Mergi la conţinut

Programul De Mentorat Pentru Incepatori


Recommended Posts

Eu? nu de mine trebuie sa te temi.. sunt doar un soldat in scopuri nobile

de caniggia trebuie sa te temi - am auzit ca e violent... bine... o sa invete si el sa faca burnout intre timp :clapping:

nickul - eu i l-am pus insa :D m-a rugat ea sa i-l schimb, dar... m-am facut ca ploua

cititul de pm-uri.. era evident o gluma pentru mine... dar, e posibil, daca chiar insist

:biggrin: Era doar o gluma...

CRED CA ARE CEL MAI AMUZANT NICK DE PE FORUM :tomato:

Bah cesar , "de lipit" no way...

Imi place asa cum sunt!

Vrei sa faca Noni "burn-out" cu Adventure-ul pe fata mea?

:friends:

LATER EDIT : SI PE SOFTPEDIA SE MAI "PRACTICA" ASTA CU PM.-URILE VIZIBILE "UNORA"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost superrrrrrrrrrrrrrr!

Cesar este un tip de nota 10,sper ca aceata initiativa a lui sa fie una de durata.

Le-am dat ceva emotii participantilor in debutul plimbarii, dar e bine atunci cand totul se termina cu bine. Traseul ales a fost unul foarte inspirat, unde mai pui ca nici nu ne-a prins ploaia. Atent la conditiile de trafic si meteo pe traseul parcurs a fost acelasi Cesar .

Am invatat in aceasta plimbare foarte multe lucruri de la niste tipi care chiar stiu problemele initiale ale incepatorilor, plus ca nu si-au arogat vreo secunda rolul de profesor atotstiiutor.

Intr-un cuvant m-am simtit minunat! Mai multe ceva mai tarziu, ii astept si pe ceilalti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt omu cu pozele pe care o sa le pun mai incolo un pic, caci acum mi-e maxim de lene. schmoll.gif Fu frumos, vremea ideala pentru fotbal, oamenii de treaba, toate bune si frumoase.

Cum spuneam, dupa ce ma spal de lene o sa urc si niste poze cu oamenii care au participat azi, fara mine, ca nu s-a oferit nimeni sa ma pozeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost superrrrrrrrrrrrrrr!

Cesar este un tip de nota 10,sper ca aceata initiativa a lui sa fie una de durata.

Le-am dat ceva emotii participantilor in debutul plimbarii, dar e bine atunci cand totul se termina cu bine. Traseul ales a fost unul foarte inspirat, unde mai pui ca nici nu ne-a prins ploaia. Atent la conditiile de trafic si meteo pe traseul parcurs a fost acelasi Cesar .

Am invatat in aceasta plimbare foarte multe lucruri de la niste tipi care chiar stiu problemele initiale ale incepatorilor, plus ca nu si-au arogat vreo secunda rolul de profesor atotstiiutor.

Intr-un cuvant m-am simtit minunat! Mai multe ceva mai tarziu, ii astept si pe ceilalti.

:biggrin: Cum mah , n-a cazut nimeni? :tomato:

Hai cu poz(n)ele jurnalistule! Ca unii sunt curiosi! :smoke:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe scurt lucrurile au decurs asa:

La 9, foarte punctuali, toti am fost la Petrom cu exceptia lui Bashar care si-a folosit sfertul academic pentru ziua de azi. La locul de intalnire mi-am dat seama ca Caniggia nu cunoaste traseul :biggrin: Spre spaima lui Proq pret de multi km n-am gasit un compresor nici la petrom nici la toate locurile in care am incercat pe parcurs. La Drajna, la restaurant Drumetul ne-am intalnit cu Marga (Vespasa) pe o Hornet, fiul ei Vlad pe o CBR 125 si Dana pe o Yamaha Dragastar. Am stat pret de o tigara si un drum pana la o vulcanizare pentru Proq si Vlad si ne-am continuat drumul pana in Fetesti. La Rompetrol de la intrarene-am oprit si am l-am asteptat pe Razvan care a aparut pe o frumusete de Harley spalata luna. Tot acolo ne-am intalnit si cu alti motoristi, pe cel pe care il tin minte cel mai bine este un motorist pe nume Cezar care astepta pe altii sa le faca o surpriza si care calarea o bijuterie de Ducati GT1000 nou nouta dar cu gume 2006, noi dar vechi. A promis ca merge incet :biggrin: La Fetesti grupul fiind mare si eterogen s-a fractionat si am continuat pe bucati pana la Calarasi si apoi la Chiciu. Marga a avut o revelatie cum se franeaza pe praf cu roata fata dar are niste crash-paduri mai mult decat serioasa astfel incat a mers mai departe fluierand. la Chiciu pe terasa la Dunare este genial. Mancarea este excelenta si atmosfera a fost de milioane. In total cred ca am fost vreo 12 sau mai bine pentru ca motociclistii din calarasi se inmultesc pe drum (de aia umbla ei fete si baieti :tongue: ) si au mai venit Sorin si Mihai si a mai venit un prieten de-al lor cu bicicleta al carui nume imi scapa. Daca am mai uitat pe cineva sa-mi aduceti voi aminte. Dupa masa si povesti nu ne mai venea sa plecam nicaieri dar... a trebuit. Ne-am urnit, am miscat motoretele din parcare si am predat "intoarcerea pe cric" lui Bashar cu motoreta mea si apoi cu a lui. ne-am pupat cu oamenii nostri de la Calarasi si am luat-o spre Lehliu. Drum lejer prin sate de campie, am trecut si pe laga un radar invizibil si am vazut ca se cam inoreaza. Nasol, asa ca la prima traversare de autostrada am schimbat traseul pe ruta cea mai rapida si am nimerit sub un cer senin. O singura supriza neplacuta era sa avem - Caniggia si Proq sa ramana fara gaz in rezervor. Dar n-a fost cazul, dupa o consfatuire intr-un refugiu am stabilit ca este benzina pana la prima statie de carburat si pentru unul si pentru altul. ne-am suit pe cai si la intrare in Bucuresti, dupa stop la Mol, fiecare si-a vazut de directia ACASA.

