Mergi la conţinut
  • 0

Un Vis Devenit Realitate!


Gog

Întrebare

Astazi mi-am implinit visu de a avea motocicleta...Am timp pana la vara sa meditez si sa imi pun gandurile in ordine la ce va urma ...Am povestit ceva din cele intamplate astazi aici

http://georgepadu.blogspot.com/.

Avand in vedere ca voi sunteti singuri mei prieteni motociclisti am simtit nevoia sa impartasesc bucuria mea cu voi .

O zi buna

post-1-0-61324600-1321737438_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recommended Posts

  • 0

Pai cum s-ar zice Update....

Astazi am scos calutzu pentru prima data pe strada....

Pfff...cat am fost la munca de dimineata pana la 2, Doamne numai cat ma gandeam ca o sa merg aveam un senzatie in stomac de ma punea in fund...Emotii cat cuprinde...A fost greu pana am iesit pe strada sa merg oleaca dupa care emotiile au disparut, emotii iarasi la prima curba pe care credeam ca nu mai apuc sa o iau si nu din cauza ca aveam viteza ci doar ca imi era frica sa ma inclin oleaca si eu , stres ca nu imi arde o semnalizare (stg spate), si se pare ca am ajut dreptate cu problema cu directia, si acum vine intrebarea mea pentru cunoscatori

Ghidonul meu are tendinta sa vireze singur maxim adica ...daca vreau sa virez doar oleaca in dreapta, ghidonul are tendinta sa fuga maxim dreapta daca eu nu il tin contra, i-am imprumutat-o unui prieten mai experimentat si zicea ca este aceias senzatie ca la motoarele care au piston la ghidon sau ceva de genu nu stiu la ce s-a referit ...

Este tarziu si sunt obosit ...Ma duc sa ma mai uit odata la calutz de la balcon si ma culc.

Toate cele bune si sper sa primesc ceva sfaturi in legatura cu ghidonu

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

sper sa primesc ceva sfaturi in legatura cu ghidonu

formuleaza mai exact...

poate ar fi rulmentii de jug (ar fi ok varianta asta, e cam scump dar se remediaza); poate ca a fost cazuta si trage in partea aia (ar fi f nasoala varianta asta); oricum, n-ar fi rau sa te ingrijesti a-i schimba rulmentii de jug (sunt aia de tzin furca fata legata de cadru, cei in jurul carora pivoteaza ansamblul rotii fata cand misti ghidonu`). costa, dar ... zic si eu. dar poate n-or fi nici rulmentii aceia si nici cazuta.

de fapt, pe net e greu de dat sfaturi foarte exacte, in afara unor sfaturi generale. cauta sa gasesti pe cineva experimentat in orasul tau, sa mearga cu ea si sa-ti zica una-alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
Ghidonul meu are tendinta sa vireze singur maxim adica ...daca vreau sa virez doar oleaca in dreapta, ghidonul are tendinta sa fuga maxim dreapta daca eu nu il tin contra, i-am imprumutat-o unui prieten mai experimentat si zicea ca este aceias senzatie ca la motoarele care au piston la ghidon sau ceva de genu nu stiu la ce s-a referit

Exact la fel se simte si motocicleta pe care fac eu scoala, o yamaha virago 250 cmc. Cand intorci roata spre o directie, tinde sa se tot duca spre acea directie. Ca sa nu mai spun ca la inceput aveam senzatia ca se pliaza in 2 motocicleta cand trebuia sa virez.

Nu stiu daca ai o problema - cred ca asa sunt concepute chopperele.Din ce am inteles, la viteze mai mari nu s-ar mai intampla fenomenul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Am un prieten care este mecanicul de la suzuki galati... El nu a mers cu ea insa un alt prieten a mers si mi-a zis clar ca are ceva in neregula la ghidon, el mi-a spus asa : invatate asa un an - doi si dupa i-ati Transalp :))...in fine sunt hotarat sa o duc la service sa imi faca o foaie de constatare si dupa vad ce pot inlocui si ce mai trebuie sa astepte ...

Si asa ca o povestioara mica ..in cele ce urmeaza :)

Azi am fost plecat la primul meu drum in afara orasului: Galati - Luncavita : Pfff ce sa zic misto si nu prea ...

