Mergi la conţinut

Motoveterani, Bine Ati Venit!


zigzag

Recommended Posts

Pai eu astept propuneri de modificare/completare.

Ma gandesc ca pentru simplificare ar fi bine ca un singur document sa cuprinda si statutul si regulamentul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut veteranii!

Nu ma numar printre ei, am proape 44 ani de viata si 7 de moto, dar asta nu ma impiedica sa am cunostinte printre voi.

Sper ca pe forumul acesta sa nu avem problemele de pe celalalt si gradul de civilizatie sa fie la inaltime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit Luigi, esti binevenit ca si noi, majoritatea celor batrini, si...o sa vezi marea diferenta de-aici! :thumbup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut veteranii!

Nu ma numar printre ei, am proape 44 ani de viata si 7 de moto, dar asta nu ma impiedica sa am cunostinte printre voi.

Sper ca pe forumul acesta sa nu avem problemele de pe celalalt si gradul de civilizatie sa fie la inaltime.

Daca mai stii motoveterani sau simpatizanti care nu au aflat inca de "coltisorul" asta, te rugam sa-i anunti. E important sa afle cu totii.

Numai bine :thumbsup:

Putem scoate statutul si in versuri...

=))

asta-i buna si pentru sectiunea bancuri :laugh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sefia Uniunii Europene se schimba anual, tocmai pentru a nu exista discutii si frustari.Noi de ce nu am adopta acelasi model ?

Doar ca in loc sa fie anuala, sefia va fi punctuala, pe actiuni.Asa cum s-a propus , organizarea fiecarei actiuni, intilniri sau ce va fi , sa aibe un sef.:read:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ca eu nu prea agreez ideea si nu vreau sa influentez in niciun fel, dar daca se doreste neaparat un simbol pentru motoveterani, oare ar fi o idee ca in loc de trese sa existe ceva in genul unei mici insigne sau insemn, ceva la fel pentru toata lumea?

Am dat un "gugal" si am gasit un site cu 22 pagini de inspiratie:

http://www.sportslinkup.com/shop/0-Motorcycle-badges-1.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Angi esti paranormal? Acum o ora vorbeam cu Renegatul pe tema asta! Nu este prioritate, dar evident va veni si timpul pt astfel de insemne, daca majoritatea vrea sa renunte la trese. Macar alea nu sunt proprietatea intelectuala a nimanui pt ca eu am adunat idei de la mai multi motoveterani si forma finala a fost aleasa in public la ARC, cu o saptamana inainte de Tismana 1. Si apropos de proprietatea intelectuala cred ca in statut trebuie introdus un punct in care sa se specifice ca orice idee, sau realizare ce presupune si o cota de creativitate personala, odata realizata in cadrul Asociatiei Motoveteranilor sa fie automat cedata membrilor pt a se elimina situatii penibile in care unii suparati o pot revendica si-si vor jucariile inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie personal, imi place modelul de pe pag.1 poz.3 si pag 5 poz.21.

" Angi esti paranormal? Acum o ora vorbeam cu Renegatul pe tema asta! Nu este prioritate, dar evident va veni si timpul pt astfel de

insemne, daca majoritatea vrea sa renunte la trese. Macar alea nu sunt proprietatea intelectuala a nimanui pt ca eu am adunat idei de la

multi motoveterani si forma finala a fost aleasa in public la ARC "

Vezi ca tocmai a zis si Vartosul , pe celalalt forum, ca cine nu mai vrea trese , sa poarte insigne.

Trebuie sa le inregistram la OSIM ca sa nu mai isi aroge vreun drept ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A zis si Vartosul, dar insigna lui este cu roata de moto solara, 30mm diametru si musai 1968 in centru. Oricum la prima adunare de la Slanic, daca-si mai aduce lumea aminte eu am fost impotriva treselor si am propus chiar acesta forma de insemn, o insigna mica ce se poate purta pe orice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum o ora vorbeam cu Renegatul pe tema asta!

Gand la gand cu bucurie!

Vezi ca tocmai a zis si Vartosul , pe celalalt forum, ca cine nu mai vrea trese , sa poarte insigne.

Acum vad si eu ce-a scris nastase dincolo. Eu m-am gandit la treaba asta cu vreo insigna sau ceva tocmai ca sa ne diferentiem cumva de "apucaturile" vechi. Ideea era ca daca nastase isi da singur trese, noi sa facem ceva diferit. In fine, nu mai conteaza.

Ar mai fi o chestie. La fiecare doua posturi se vorbeste despre nastase. Oare n-ar fi o idee sa ne detasam definitiv de acest personaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt maine cei din Buc care puteti veni la Pui de Urs pregatiti-va ca in cateva minute acolo sa punctam paragrafele, din statutul cadru propus de Toni, ce urmeaza a fi eliminate, modificate sau adaugate. Rugamintea mea, daca aveti idei pt adaugat, scrieti-le pe un colt de hartie sa nu le pierdem sau trece cu vederea. Prin tara se mai aude ceva? Toni si noi toti asteptam pareri!

Ar mai fi o chestie. La fiecare doua posturi se vorbeste despre nastase. Oare n-ar fi o idee sa ne detasam definitiv de acest personaj?

Ar fi bine, dar destul de greu. Una pt ca printre randuri ne pomeneste mereu si nu de bine si doi, pt a evita greselile trecutului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca vreo doua sau trei zile sa nu asteptati de la mine pareri fiindca-s bulversat dupa alegerile sindicale la care am participat si le-am cistigat! Asa ca dupa ce ma trezesc din betia puterii efemere data de noua si totodata vechea mea functie in organizatie, o sa ma concentrez asupra fenomenului moto! Va doresc intrunire betivistica fructuoasa si uscati si in cinstea mea cite-o dubla!:wine:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E clar ca v-a manipulat psihologic, daca si aici ati inceput sa vorbiti despre trese si insigne. Va promit ca nu o sa port niciodata nici un fel de trese sau insigne. Motociclistii se vad din cauza motocicletei, iar cei experimentati / veterani se vad dupa stilul de mers.