Va urma!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

thumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gif

Sa mai indrazneasca acum cineva sa fie sceptic cu privire la fenomenul moto in Romania,sau solidaritatea intre motorosi!

Este al nu-stiu-catelea exemplu,idei nascute pe acest forum si duse la bun sfarsit cu bine! Felicitari organizatorului,felicitari participantilor si a celor ce v-au iesit in intampinare pentru a va fi alaturi!

La mai multe,baieti!clapping.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super plimbare! Ma bucur ca in sfarsit n-am vazut cei din spatele tastelor:biggrin: Toti baieti de nota 10 ! Mai multe o sa vedeti in poze!Bravos Cesar pentru o actiune de succes ! La iesirea urmatoare poate totusi o sa iau mobra lu Bogdan ca tare ma tenta azi :biggrin:

Siiii s-a mers incet :thumbup:

post-24961-1270921340416_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare dintre participanti a avut un punct culminant al calatoriei. eu il stiu pe al meu si pe al lui Bashar, pe al celorlalti nu dar as vrea sa-l aflu :biggrin:

Caniggia, unde umbi, pune pozele bre!

CHIAR CA ...

ALOOOOOOOOOOO CANIGGIA , AI ADORMIT?! DESTEPTAREA CA STRICI TOT TOPICUL... pune pozele alea ODATA... :thumbdown::telephone::russian_roulette:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boooona seeeera!!!!

A fost suuuuper plimbarea, m-am simtit excelent. Vlad si Dana la fel. Am facut cunostintza cu nisipul :)), dar am invatzat multe. Prin sate mi-a fost frica, avand experientza cu masina (caini, copii, betivi, oi, vaci, gaini...d'astea).

Astept pozele!! Va pooop!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos, ma bucur ca ati avut parte de un joy ride pe cinste si ca v-ati intros uscati acasa :) daca mergeati mai pe langa "casa" veneam si eu dar la drum lung pana nu vad exact ce e cu mobra, nu ma bag :(

cred ca punctul culminant al multora a fost cand v-ati ridicat de la masa si v-ati gandit cat mai aveti pana acasa :D

@ Deus: ce inseamna incet?

welll done, Cezar!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu imi doream mai multe poze. Am aflat acum destul de surprins ca doar atatea a facut Cristi si nici eu n-am fost pe faza sa-l pun sa mai faca. Va dati desigur seama ca acest (singur) aspect nereusit ne obliga sa repetam iesirea :biggrin:

In benzinarie, tanti cu parul rosu ne-a rugat sa o lasam sa ne filmeze motoretele pentru sotul ei. Cand mai trecem pe-acolo o rugam sa ne dea ce-a filmat :thumbup1:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu imi doream mai multe poze. Am aflat acum destul de surprins ca doar atatea a facut Cristi si nici eu n-am fost pe faza sa-l pun sa mai faca. Va dati desigur seama ca acest (singur) aspect nereusit ne obliga sa repetam iesirea :biggrin:

In benzinarie, tanti cu parul rosu ne-a rugat sa o lasam sa ne filmeze motoretele pentru sotul ei. Cand mai trecem pe-acolo o rugam sa ne dea ce-a filmat :thumbup1:

Eram 15 insi la masa aia de la Chiciu din restaurant si nu v-ati trezit niciunu sa imi ziceti sa scot aparatul. Ce sa va fac?

