Mergi la conţinut

Ciinii Vagabonti.


swastik

Recommended Posts

:blink: alooo, de potaile comunitare ce se mai aude?

...

http://www.cancan.ro/actualitate/intern/doua-fetite-de-cinci-si-de-sase-ani-au-fost-muscate-de-caini-comunitari-168752.html

Postat pe 14 iun 2011 14:04

Două fetiţe de cinci şi de şase ani au fost muşcate de câini comunitari

Două fetiţe din Vaslui au ajuns la spital la interval de câteva ore, una dintre ele fiind muşcată de gambă de un câine comunitar, iar cealaltă de faţă.

caini

Copila de şase ani a fost muşcată de ochi, sprânceanu şi de lobul unei urechi. Spre norocul lor plăgile nu au fost adânci, dar au început un tratament antirabic care va dura două luni, informează Adevărul

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

La nici 30 de m de gardul Parlamentului se afla o haita de vreo 20 de caini (comunitari, maidanezi, abandonati, cum vreti sa le spuneti), unii dintre ei destul de pasnici (cand sunt singuri) dar restul sunt foarte agresivi ... credeti ca face ceva Primaria de Sector sau Primaria Generala in acest sens ? NIMIC !

Toata lumea se lamenteaza de problema asta a cainilor fara stapan desi solutii sunt dar nimeni nu le aplica; nici macar nu trebuie sa inventezi unele noi pentru ca sunt modele de rezolvare in atatea tari mult mai civilizate decat a noastra. Tari in care cainii bolnavi sau irecuperabili sunt eutanasiati din start iar ceilalti care nu sunt dati spre adoptie in 30 de zile sau recuperati de stapanii care i-au pierdut, din pacate au aceeasi soarta. Nu mai vorbesc de amenzile mari pe care le primesc cei care adopta un animal si dupa aceea nu au grija de el sau il abandoneaza pe strada.

Si daca trebuie cineva sa spuna parerea despre problema asta, cred ca ar trebui intrebati mai intai cei care au copii sau membrii de familie muscati de caini liberi de pe strazi si care au ramas cu urme pe toata viata.

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ios bucurestean, cu parinti bucuresteni si 3/4 din bunici bucuresteni.......m-am mutat afara din buc. :)

in alta ordine de idei.....nu mai e "fetitaaaaaa"......nu mai are cine sa fete 34524352 de pui.

dar mai am vreo 5-6 din cauza carora nu pot dormi sau iesi linistit din curte.

retzete careva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

mie mi-a traznit prin cap sa-mi cumpar niste arme de airsoft.

cu treaba asta impac 2 probleme.

1. - o sa ma distrez pe cinste de 2 ori pe luna in jurul bucurestiului cu niste amici.

2. - maidanezii o sa evite blocul meu deci 0 latraturi si chiaunaturi - sniper at lvl 4! - FIRE IN THE HALL!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu intentionez sa te dezumflu, dar ma tem ca mai mult de o data nu o sa apuci sa pusti cainele sub coada ca in clipa urmatoare o sa dai cu subsemnatul la politie. Iubitor de caine sau babuta bagacioasa care sa faca reclamatie nu cred sa nu se gaseasca, iar legea care apara animalele poate fi "a pain in the ass". Legea in sine nici nu e rea, ca nu e normal ca animalele sa fie chinuite, oricum important e ca nu poti fi justitiar nici macar cu maidanezii. Suntem "stat de drept" si suntem inca in cautarea stangului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu intentionez sa te dezumflu, dar ma tem ca mai mult de o data nu o sa apuci sa pusti cainele sub coada ca in clipa urmatoare o sa dai cu subsemnatul la politie. Iubitor de caine sau babuta bagacioasa care sa faca reclamatie nu cred sa nu se gaseasca, iar legea care apara animalele poate fi "a pain in the ass". Legea in sine nici nu e rea, ca nu e normal ca animalele sa fie chinuite, oricum important e ca nu poti fi justitiar nici macar cu maidanezii. Suntem "stat de drept" si suntem inca in cautarea stangului.

ima sniper... sniper not to be seen... ok?

i was not here... :ninja:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O doza de 10-20g de xylitol (un indulcitor natural, poate ati auzit de el in reclamele la ciunga) este remediu garantat pentru orice bobitza si fetitza, si lipsit de orice repercusiuni legale.