Am plecat impreuna cu un prieten care era pe un Transalp, nici pe bac nu am fost macar impreuna :) ca eu l-am pierdut pe cel pe care se urcase el ..In fine am trecut dunarea ne-am gasit si hai cica la drum Calutzu meu ...Pfff viteza de croaziera 60 in localitate si tot atat inafara , aicea ma simpt eu bine acuma , 60 km/h perfect , am incercat sa merg si mai tare insa pe la 80 parca imi fugea spatele , parca uneori pleca in directie vroia ea , parca stateam mai pe o parte si imi era fricae sa ma mut in sa din mers , asa ca am ales sa il las pe Transalpist sa mearga in drumu lui iar eu pe drumul meu incet si batraneste cum s-ar zice...

Bun pana aici toate bune...In luncavita sta bunica unui prieten de-al meu si am zis ca daca tot am ramas singur sa ii fac si o vizita ca poate ma lipesc de o lingura de mancare ca foame merge cu 70Km/h ...Bunn am urcat de pe un drum dinasta de tara cu piatra mare mai greu dar am reusit . Ajung la mamaia ma recunoaste dupa ce imi dau toate alea de pe cap jos , fac vorbele si de mancare tot , acu sa bag Calutzu in curte sa pasta si gura lui ceva iarba...dar ce sa vezi iarba proaspata avea sa imi vina de hac...

Asa ca botezul m-i l-am facut in loc cu verdeatza dar sa revenim...Deschide bunica portita si dai la dea, in fara porti un panta abrupta cat de cat, in fata porti 2 masini parcate si eu hop sa intru printre ele , ridic roata fata si cand sa urce si spatele cioc-boc eram cu motoreta pe mine , imi prinsese piciorul sub ea si nu ma puteam ridica ...Zic eu ca un voinic de sub cal unui pusti sa cheme ajutoare dar ce sa vezi mamaia i-a calul de haturi si sus cu el ...Am ramas prost cum o batrana de 70 de ani a ridicat calu de 240 de kg direct de coarne :))...Binenteles ca l-am lasat afara pentru asta :)...Nu am nimic ma doare oleaca umaru si mi-am pictat oleaca casca cu vopseaua de pe bara masini din stanga porti...

Imi cer scuze pentru eventualele greseli este tarziu si sunt obosit dupa a 2 zi de motociclism si cei 75 de km parcursi :) Toate bune la toata lumea....

Uitati-va la el ce fata de nevinovat milog are ...

post-28769-0-86605300-1335648032_thumb.j

post-28769-0-35781100-1335648033_thumb.j

post-28769-0-85113000-1335648033_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Salutare domnilor,

Vin si eu cu o problema Malutu meu cand i-a cate o groapa se aude trosnind tare rezervorul de cadru . Stie cineva ce ar fi , m-am gandit eu ca i-ar lipsi un manson ceva care sa amortizeze lovitura sa nu se mai loveasca fier pe fier . Imi poate spune cineva ce sa caut sa cumpar ?

In rest sunt bine ...calaresc linistit si pasnic cu 70 km/h ...Toate cele bune prieteni

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

se aude trosnind tare rezervorul de cadru .

1. desfaci rezervorul. e simplu: dupa ce scoti saua, desurubezi suruburile (unul sau doua - la virago al meu e unul dar pot fi doua) care-l tin fixat pe cadru. apoi tragi incet spre inapoi. eventual, inainte desfaci alimentarea cu benzina, adica scoti tubul ala pe unde vine benzina- ar trebui sa fie fixat cu o clema rapida.

2. ei bine, spre fatza, rezervorul shade pe un soi de bucse din cauciuc. verifica-le. daca-s uzate, inlocuieste-le cu unele similare ca dimensiune si forma, poate merg si bucse de dacie...

asta cred ca-i de facut, dupa o experienta similara cu ij-ul. bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Buna ziua,

Bine v-am regasit ...Daca tot este o zi in care nu fac nimic am zis eu ca ar fi bine sa mai impartasesc unele ganduri cu voi.