Despre iesire:

S-a mers incet, intr-adevar, dar nici nu as fi vazut rostul mersului in forta. Oricum nea Bashar, poreclit pe moment Rossi, si-a incercat-o un pic cu 200 km/h pe o linie dreapta, ca sa mai ridicam media.

Eu am invatat cateva lucruri despre mersul in grup mai mare, gratie lui Cesar, lucru care sunt convins ca o sa imi foloseasca pe viitor.

Eu si cu Proq am avut ceva emotii pe autostrada atunci cand ne-am oprit la cativa km de Bucuresti si am constatat ca mergem cu o "flegma" de benzina in rezervoare. Norocul a fost ca orasul era dupa primul "deal", asa ca am ajuns cu bine fiecare la casa lui.

Cesar, o repetam cand vrei tu, poate si intr-un grup un pic mai mare. Oricum, data aviatoare eu vin cu pasager.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-ai gasit repede scuza, of! Mai bine taci ca stii cat m-am ofticat :frusty: Dar imi trece :winkiss:

Plimbarile de mentorat se vor face cam in acelasi ritm ca aceasta si sper ca se vor inscrie si altii - de fapt asta este si ideea - in ambele tabere. Avansati si incepatori. Nu trebuie sa mergeti cu mine si acest grup care a mers la prima iesire nu este un grup ermetic ci este dovada ca o astfel de initiativa are succes si ca traseul ales este viabil - in total vreo 360km. Sper ca topicul asta sa fie un loc de intalnire pentru cei care vor sa iasa intr-o astfel de formula. Noi am demonstrat (mare branza!) ca se poate.

Stiu ca sunt putine poze dar va povestesc ca azi, cand ma uitam in oglinda si vedeam multe faruri aprinse in urma mea pe cate un viraj imi era tare drag :heart:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram 15 insi la masa aia de la Chiciu din restaurant si nu v-ati trezit niciunu sa imi ziceti sa scot aparatul. Ce sa va fac?

Despre iesire:

S-a mers incet, intr-adevar, dar nici nu as fi vazut rostul mersului in forta. Oricum nea Bashar, poreclit pe moment Rossi, si-a incercat-o un pic cu 200 km/h pe o linie dreapta, ca sa mai ridicam media.

Eu am invatat cateva lucruri despre mersul in grup mai mare, gratie lui Cesar, lucru care sunt convins ca o sa imi foloseasca pe viitor.

Eu si cu Proq am avut ceva emotii pe autostrada atunci cand ne-am oprit la cativa km de Bucuresti si am constatat ca mergem cu o "flegma" de benzina in rezervoare. Norocul a fost ca orasul era dupa primul "deal", asa ca am ajuns cu bine fiecare la casa lui.

Cesar, o repetam cand vrei tu, poate si intr-un grup un pic mai mare. Oricum, data aviatoare eu vin cu pasager.

Auzi , da' voi nu faceti plinul/rezervor "ochi" cand plecati intr-un drum mai lung asa , care pe deasupra mai contine si AUTOSTRADA > adica viteze de peste 130 km/h?! :naughty: acuma , ziceti sincer , ca ati mers la limita permisului de conducere adica 150 km/h sau mai bine !

frumos :clapping:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La iesirea urmatoare poate totusi o sa iau mobra lu Bogdan ca tare ma tenta azi :biggrin:

Ma bucur ca ti-a placut :biggrin: si, nu-i nicio problema ca data viitoare sa te plimbi cu broscuta!

Apropos, cand e data viitoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva precizari azi, dupa ce ne-am linistit in urma plimbarii:

Mersul in localitati pe care l-am "practicat ieri, mai ales prin acest fel de localitati, nu este mers de incepator. Este mersul preventiv si in siguranta pentru orice motociclist si orice fel de motocicleta. Deci n-ati mers ca niste incepatori, ati mers ca niste motociclisti responsabili.

Mersul in afara localitatilor a fost mai aproape de nivelul vostru de pregatire dar asta nu este nimic nou. Adica ati mers mediu - nici tare nici moale. Cu timpul veti merge mai alert, nu va veti speria sa accelerati rapid la viteza de croaziera si grupul va fi mai strans. Nu vreau sa vi se suie la cap dar ati mers perfect pana la Calarasi. Dupa ce ne-am intors am fost putin haotici pe cativa km si mai ales dupa ce-am intrat pe autostrada dar singura vina o am eu pentru ca nu v-am facut instructia necesara. Drumul asta mi-a fost de ajutor si am bagat la cap ce trebuie sa zic si sa explic referitor la mersul in grup in plus fata de ce stiam si mai ales cu incepatorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau ca am ramas fara loc de munca acum :)) si mai am si niste probleme cu moto...poate va dati si voi cu parerea : http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?showtopic=69097&pid=356415&st=0 ... as fi iesit si eu asa mai in plimbare...cat v-a costat benzina aprox?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...