Viata este foarte simpla daca nu o complici. Si MULT mai frumoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai aveti putintica rabdare, voi posta o noua forma de statut, adus mai aproape de realitatile noastre.

Acum lucrez la el, sper in jumatate de ora sa-l postez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca se doreste neaparat un simbol pentru motoveterani, oare ar fi o idee ca in loc de trese sa existe ceva in genul unei mici insigne sau insemn, ceva la fel pentru toata lumea?

in dupa amiaza asta am trecut pe langa o pravalie care confectioneaza insigne textile la comanda. brodate.

se afla pe Str. Domnita Anastasia, la nr. 3 sau 7 (peste drum de fosta agentie de voiaj cfr brezoianu). sper sa va fie de folos informatia, poate ar fi bine sa verificati preturile, dupa cum arata locul nu pare a fi o pravalie scumpa. bafta!

post-30032-0-68820600-1292435751_thumb.j

post-30032-0-88783500-1292435758_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E clar ca v-a manipulat psihologic, daca si aici ati inceput sa vorbiti despre trese si insigne. Va promit ca nu o sa port niciodata nici un fel de trese sau insigne. Motociclistii se vad din cauza motocicletei, iar cei experimentati / veterani se vad dupa stilul de mers.

Viata este foarte simpla daca nu o complici. Si MULT mai frumoasa.

Dane, nu e nimeni manipulat. Ceea ce se intampla aici pare ca merge intr-o directie buna si trebuie sa gandim si sa actionam pozitiv.

Nici eu nu sunt adeptul insemnelor de grup sau a unor reguli neaparat scrise, dar daca "batraneii" hotarasc ca asa e bine cine suntem noi sa-i contrazicem?! Pana la urma ce e asa de grav daca vor exista niste insemne/reguli care sa defineasca acest grup?! N-o sa-i cada nimanui coroana, nu?

Mie imi place tare mult grupul asta si voi face tot ce imi sta in putinta ca lucrurile sa mearga bine. Daca si tie iti place, sper sa faci si tu in asa fel incat sa cladim si nu sa distrugem.

Arata ca esti intelept si gandeste pozitiv. Vezi partea plina a paharului.

Numai bine :thumbsup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze, a durat mai mult dar e destul de complicat sa editezi un statut care sa multumeasca pe toata lumea. Sper ca varianta asta sa fie mai aproape de ceea ce ne dorim.

In faza asta ar fi nevoie de stabilit denumirea, sigla si culorile ca sa completez versiunea 1.0

S-auzim numai de bine!

p.s. sunt un pic mirat ca nu am primit nicio cronica la poezie, fie buna, fie rea...

statut veterani 1.0.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nimeni manipulat.

Nici eu nu sunt adeptul insemnelor de grup sau a unor reguli neaparat scrise,.

Pana la urma ce e asa de grav daca vor exista niste insemne/reguli care sa defineasca acest grup?!

Ti-ai incalcat propriile principi.

Chiar crezi ca nu e nimeni manipulat?Citeste putin in urma si o sa-ti dai seama singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un pas mic pt omenire, un pas mare pt noi :biggrin: . Bravo Toni! Deja incepe sa semene. O singura mica remarca, pt a consfinti egalitatea intre membri, fie actuali sau viitori, sa-i denumim intr-un singur fel si sa fie toti trecuti intr-o singura lista ce se completeaza mereu cu noi veniti si care sa constitue o anexa la statut. Sa nu apara membri fondatori si membrii, ci sa fie toti simplu membrii. Nu avem nevoie de fondatori pt ca asociatia nu o inregistram. Cred totusi ca trebuie facute mai multe precizari concrete de exemplu ceeace am mai spus legat de dreptul intelectual. Orice contributie personala care implica o doza de creativitate odata pusa la dispozitia asociatiei sa nu mai poata fi revendicata de creatorul ei. Avem exemplul abrevierii AMOVERO gandita si creata de DN, dar care practic, buna sau rea cum o fi, nu ne apartine. Ceeace intereseaza de la bun inceput, este ca inca din statut, Asociatia sa apartina Motoveteranilor si sa nu poata fi confiscata, integral sau pe bucati de nici o persoana sau alta entitate. Studiu placut si vorbim maine

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze, a durat mai mult dar e destul de complicat sa editezi un statut care sa multumeasca pe toata lumea. Sper ca varianta asta sa fie mai aproape de ceea ce ne dorim.

In faza asta ar fi nevoie de stabilit denumirea, sigla si culorile ca sa completez versiunea 1.0

S-auzim numai de bine!

p.s. sunt un pic mirat ca nu am primit nicio cronica la poezie, fie buna, fie rea...

Mie personal, mi se pare mult mai bun decit celalalt.

Oricum,mai este de lucru la el .:thumbsup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in dupa amiaza asta am trecut pe langa o pravalie care confectioneaza insigne textile la comanda. brodate.

se afla pe Str. Domnita Anastasia, la nr. 3 sau 7 (peste drum de fosta agentie de voiaj cfr brezoianu). sper sa va fie de folos informatia, poate ar fi bine sa verificati preturile, dupa cum arata locul nu pare a fi o pravalie scumpa. bafta!

Pt trese sau alte insemne, daca ele vor fi dorite, avem deja traseul, direct la producator. Mai mult pt trese mai am piele sintetica ramasa de la ultima comanda si chiar trese executate cu banut cu tot, dar care nu au fost distribuite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...