Ce sa zic sunt un incepator fericit, zic asta pentru ca deocamdata nu am avut nici un eveniment pe strada , nici macar nu imi aduc aminte odata sa ma fi deranjat vreun sofer in trafic, merg in limita de viteza nu crosetez nu ma bag la semafor stau si imi aspept linistit randul .

De calatorit nu prea am calatorit inafara orasului , o singura daca am mers mai mult asta acum de curand ca am fost la Buzau la intrunirea Seawols Buzau . Ce sa zic toate bune si frumoase , am plecat in jur de 15 motociclete din Galati si spre marea mea surprindere nu am ramas deloc in urma asa dupa cum ma asteptam ci am reusit sa tin ritmul de 100-110 al baietilor. Motocicleta m-a suportat ca un adevarat tovaras de drum , fara probleme nici sete prea mare nu i-a fost ca am ajuns la concluzia ca imi consuma 4-4.5 la suta de km.

La Buzau a fost super bine ...strand si piscina la intrunire moto cum rar se mai aude de asa ceva . Nu cunosteam pe nimeni dar se vedea veselia din ochii oamenilor ce isi regaseau inca odata prieteni din diverse locuri ale tari. Oameni prietenosi m-a salutau ne luam in brate de parca deja copilarisem inpreuna :). Drumul inapoi a fost mai scurt ca de obicei de altfel .

In rest sunt bine sanatos..

Maine imi planuiesc sa plec spre Moldova mai exact la Tg.Neamt pe la manastiri sa stau oleaca de haiduc la cort. Daca este cineva care imi poate oferii ceva informatii utile si o masa in Tg Neam (plec aproape doar cu bani de gaz. o-i gasi eu ceva de mancare pe drum :D ) as fi recunoscator

Toate cele bune la lume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Am fost mi-a placut maxim ....Drumul a fost bun , a fost lung dar placut , am ajuns tarziu la Varatec asa ca nu m-au primit drept urmare am dormit pe marginea drumului pe langa Agapia o noapte :) foarte misto sentimentul de libertate si calator . Apoi am stat o noapte la Sihastria foarte primitori parienti deacolo mi-au dat un pat in care sa dormn pe zero lei exact asa s-a exprimat parintele ca la Varatec vroiau 40-80 de lei pe noapte .

Drumul inapoi a fost si el super cu toate ca am venit de E85 care a fost mai aglomerat cu Tir-ruri si toate cele .

In concluzie a fost super :) Toate bune la lume

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Povestea incepe cam asa ....

Mai demult am vazut eu pe Facebook un concurs de la Firma Pinlock cum ca daca dai share la o poza cu o casca misto o poti castiga si ce-am zis eu: Ma hai ca nu-i asa mare efortul si iata si rezultatul:

Dear George, congratulations you are a winner of our action with GIVI. You won the GIVI helmet, size M. Please, send me your address so we can send the prize to you. Greetings from the Pinlock team, Annalies.

Dear George.

You are the third winnar of the GIVI helmet action, but we didn't receive your address so far. Would you be so kind to send your address to the following email address: marketing@pinlock.com

Only then we can send you your helmet.

If we don't hear anything from you before wednesday, I'm afraid we have to pick another winnar.

Best regards!

Si uite asa am stat un week cu gandul la treaba asta si ma gandeam ca o fi vrajeala sau ca deja este prea tarziu sa trimit adresa insa astazi mi-a fost confirmat ca voi primi casca castigata cu toate ca este cam tarziu asa ca baieti se pare ca pentru mine s-a dovedit a fi adevarat :)...

Multa bafta la toata lumea

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Astazi am patit ceva frumos ...

