Mergi la conţinut

Bungee Jumping


Noni

Recommended Posts

PERSOANA DE CONTACT:

Mihai - 0721479746

*Preturile de mai jos sunt cele fara reducerea de 10%.

*Daca va adunati mai multi, ma beneficiati de o reducere... mai multe detalii la telefon.

*Pentru a putea beneficia de reducere, precizati in primul telefon ca veniti de pe meleagurile PRO-BIKE-ului si cel mai important cati v-ati adunat.

Doritorii de senzatii tari primesc o reducere de 10% pentru urmatoarele activitati:

Bungee jumping, Parapanta, Via Ferrata, Rapel, Tiroliana, Catarari :banana:

Pentru Bungee Jumping exista doua posibilitati prezentate mai jos:

-Barajul Vidraru 166m, cel mai inalt punct din tara - (350 RON)

-tot la Barajul Vidraru, bungee mic 40m - (100 RON)

-Cheile Rasnoavei 137m - (350 RON)

Pentru tiroliana (un cablu legat intre doi pereti pe care 'te dai' legat de un scripete)

-Barajul Vidraru (cea mai lunga tiroliana din Romania) - 225m - (60 RON)

-Cheile Rasnoavei - 147m - (60 RON)

Viaferrata (este un drum prin munte echipat cu scari, cabluri si poduri pentru a putea trece prin cele mai inaccesibile locuri) - 450m - (60 RON)

Rapel (inseamna coborare controlata pe coarda asigurata pe langa un perete de stanca. Participantul trebuie sa-si controleze mai intai frica, apoi miscarile pentru a finaliza actiunea.) - 120m - (60 RON)

Catarare pe un perete improvizat

- la Barajul Vidraru

Bungee in Romania

Sarim in coarda elastica in mod organizat de 8 ani. Un total de 7000 de salturi... Am sarit de pe macarale, de pe munti, si mai nou sarim de pe Barajul Vidraru! Cu ajutorul prietenilor nostri de la Vertige Aventures ( Franta)- furnizori de echipament profesional- am facut din fiecare salt o sarbatoare. La Cheile Rasnoavei (137 metri) am implinit 7 ani de activitate. Aici, in Masivul Postavarul am participat la productii cinematografice, publicitare, emisiuni TV (Antena 1, ProTV, TVR, B1TV) sau evenimente de firma. Incepand cu 2007 suntem si la barajul Vidraru, pe Transfagarasan. Aceasta este cea mai noua si mai inalta instalatie din Romania, la 166 de metri.

Echipament

Folosim jambieri, chingi, carabiniere, carlige si corzi elastice confectionate din latex. Toate provin de la Vertige Aventures (Franta) si corespund standardelor CET APAVE si ISO 9002. Corzile elastice sunt garantate 500 de salturi, pentru un an de zile.

Saltul bungee

Inainte de salt vei fi echipat cu jambierii speciali si cu hamul de alpinism. Apoi vom semna un acord prin care te informam despre riscurile acestei activitati. Daca ai probleme medicale sau psihice, te sfatuim sa renunti.

In Romania, la Bungee Jumping, sarim legati de picioare, in jambieri. Acest stil de Bungee este mai spectaculos si mai sigur decat saltul in ham de alpinism. Vei sari cu capul in jos, ca intr-un bazin cu apa. Pentru siguranta, in timpul sariturii vei avea o legatura suplimentara intre hamul de alpinism si coarda elastica. Cand ajungi la inaltimea de salt, vei sari numai cand operatorul de salt iti da ok-ul. Siguranta ta depinde de el, asa ca operatorul de salt va verifica de mai multe ori ca echipamentul sa fie corect asezat. Operatorul de salt poate anula in orice moment saltul, daca vremea este nefavorabila sau alti factori pot influenta negativ siguranta saltului.

Odata ce ai sarit in coarda elastica, aceasta se va intinde cu tine, apoi se va retrage cu putere. Acesta este reculul. Iti recomandam sa iti protejezi fata cu mainile in timpul reculului. Nu incerca sa prinzi coarda elastica in maini in nici un moment in timpul saltului! Te poti rani grav si poti deteriora echipamentul. Dupa salt, te vom cobora incet pana la nivelul solului. Pentru ca esti inca legat de picioare, e bine sa te ridici in picioare apucand in brate coarda bungee, pana cand ajungi pe pamant.

Locatii

Cheile Rasnoavei, 137 metri

rasnoave.jpg Sarim intr-o instalatie din cabluri intinse intre peretii Cheilor Rasnoavei, cu ajutorul careia te ridicam intr-o nacela pana la inaltimea de salt. Drumul pana sus dureaza 30 de minute, timp in care esti echipat cu un ham de alpinism si asigurat de nacela. Un operator de salt te va insoti tot timpul, pana la momentul saltului. Odata ajuns la inaltimea de salt, nacela va fi ancorata suplimentar in cablurile mari. Operatorul de salt va verifica toate legaturile si va numara: 1, 2, 3, BUNGEEE!

