, Aprilia, MV sau altceva nici daca maine japonezii scot una cu motor de 400 de cai. Rsv ul meu din 2006 are 145 cai, fuge 293, dat de mine pe autostrada Soarelui, arata de nu se poate si are un cuplu...nu are rost sa discutam. Nu spun ca este mai "tare" decat o japoneza, este doar mai deosebita. Iar ca posesor a doua modele Rsv din ani diferiti vreu sa va spun ca evolutia este fantastica, din toate punctele de vedere (electronica, motor, tinuta de drum, etc.). Asa ca lucrurile s au mai schimbat nu mai este ca acum 10 ani cand motocicletele italiene in special, erau accesibile intr un cerc mai restrans. Acum au devenit un bun de consum in masa si calitatea a crescut simtitor. Apropo cate din japoneze au standard amortizoare ohlins, frane brembo de competitie si jenti de magneziu?Si detaliile, detaliile fac diferenta. Am fost la mare, si cu asta inchei, la max moto. Puzderie de motoare. Vedeai 10 R1 langa 10 GsxR care la randul lor erau langa 10 Firebladeuri. Un singur RSV si un singur Ducati 999. Sa ghicim la ce facea lumea poze in draci? Iar ca fost posesor de Jap pot sa spun ca daca te uiti la detaliile si solutiile tehnice de pe o motocicleta italiana o sa ai surprize chiar atunci cand crezi ca sti totul. Multumesc pt rabdare, sper sa se inteleaga ca nu am nimic cu japonezele, am avut si probabil cand o sa iasa una care imi place o sa mai am. Trebuie sa mergi ceva kilometri cu o motocicleta ca sa poti sa iti dai cu parerea, nu o tura scurta si gata e mai slaba, se aude motorul ca un tractor, sau cum mi a zis un motoris bazat ca am un cilindru defect.

post-7625-1156429185_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pai BMW este singura firma europeana mai serioasa si ofera o concurenta serioasa japonezelor dar nu au varietatea de produse ca ei. Jucariile italiene sunt ca o femeie frumoasa intr-o roche rosie. Iti bucura inima la inceput si te lasa cu buzunarul gol si buza umflata in timp scurt. Proiecte frumoase dar materiale ce lasa de dorit. Japonezi au stiut sa copie si sa imbunatateasca orice produs au facut. Stiu sa acopere un spectru mare al dorintelor dar cel mai important au la baza fiabilitatea mecanica. Dar nu toate motoarele sau firmele japoneze au aceeasi dedicatie fiabilitati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-de ce crezi ca tu stii "adevarul"?

-in plus pot sa-mi cumpar oricand o japoneza{firma nici macar nu m-ar interesa,pt. mine sunt la fel),dar prefer un"v",ceva deosebit,asa cum la electronice imi cumpar philips,si nu altceva.

-ca si la masini,japonezii,coreenii si chinezii,fac motoare pt. saraci(personal cred ca 4in linie este un motor pentru"saraci"-performante bunicele ,consum mic,pret mic)

-SI MAI LASA-MA CU PLASTICELE TALE...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare cu preferintele lui dar rezultatele la curse si numarul de vanzari in fiecare an arata realitatea: Japonezele sunt TOP!

Apropos, daca japonezele sunt pentru saraci de ce nu sunt asa de multe motoare prin tara? Un motor sport de 600cc costa numai £7,500 bucata! 'Eftin ca braga! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.

×
×
  • Creează O Nouă...