Venind eu asa agale pe Faleza (o strada pe malul Dunarii ) depasesc un Chooperist cu bagaje si toate cele cu numar strain gandindu-ma ca i-as putea fi de folos ma opresc si imi aprind o tigara si il astept venind , nu trece mult timp si hop apare si motociclistu si parcheaza langa mine ....Era un oldschool rus care venea de nu stiu unde si se ducea nu stiu unde in prima faza . Daca era old nu vb nici romana si nici macar o boaba de engleza asa ca am vb cu el rusa de ma dureau mainile...Imediat mi-am adus aminte ca am un prieten rus si l-am sunat si i-am dat omului sa vb pe limba lui , am inteles ca venea din Constanta si se indrepta spre casa in Moscova , i-a explicat prietenul meu pe unde sa mearga sa dea in vama iar eu l-am excortat pana unde trebuia sa mearga tot inainte ... Omu era sigur dintr-un club smecher ca avea o vesta tare misto pe el ..Pun si doua poze mai proaste pe care le-am facut ... O intalnire placuta

post-28769-0-93636700-1346186410_thumb.j

post-28769-0-39646300-1346186422_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Buna ziua la toata lumea .

Gata de astazi pun casca-n cui cum s-ar zice. Am incheiat sezonu pe anul asta .

Am parcurs 4100 de km vara asta , fara incidente din care in jur de 1000 cu pasagera .

A fost frumos am fost de 3 intruniri foarte faine .

As mai fi mers ca vremea inca tine cu noi dar se pare ca au aparut ceva probleme la motor si nu vreau sa o mai chiniu ca o iubesc , pot sa recunosc ca astazi sunt trist, au aparut tot felul de trancaneli pe la ea , iar lantu degeaba l-am intins azi ca tot trebuie schimbat , spre marea mea rusine vara asta nu i-am facut nimic la Calutz si sper sa nu fi facut daune majore in el promit ca o sa va povestesc aicea tot ce pateste peste iarna pentru ca la primavara sa ma poata purta sanatos pe drumurile patriei .

Am facut ultima primbare ieri in jur de 300 de km a fost super vremea doar ca noaptea a venit cand eram la Focsani si am strans un frig crancen pana la Galati . Cam atat voi incerca sa reconstituiesc cateva iesiri mai lungi pe blog-ul meu de care nu m-am mai atins de cand am inceput sa merg , urmeaza o iarna luna se pare . Va doresc toate cele bune si sa ne vedem sanatosi la anu . Doamne Ajuta !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Buna la lume...vin si eu cu o intrebare de iarna.

Vreau sa imi cumpar anvelope ...astea le-am gasit problema este ca vreau si camere pe care nu stiu sa le aleg pt fata sa zic ca am gasit dimensiunile 100/90 dar pe spate am 170/80 - 15 (parca) si nu am gasit asa mari ce-a mai mare era de 130 , ma poate ajuta cineva precizez ca le vreau de la Heidenau ... Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

De cateva luni m-am lasat pe mine si am strans banuti pentru dragostea mea :) si iata cu ce sa capatat dupa mult efort de a economisi fiecare banut .

Mi se par al naibi de mari dar astea sunt dimensiunile le-am verificat de sute de ori .

Toate bune nu vreau nimic doar imi impartasesc bucuria cu voi .

post-28769-0-97296100-1357639068_thumb.j

post-28769-0-87920800-1357639072_thumb.j

post-28769-0-25362900-1357639076_thumb.j

post-28769-0-07613800-1357639080_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Salut din nou baieti .

Am nevoie de niste placute din tabla care se gasesc in etrier alea mici care tin placutele si un bolt care tine placuta ...daca are cineva peacasa asa ceva ii multumesc . Pot sa si platesc pt ele numai sa le gasesc . Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Salutare prieteni, 

 

Inca un vis indeplinit , sapt viitoare imi ajunge motocicleta cea nou dupa care mi-a tanjit sufletul de cand am devenit motociclist . Mi-am cumparat un Transalp , inca nu a ajuns acasa si inca nu l-am vazut insa ochiul mintii mele a vazut pana in Germania si asa cum m-am obisnuit deja cu alegerile mele si asta a fost facuta cu inima ca nu am stiu ce cumpar si inca nu stiu in momentul in care scriu aceste randuri . Am mare incredere in Stefan de la japan motors ca imi va aduce ceva bun , la fel de bun ca si chooperul care l-am avut tot de la el . Doresc tuturor sa aiba parte de implinirea visurilor ca altfel nu putem trai . Un om moare atunci cand inceteaza sa mai viseze . V-am pupat revin cu poze si cu cateva impresii la cald .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...