Acces:

- 160 de kilometri din Bucuresti, pe DN1, la stanga inainte de a intra in Predeal, apoi Paraul Rece-Rasnov.

- 20 de kilometri distanta de Brasov, spre Cristian, apoi Rasnov.

Pretul unui salt: 100 EUR

In afara de instalatia de Bungee Jumping, la Rasnov administram un centru de sport extrem - vezi pagina de aplicatii montane. Daca ne vizitezi, e bine sa stii ca zona este rezervatie naturala. Poti campa in valea Rasnoavei, sau sa dormi la cabanele din apropiere: Poiana Rasnoavei, Conca Verde, Cabana Cheia, cabane aflate la 3 kilometri distanta de centrul nostru de sport extrem. Zona e buna pentru alpinism, echitatie, enduro si drumetii.

Cel mai cunoscut obiectiv turistic al zonei este Cetatea Rasnovului. Se ridica deasupra orasului, pe o stanca abrupta si daca ai timp sa o vizitezi, vei intelege de ce nu a putut fi cucerita niciodata. Fortareata medievala a trecut prin restaurari succesive si este deschisa publicului. Drumul de acces pleaca din centrul orasului Rasnov. Merita vazuta.

De la Rasnov, ai 10 kilometri pana la Castelul Dracula, in Bran. Nu mai e nevoie de descrieri, aici vin strainii sa-l caute pe Dracula. Daca ai mai fost pe-acolo, nu merita efortul sa-l vizitezi, nu s-a schimbat nimic in ultimii ani. In schimb, merita drumul pentru produsele gospodarilor din zona, care vand in piata branza buna, slanina si carnati.

Tot la 10 kilometri de Rasnov se afla Parcul National Piatra Craiului, un model de protejare a animalelor salbatice. Peisajele Pietrei Craiului sunt spectaculoase si daca va place drumetia, aveti cateva trasee care merita parcurse.

Barajul Vidraru, 166 metri

vidraru.jpg Sarim de pe o platforma amplasata pe coronamentul barajului. Acest baraj, construit in dublu arc permite un salt spectaculos, mai tare decat tot ce am facut pana acum in Romania! Aceasta locatie este accesibila tot timpul anului, singura restrictie de salt fiind legata de temperaturile scazute.

Tot la Vidraru sarim de pe pod, de la 40 de metri inaltime. Un bungee mic, pentru cei care incearca prima data un salt cu coarda elastica.

Acces:

- Bucuresti-Pitesti-Curtea de Arges-Barajul Vidraru

Pretul unui salt: 100 EUR

Barajul Vidraru este al saselea baraj in arc din Europa, ca inaltime. Pentru ca este construit in dublu arc, Vidraru arata ca o scoica, este scobit in partea fara apa. Acest lucru ne permite sa sarim in coarda elastica de la cei 166 de metri ai barajului si sa pastram pe toata durata saltului o distanta de siguranta fata de cele 930.000 de metri cubi de beton pe care le inglobeaza barajul Vidraru.

Daca vii pana la Vidraru pentru sport extrem, nu rata cele mai importante obiective turistice ale zonei. Calea de acces pana la Vidraru este Transfagarasanul, cea mai spectaculoasa cale rutiera din Romania. Drumul urca pana la 2034 de metri altitudine si este inchis circulatiei auto pe timpul iernii. In zonele alpine ale Transfagarasanului, zapada rezista pana in luna iulie.

Aproape de barajul Vidraru, in Cheile Argesului, se afla Cetatea Poenari. Monumentul dateaza din domnitorului Negru-Voda si este impresionant: are ziduri groase de 2-3 metri si turnuri masive de aparare. Cetatea se afla in prezent in proces de restaurare.

Manastirea Curtea de Arges a fost construita de domnitorul Neagoe Basarab. Locul e frumos si curat, dar merita vazut mai ales pentru ca de aceasta manastire se leaga legenda mesterului Manole.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Doritorii de senzatii tari primesc o reducere de 10% pentru urmatoarele activitati:

Bungee jumping, Parapanta, Sky-Diving - pentru moment

Mai multe informatii voi scrie maine in acest topic...

pana atunci, bucurati-va de veste! :banana:

p.s: De asemenea, in Tonka Soul Cafe, membrii forumului pro-bike vor beneficia de aceeasi reducere.

Zi bre mai mlte nu lasa omu sa moara de curiozitate. Da amanunte. Unde se face in Romania sky-diving?