Cu o cautare pe google se gasesc mai multe magazine din .ro de unde gasiti asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Stiu, o sa radeti multi, dar chiar este o problema. In seara asta ma intorceam din oras, cand, intr-o curba, vreo 5-6 caini au sarit la picioarele noastre. Stau si ma intreb daca acolo era un semafor si sa mai fi fost si rosu? =)))

Pana la urma nu mi-e teama de caini, mai teama imi e ca-mi rup hainele. Regret ca nu mi-am luat bocancii aia cu metal in fatza. Totusi, ce solutii ar fi in cazul asta? Pistol, mi-a zis un amic. Am ras dar...acum serios, voi cum procedati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inseamna ca anu trecut unu mi`a confundat gamba stanga cu un cauciuc..al dreacu caine chior

Fix asta vroiam sa zic si eu. Cainele ala n-a avut nici cel mai mic interes in rotile mele...direct de gamba m-a luat.Poate era acelasi caine :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mutat discutiile despre caini aici.

Avem niste caini in curte la service, care sar sa muste oamenii de picior. Pe doi i-au muscat de cizme. Au sarit intr-o seara si la mine si, fara sa vreau asta, am trecut peste unul dintre ei. Se pare ca doar ala s-a invatat minte, ceilalti tot sar sa latre/muste, chiar daca le-am mai tras din mers cate un sut in bot.

Eu zic sa nu va panicati. Daca vreodata aveti caine in fata si nu puteti sa-l evitati, nu apasati frana. Accelrati, o sa va zguduie putin dar nu veti cadea. Pe frana, cazatura e sigura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie mi-a traznit prin cap sa-mi cumpar niste arme de airsoft.

cu treaba asta impac 2 probleme.

1. - o sa ma distrez pe cinste de 2 ori pe luna in jurul bucurestiului cu niste amici.

2. - maidanezii o sa evite blocul meu deci 0 latraturi si chiaunaturi - sniper at lvl 4! - FIRE IN THE HALL!!!

Vezi sa nu te vada, totusi, careva, ca "pusti" vreun caine. Apropo, bilele alea dor ale naibii de tare, deci s-ar putea sa schelalaie destul de tare incat sa atraga atentia cuiva.

Sa-ti iei protectie pt fatza si echipament gros pt ca altfel te invinetesti instant. Si eu joc airsoft, e foarte tare.

Fix asta vroiam sa zic si eu. Cainele ala n-a avut nici cel mai mic interes in rotile mele...direct de gamba m-a luat.Poate era acelasi caine :biggrin:

Ma gandesc ca totusi bocancii cu metal in bot or ajuta. Ca nici nu vreau sa-i omor dar pana la urma ma apar.

Regret foarte tare ca nu mi-am luat niste ghete cu tinte din uk. Erau intr-un magazin goth si m-am gandit atunci la ce dreaq le-ar purta cineva. Acum mi le-as lua instant.

Bine, bine, pe sistemul asta si Cluj-Napoca ar trebui sa aiba cetateni majoritatea "unguri" pt ca sunt putini romani care au ambii parinti din Cluj-N.

Eu vorbeam de cei care au venit de la tzara(in cazul capitalei din restul tzarii) rupti in fund si au facut o facultate cu vitelu si purcelu, si au lins pe unde au putut si au prins un post de menta-frec pe bani de la stat in principiu!

observati cu cata nonsalanta delimiteaza bucurestenii de restul tarii - aia care au venit de la tzara???

ASA, SI? Si eu am venit in bucuresti, in primul an am facut facultatea cu vitelul si purcelul, ca nah, astea erau conditiile. Din al doilea an mi-am platit singura studiile angajandu-ma si nu lingand in fund pe ici pe colo. Din acest motiv am avut multe joburi dar astfel mi-am putut plati cele doua facultati si studiile postuniversitare. Sa stii ca "frecatorii de menta" de pe la administratii sau ONRC sunt majoritatea din bucuresti. Imi omor zilnic timpul pe acolo asa ca nu e cum spui tu. Si de cand a fi bucurestean get-beget este o virtute iar a fi din provincie este un defect? Da, am adresa pe bucuresti, dar nu uit niciodata de unde am plecat. In concluzie, oi fi si eu tot de la tzara, dar pe bune daca nu chiar ma bucur de asta.

