Mergi la conţinut
  • 0

De La A La Z Despre Examenul Moto


StiucaCatalin

Întrebare

am vazut astazi topicul tipului de a picat si mi-a venit in minte chestii,multe chestii.cum sunt nerabdator si cum oricum pe aici se discuta despre regi, candidati la primarie,amanti si alte chestii am zis ca discutia asta nu o sa deranjeze prea rau.deci asadar,in concluzie si prin urmare,ce presupune examenul?o proba teoretica si una practica.ok,asta stiu.cea teoretica 20 de intrebari cu mini 17 rezolvate...si asta stiu.cea practica in poligon,fara oras,si asta stiu.acum vine intrebarea intrebatoare.ce presupune poligonul?ce probe sunt?cum se fac corect?care este timpul minim?care este viteza maxima/minima accepata?care este "baremul" si care este marja de eroare(daca exista asa ceva)?o schema in Paint m-ar lamuri foarte mult :biggrin: noapte (ne)buna sa aveti!


cu respect,
styuk

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recommended Posts

  • 0

Si eu ma pregatesc pt scoala moto. Stiu ca ai la dispozitie motorul 20h, pe parcursul scolii. Eu sper sa nu se schimbe legislatia, si sa iau categoria anul acesta. Am auzit o multime de zvonuri cum ca ar urma sa se schimbe legislatia, si examinarea cu politistul sa se faca pe strada. Tu sa primesti o casca pe care sa o bagi in ureche, iar politistul, din urma ta intr-o masina fiind, sa iti spuna pe unde sa o iei. La cum se circula prin marile orase, miram-as sa vad asa ceva, pe strazi. Ar fi de tot rasul. Cu toate ca in afara asa se da examen pt moto, dar macar aia sunt mai civilizati decat noi. Vreau sa prind legislatia de acum - unul din motivele pt care vreau sa imi iau categoria cat mai repede - Sper sa mai tina vremea macar o luna, fara ploi in ziua examinarii :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Salut.Am si eu o problema.Detin categoria B am sustinut examenul pt catA l-am promovat, asta se intampla vinerea trecuta pe data de 7decembrie... instructorul meu tzin sa mentionez k nu prea stie pe ce lume traieste. Deci a trecut mai mult de o saptamana si permisul meu nu a venit... ma gandesc k poate trebuia permisul meu predat inainte... habar nu am cum se procedeaza... am fost si la posta la priori-post si mi-au spus k trebuia sa ajunga de 3-4 zile:-??Momentan e sambata si la politzie este inchis... daca poate cineva sa ma ajute q o idee, raman recunoscator. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

In poligon inainte sa dai examenul trebuia sa predai buletinul si permisul iar dupa ce ai fost declarat admis politistul iti dadea inapoi doar buletinul. Asta trebuia sa stii tu + ca sigur au fost altii inaintea ta in poligon care au procedat la fel. Eu cred ca ai vrut tu sa tii permisul vechi pana ajunge cel nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

De astazi intra in vigoare noul cod rutier printre ale carui prevederi este aceea ca examenul pentru categoria A va contine pe langa poligon si traseu.

Sursa: am auzit eu dimineata la TV

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Este adevarat ca de anul acesta se da si traseul sau a ramas doar poligonul. Pe net gasesc numai stiri de anul trecut in care se anunta doar intentia de a introduce si traseu.

Am facut scoala anul trecut dar nu am mai avut timp sa dau si examenul si as vrea in 2 saptamani sa ma inscriu dar nu stiu ce ma asteapta.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Se da si traseu, mai mult decat atat motoretele de scoala trebuie sa fie prevazute cu dubla comanda, deci exista si posibilitatea de a da traseul cu pasager (politist).

La articolul 23, alineatul (9) se modifica si va avea urmatorul cuprins: „(9) Examenul pentru obtinerea permisului de conducere consta in sustinerea unei probe teoretice de verificare a cunostintelor si a unei probe practice de verificare a aptitudinilor si comportamentului, corespunzator categoriei de permis solicitat. Proba practica pentru categoria AM consta numai in verificarea aptitudinilor in poligoane special amenajate. Conditiile de obtinere a permisului de conducere se stabilesc prin regulament.”

Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:

a) categoria AM: mopede;

B) categoria A1:

1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg;

2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;

c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;

d) categoria A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;

Asadar pentru A2 trebuie o motoreta de 35kW/47HP cu o greutate minima de 175Kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Am incercat sa sun ieri dimineata la scoala dar nu mi a raspuns nimeni asa ca am facut ce ar face orice barbat in floarea varstei...am sunat o pe mama si am rugat o se se duca azi sa intrebe ce si cum. Dosarul este complet mai trebuie refacut cazierul ca are o durata de 6 luni si mai trebuie sa achit o taxa de 1 leu.

Acum am o intrebare importanta la voi si cei de la scoala nu mi au putu raspunde. Daca iau examenul teoretic sunt programat automat la traseu sau data este putin flexibila? Adica daca ei spun ca exista examen saptamana viitoare dar eu nu sunt in Bucuresti ma pot reprograma peste 3 saptamani?

Intreb asta pentru ca voi ajunge in bucuresti pe data de 3 martie si voi sta pana pe 6 cu intentia de a promova examenul teoretic iar apoi ma pot intoarce cel maii devreme dupa 3 saptamani, la sfarsitul lui martie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Daca ai terminat scoala fara sa dau examen, vei da examen dupa noua legislatie, adica poligon si trafic. Singura chestie de care nu sunt sigur este daca examenul (poligonul si traficul) se va da pe o motocicleta cu o capacitate cilindrica de peste 600cc cu dubla comanda sau se va da pe o motocicleta ce se incadreaza in categoria A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Aha mersi daca se poate e perfect ca si asa a durat prea mult. Intre perioada in care pot da sala si cand ma pot intoarce iar la Bucuresti sunt 3 saptamani asa ca daca iau sala ii rog sa ma programeze la practic peste 3 4 saptamani. Sper sa mearga, chiar daca tre sa vin acasa de 2 ori tot e mai ieftin cu mult decat daca as face scoala aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

a dat cineva pentru A ? cum se da pana la urma? pe ce sa da? cu cine? singur pe motor? cu instructorul ? cu politistul? cu basescu ? .... Am inceput scoala anu trecut pentru A si B, si am facut greseala de a incepe cu B-ul .. apoi a venit frigul si iarna... si acuma de la scoala mi-au zis ca inca nu se stie ce si cum... si sa astept vreme mai buna sa incep orele si la examen vom vedea ce va fi. A dat cineva anu asta examen pentru A sau pierdem vara asta asteptand si uitandu-ne la altii cum se dau cu motoarele? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Salut,

Eu am dat pe 27 martie doar poligonul. Din cate am inteles de la instructori momentan inscrierile la scoli pentru categoria A sunt blocate pana se decide felul in care se va desfasura examenul in trafic.

Daca esti deja inscris la scoala dinainte de 19 ianuarie eu zic sa faci o saptamana de poligon apoi sa te inscrii la examen poate mai prinzi doar sala si poligonul.

Daca nu te-ai inscris la scoala nu ai ce face trebuie sa astepti pana se decid cu examenul ca sa stie instructorul cum sa te "scolarizeze". Scolile vor trebui sa ia motoare pentru fiecare categorie in parte.... o sa fie mai complicat...probabil la fel ca si atunci cand s-au hotarat sa dea BAC ul pe bune si au cazut 90% din elevi...

Oricum iti doresc succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...