Mergi la conţinut
  • 0

Scoli Moto Cu Motoare De 500-1000cc Care Au 200-270kg


free rider

Întrebare

IN ULTIMUL TIMP SA DISCUTAT TOT MAI MULT DESPRE ACEST ASPECT, PRIVIND MOTOCICLETE GERLE PE SCOALA IN LOCUL CELOR USOARE .Vreau sa aud si alte pareri privind acest aspect ,tinind cont de faptul ca tot mai multi incepatori cumpara motociclete cu greutati de 180-250kg care depasesc cu mult greutatea motocicletelor de 250cc de pe scoala.O sa postez si doua filmulete cu motociclete mai grele in cadrul unor scoli moto.

smile.gif)

http://instructor-auto-moto.eu/HTML/about.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

  • 0

Nimeni nu are nimic de zis?

:blink:

Inseamna ca toti cei care au citit, s-au descurcat perfect cu motocicletele lor dupa ce au terminat scoala si au trecut pe motociclete mai grele

Inseamna ca nu se merita sa bagi motociclete mai grele pe scoala, ca se pare ca motociclistii incepatori pot sa conduca una grea fara probleme, tinind cont ca stilul de pilotaj este diferit

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
Nimeni nu are nimic de zis?

:blink:

Inseamna ca toti cei care au citit, s-au descurcat perfect cu motocicletele lor dupa ce au terminat scoala si au trecut pe motociclete mai grele

Inseamna ca nu se merita sa bagi motociclete mai grele pe scoala, ca se pare ca motociclistii incepatori pot sa conduca una grea fara probleme, tinind cont ca stilul de pilotaj este diferit

eventual sa le bage nishte hayabusa nushtiu ....r1 2008 ..sau poate un fireblade ceva...eo stiu ...la scoala deabea se tzin aia pe saraciile alea de 250 ...cad cu ele in fiecare zi ...si nici macar nu poarta protectii...ca la ce instructori sunt acum prin scolii...mai bine invetzi singur....ii doare la basca pe toti... !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
eventual sa le bage nishte hayabusa nushtiu ....r1 2008 ..sau poate un fireblade ceva...eo stiu ...la scoala deabea se tzin aia pe saraciile alea de 250 ...cad cu ele in fiecare zi ...si nici macar nu poarta protectii...ca la ce instructori sunt acum prin scolii...mai bine invetzi singur....ii doare la basca pe toti... !!

Imi place cum gindesti .Sigur ca daca ai o motocicleta da 250 poti sa mergi linistit prin poligon folosind cunostintele pe care le ai de la bicicleta.Pe o motocileta care cintareste de la 200-270 kg nu cred ca iti permiti sa-l lasi sa experimenteze singur ,mai ales ca au intre 500-1300cc Despre asta incerc sa vb .La scolile unde instructorii folosesc motoare de capacitate si greutate mare ,elevul merge cu instructorul timp in care este instruit cum se ia un viraj si cum sa opreasca in siguranta si apoi daca instructorul decide ca poate sa mearga singur fara sa se raneasca sau sa raneasca si pe altii este lasat sa exerseze . Plus ca nu are ce cauta pe motor pina nu stie totul despre motocicleta si asta include bune si rele.

Intrebarea era daca lumea este interesata sa invete sau cum spui si tu mai sus vor sa fie autodidacti pe motoare care nu necesita prea multe cunostinte de pilotaj si asta din cauza greutatii care este factorul esential in pilotarea motocicletei.Eu am observat ca oamenii sunt atrasi de pret nu de ce anume invata si apoi se pling ca nu au invatat nimic .Nu poti sa cumperi ceva de calitate cu pret de mina a doua

Curaj sa vedem ce opinie aveti referitor la ce sa discutat mai sus ca numai asa putem schimba ceva si poate o sa traim mai mult .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Pai cand se vor introduce pt 2 rotzi motorizate si categoriile A2 (pana-n 400cc si 36kw) si la A normal in primul an pana-n 750cc sau test cu motor de peste 750 cc pt a avea voie peste, atunci va dati seama ca, scolile de soferi o sa aiba si astfel de motociclete; poate chiar si "speed-uri" de 1000 :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
ar fi foarte bine daca la scoala moto ar fi si moto mai grele. te ai mai obisnui putin...

in mare parte scolile detin si cite un motor mai greu, important este ca elevii sa-si doreasca sa mearga pe motoare mai grele tinind cont ca nu prea am auzit elev sa cumpere motor sub 500-600 cc

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

in mare parte scolile detin si cite un motor mai greu, important este ca elevii sa-si doreasca sa mearga pe motoare mai grele tinind cont ca nu prea am auzit elev sa cumpere motor sub 500-600 cc

Eu vreau sa cumpar un CBR600F si vreau sa stiu daca pot sa fac cursuri pe motorul propriu.Eu am facut scoala anul trecut si sincer nu am invatat mare lucru.Vreau sa cumpar ore si sa invat cu motorul pe care o sa-l am.Este posibil?

GoogleSearchIconShadow.gifSuperSearchIconShadow.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

acum sincer, nu am permis, asa ca nu e tocmai relevanta parerea mea...dar gandesc asa: macar 400cc, macar 190 kg. e un inceput, este ceva intre....nici prea usoara incat sa nu poti controla ceva mai greu mai tarziu, nici prea grea incat sa iti faca probleme la cursuri si examen. cred ca mult mai multi incep cu 400-750 decat cu 125-250. nu discut daca este corect sau nu asta, ci ca mentalitate. si, sincer sa fiu, daca as fi instructor, nu as lasa pe nimeni sa faca pe 125....cred ca sunteti constienti cati copii sau chiar adulti imediat dupa scoala se urca pe o motocicleta mult mai puternica, mult mai grea si mai putin controlabile avand experienta unei motociclete de 122 kg, cat are un en125 la gol de exemplu.

ca si concluzie as putea zice ca e mai bine sa inveti greu si apoi sa ti se para mai usor decat invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Instructorul meu chiar a vrut sa isi cumpere un cbr600 mai vechi sa il bage la scoala, si mi-a spus ca daca ii face relantiul mai mare motorul practic merge singur cu viteza constanta si te poti concentra pe executarea corecta a jaloanelor si a opturilor. Dar pana la urma si-a luat o honda de 250, dar la care dupa un an i-a picat aprinderea, din cauza ca a fost mearsa mai mult in poligon la viteza mica.

In principiu nu e o idee rea sa fie si motoare mari la scoala, dar totusi eu nu i-as da pe mana un motor mare unui incepator care nu a mai mers in viata lui pe motocicleta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

am impresia ca a zis ca a facut scoala deja :D

ontopic...mi se pare stupida ideea sa inveti pe ceva mare si greu...stiti si voi cat de greu e sa va faceti comozi pe un gixxer de 1000 de exemplu...

Eu am prieteni si ideea ta nu este noua.Problema cu prietenii este ca ei nu sunt in stare sa faca poligonul cu motoarele lor si nici nu stiu sa explice.Am vazut filmuletele de la Moto1 si daca ai vazut ca el face curbele cu un deget pe cbr1000 si cu elevul pe motor.De aceea vreau sa fac un curs cu o persoana care stie ce face si stie cum sa explice pentru ca daca inveti gresit gresit o sa pilotezi.Un curs de calitate face mai mult decit un echipament de protectie

GoogleSearchIconShadow.gifSuperSearchIconShadow.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...