P.S. Fara sa instig la violenta, ti-as da una de te-as lasa lat! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi sa nu te vada, totusi, careva, ca "pusti" vreun caine. Apropo, bilele alea dor ale naibii de tare, deci s-ar putea sa schelalaie destul de tare incat sa atraga atentia cuiva.

Sa-ti iei protectie pt fatza si echipament gros pt ca altfel te invinetesti instant. Si eu joc airsoft, e foarte tare.

observati cu cata nonsalanta delimiteaza bucurestenii de restul tarii - aia care au venit de la tzara???

ASA, SI? Si eu am venit in bucuresti, in primul an am facut facultatea cu vitelul si purcelul, ca nah, astea erau conditiile. Din al doilea an mi-am platit singura studiile angajandu-ma si nu lingand in fund pe ici pe colo. Din acest motiv am avut multe joburi dar astfel mi-am putut plati cele doua facultati si studiile postuniversitare. Sa stii ca "frecatorii de menta" de pe la administratii sau ONRC sunt majoritatea din bucuresti. Imi omor zilnic timpul pe acolo asa ca nu e cum spui tu. Si de cand a fi bucurestean get-beget este o virtute iar a fi din provincie este un defect? Da, am adresa pe bucuresti, dar nu uit niciodata de unde am plecat. In concluzie, oi fi si eu tot de la tzara, dar pe bune daca nu chiar ma bucur de asta.

P.S. Fara sa instig la violenta, ti-as da una de te-as lasa lat! :biggrin:

Acuma am vazut ca esti 'o' si nu 'un'.....bine probabil tu ai facut bot, nah, acuma la femei asta e pila la moda, asta ca sa iti raspund pe acelasi ton, si la faza cu lasatul lat, eventual daca esti tipul de femeie gorila ca ai ingerat prea multi hormoni masculini poate, sau poate si daca ridici mainile sus chiar fara sa ma atingi, dar eu stand prea aproape :puke: .....mai bine lasa mai usor cu bravurile gen 'bet-men' ca nu suntem la circ! :rtfm:

PS: Cam ai limbaj de mahala, deci nu mintii ca esti bucuresteanca get-beget!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haidi bre "Ra" , intelegem ca la doua juma' dimineata suntem obositi , dar chiar nu mai intelegem un spirit de glumita?

Si-apoi , Furia Alba(cu sau fara centura neagra) a precizat destul de clar ca nu e din capitala !

Un pic de calm si mai multa voie buna , ce naiba... :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam greu pe la noi...unii sint suparati altii frustrati... sau amin2 :flex:

bercenar deci rezist...

nu numai ca sint perfect dar sint si bucurestean la 2 generatie :thumbup: :thumbup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am niste petarde rusesti foarte smechere, dar n-am apucat sa le incerc. Adica le-am testat dar nu pe caini.

Mi-ar trebui un sistem de prindere astfel incat sa le pot aprinde usor din mers.

Imi mai trecuse prin cap sa-mi iau un laser din ala de vreo 200mW si sa incerc sa-i nimeresc in ochi cand ma ataca. Daca opresc si ii las sa se apropie cred ca merge.

Si pistol cu gloante de cauciuc, dar e foarte complicat de obtinut si e si cam scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu petardele ar fi o idee daca ai avea un sistem de aprindere facil, dar mi-e ca te intinzi pe jos incercand sa le aprinzi.

pistol pe motoreta merge doar in filme, in viata reala ai da cu nasul de asfalt pana l-ai scoate din toc (daca esti in miscare).

si oricum nu mi se pare normal sa ma plimb ca-n jungla printr-o "capitala europeana"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mutat discutiile despre caini aici.

Avem niste caini in curte la service, care sar sa muste oamenii de picior. Pe doi i-au muscat de cizme. Au sarit intr-o seara si la mine si, fara sa vreau asta, am trecut peste unul dintre ei. Se pare ca doar ala s-a invatat minte, ceilalti tot sar sa latre/muste, chiar daca le-am mai tras din mers cate un sut in bot.

Eu zic sa nu va panicati. Daca vreodata aveti caine in fata si nu puteti sa-l evitati, nu apasati frana. Accelrati, o sa va zguduie putin dar nu veti cadea. Pe frana, cazatura e sigura.

Eu mi-am luat-o la tine in curte din cauza javrelor alora. Am facut exact ce zici mai sus, am pus frana si zdrang. Cand ii faci sapun sa ma anunti ca vin sa-mi curat lantul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...