Preturi, locatii, conditii, persoane contact & all stuff.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot am pus atatea detalii, adaug si niste filmulete:tiroliana:
">
" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355">
bungee: (sa va tineti bine de urechi :D ) - Cheile Rasnoavei
">
" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355">

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ariman11 vezi ka este un tip la noi pe forum silviu

silvian4u este idu lui face asa ceva la sinaia la cota 2000 :)

am fost si io pe la el de revelion ;) O FOST CEVA DE VIS :X

imi cer scuze de off si il asigur pe noni ca voi fi unul dintre clienti vara asta :) o sa vb in curand:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Initial am scris sky-diving - ceea ce inseamna sa te arunci din avion... Nu cunosc pe nimeni care sa faca sky-diving...

In topicul asta voi adauga si alte activitati cu reducere membrilor pro-bike... in curand (parasutism, calarie)

Andrei, amandoi ne-am aruncat cu coarda... Eu am fost ceva mai galagios, bine ca nu am avut ce vecini sa trezesc =))

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tiroliana este floare la ureche prin comparatie cu bungee-ul... Crede-ma pe cuvant, indiferent de distante, nu vei avea nici cea mai mica emotie. Esti legat din 10 directii.

*Am uitat sa precizez se poate merge in orice zi la bungee, doar sa dati un telefon inainte.

cox: nu avem, dar poti sa faci tu rost ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci cine apuca sa scapoe dupa mersul cu motorul pe soselele patriei mai poate sa incerce si aici :D Recunosc cinstit ca eu trag linie la chestii de astea. :) Cu siguranta insa ca as sti sa strig mai tare ca tipul cu bungee. Macar atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bungee Jumping ... Senzatii tari ... Adrenalina... :thumbup1:

In 2007 septembrie am fost la baraj, atunci am aflat. Nu am avut niciodata ocazia sa sar, dar anul aceasta ma duc 100%. Poate reusesc sa mai conving niste baieti de la mine ...

Sa ne vedem cu bine.

post-792-1201874202_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, mai.... Nu realizam ce basca mea se vede acolo, acum ma prind ca poza e de pe baraj. Deci... voi de acolo va aruncati cu capul inainte, legati cu o coarda elastica de picioruse. Ca o coarda d-astalalta nu va ajungea pentru senzatii tari. Tulaaaaaaai!!!!

Apropo, la un moment dat era pe net o poza cu unu' care in timpul sariturii a cam recolorat turul pantalonilor. Nu ai avut faze de astea? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai sa va zic..

in primu rand sky diving nu e neaparat cu placa. ideea e ca te arunci din avion si parasuta o deschizi mult mai tarziu, intre timp cazand in gol cu vreo 200 la ora si putand face tot felul de trasnai

la noi se sare la strejnic, langa ploiesti. se sare de la 4000 m si parasuta o deschide pe la o mie si ceva

poate sa sara oricine, in tandem cu un instructor bine-nteles si costa vreo 150 de euri cu film si poze

eu am fost de cateva ori si ma bate gandul serios sa-mi iau brevet

aia de la sinaia cota 2000 e parapanta, si e si in poiana

la bungee, ce sa va mai zic :)) , snt client vechi al lui Mihai

am sarit si la mare de pe macara, si la rasnov unde m-am distrat un pic si pe tiroliana, si la bucuresti langa agronomie, tot de pe macara

cel mai tare a fost la rajnov unde dureaza vreo 20 min sa ajungi sus, pt ca te ridica doi baieti cu un scripete, si ai timp sa fumezi o tigara in nacela aia minuscula in timp ce te balangane vantul

senzatia nu prea pot sa v-o descriu... sorry

am aflat si eu de vidraru si astept sa se mai incalzeasca sa-mi dau drumul ;)

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In timp ce te urca, te si tine de vorba Popa (sau Mihai) asa ca nu prea ai timp sa iti dai seama ce se intampla cu tine si unde ajungi de fapt :D cand se opreste scripetele si ai ajuns sus-sus.. ti se taie rasuflarea. Pe masura ce trec secundele, simti cum iti piere curajul. Inchizi ochii si te arunci, cu bratele in lateral. Mai mult... e imposibil de descris :)

Cu tiroliana, insa, e mult mai chillax :P

post-5136-1202136054_thumb.jpg

post-5136-1202136134_thumb.jpg

post-5136-1202136183_thumb.jpg

post-5136-1202136258_thumb.jpg

post-5136-1202136279_thumb.jpg

post-5136-1202136299_thumb.jpg

post-5136-1202136479_thumb.jpg

post-5136-1202136513_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai uitat sa spui de traseul de catarare (tot in apropiere de baraj) care e ala ?ca eu stiu decat ala de la conducta... pitonat, doua lungimi de coarda ,cu iesire la capatul podului( de unde rapel in gol ) :)

cand mai vii in zona c de arges da un chiot :)

ps. asta vara faceam rapel cu naveta ... unu cobora pe coarda ... altu il astepta jos cu motoreta ... reveneam pe pod si schimbam rolurile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.

×
×
  • Creează O Nouă...