Mergi la conţinut

Ciinii Vagabonti.


swastik

Recommended Posts

"Iubitorii" de ciini ar trebui bagati in filmul SAW , pretuieste-ti viata. "Vreau sa jucam un joc , fa alegerea".Cu matu intr-un cleste ,smulgi matu' , salvezi javra. Sacrifica-te pt. cel pe care il iubesti. Taiete , dati foc singur , scoateti un ochi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa dau exemplu personal ?OK,iese un vecin din casa cu cei 2 copii de 3 si respectiv 4 ani, in spatele blocului,copii incep sa se joace cu o mingie,de sub masina iese un patruped si se repede in cel mai mic si il musca de picior,nu rau dar destul cit sa ajunga cu el la spital,crezi ca l-au provocat cu ceva?NU! Sa iti povestesc ce i-a facut respectivul tata ciinelui dupa ce s-a intors cu copilul de la spital?Sint foarte multe exemple de genul asta,nu incepem cu statitstici pentru ca e clar ca treaba sta in defavoarea alora cu coada.Eu unul nu sint de acord cu cheltuirea banului public pentru acesti maidanezi,nu mi se pare corect ca din banii nostri ai tuturor sa fie platita o suma de bani pentru ce? In afara ca se cheltuie inutil pentru ciini au mai infiintat si politia animalelor,asta e ca si cum as infiinta eu POLITIA DINAMO si ii trimit la meciurile STEAUA-DINAMO sa ii amendeze pe stelisti ca injura sau ca se bat cu dinamovistii,politia aia cu ce drept condamna un OM pentru a lua apararea unui animal?Da sint de acord daca il chinuie ii iei omului animalul si ii dai o mica amenda,dar a lua libertatea unui om pentru ca a omorit nu stiu cite zeci de pisici aia mi se pare timpenie.Nu mi se parea timpenie daca politia animalelor era constituita din animale,sa vina doamna capitan pisica si sa imi dea amenda ca mi-am degajat pisica prin casa ori de cite ori o zgirie pe fiimea ca asa vor cele 6 titze ale ei.

Mai e o problema a asa zisilor aparatori ai animalelor,sint aia care cresc ciini pentru lupta,ii vezi prin parcuri antrenind ciini pentru a se bate cu alti ciini.,am intrebat un amic care facea treaba asta daca isi iubeste pitbullul,a zis ca da si atunci de ce il pui sa se omoare cu altii???Cam asa e treaba si cu maidanezii,toti ii iubiti dar ei tot pe strazi sint,tot pe noi ne musca,tot noi ne certam din cauza lor,solutia e simpla,ii facem pachet si ii trimitiem in china,asa rezolvam si criza noastra economica si foamea alora :whistling: .

Discutii pro si contra mereu vor fi atit timp cit patrupezii vor continua sa ne atace indiferent din care motiv iar eu asa cum am spus am tot dreptul sa ma apar cu orice metoda .Metoda aia cu ridicatul palmei e frumoasa ce sa zic,sa o puna cineva in aplicare cind e inconjurat de 40 de maidanezi,e singura clipa in care o sa iti doresti sa fii fost caracatita,probabil femeia aia care a murit stie mai bine nu?Sint curios care din iubitorii astia de patrupezi ar avea curaj sa mearga la familia ei si sa le spuna ca maidanezii au si ei suflet si merita ocrotiti.

asa ziceam si eu dar :whistling: fripturi cu picioare si coada

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Când se vor înfiinţa multe spitale, sanatorii şi aziluri pentru câini, să nădăjduim că aceste dobitoace, prietene rasei noastre, vor primi în asemenea aşezăminte pe oamenii ce crapă de foame şi de boală în colţul străzilor din cele mai luminate oraşe ale lumii.", Nicolae Iorga - Cugetari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 28 de pagini de reply-uri, si inca nu s-a terminat (cel putin pana nu vine caldura), inca se mai dezbate subiectul cainilor vabagonzi. Stiu ca de acasa, din fata calculatorului e usor sa vorbesti, dar ... am citit cate una alta pe net si vroiam sa impartasesc cu voi :

The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated : Gandhi.

According to statistics: One female dog and her offspring can produce 67,000 dogs in 6 years time. One female cat and her offspring can produce 20,736 in 4 years time.

De ce a zi Gandhi asa ceva ? Dupa mine, pentru ca daca nu reusim sa tratam animalele cum se cuvine (adica o problema minora in comparatie cu problemele unei tari), ce pretentii mai avem de la ... politica, comert si mai stiu eu ce. Civilizatie ...

In ceea ce priveste a doua fraza, sincer nu stiam ... in acest caz castrarea functioneaza daca se aplica la toate animalele din Bucuresti, si nu numai la 5-10% si asta doar de dragul presei si a UE ...

In Romania am fost si eu muscat (miseleste) de un caine pe la spate, am fost latrat si gonit de haite de caini, dar asta nu m-a impiedicat sa iubesc cainii in continuare. Am avut un caine la care am tinut foarte mult, si cand a trebui sa il las acasa (pentru ca am plecat in Italia), mi-au dat lacrimile. Nu stiu daca o sa mai am caine vreodata, m-am atasat prea mult de primul. Acum am un pisic, Billy, l-a vrut nevasta mea ca ''sa avem un animal in casa''. Deh ...

Nu e vina lui Debul sau a lui Rares sau a lui Eugen ca e plin Bucurestiul de caini vagabonzi care ataca, musca si chiar omoara oameni. Dar noi toti putem sa alegem felul in care ii tratam si felul in care ne comportam cu ei. Nu zic sa le dai si piciorul celalt cand te musca, dar cu siguranta nu i-as omora in chinuri, i-as arunca de pe bloc sau le-as face mai stiu eu ce. Solutia, ca de obicei, e mult deasupra noastra, e la nivel politic. Centre specializate, canile cum le zice pe aici, unde animalele sunt stranse de pe strada, castrate si lasate samoara de batranete sau date la adoptie. Am vizitat un canile aici, in Bergamo, si am vazut custi curate, mancare, apa curata si voluntari care se ocupau de animale pe langa angajatii de la primarie.

Pana si seful meu a facut voluntaria la un canile vreo cativa ani, si mergea numai ca sa plimbe animlalele cate o ora pe zi. Deh ... civilizatie.

Deci, as zice sa incetati cu cearta, sa va impacati cu ideea ca au fost si vor fi caini vagabonzi, ca nu puteti face mare lucru sa schimbati asta (actiunea de voluntariat a lui Rares a fost frumoasa, dar cam praf in ochi in comparatie cu problemele animalelor din Romania...decat nimic, e ceva oricum). 20 de motociclisti care se cearta pentru cainii vagabonzi ... macar de v-ati certa pe femei, sau ...care e cea mai tare motocicleta, V-Max ul sau B-King ul? :P :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exemplul ala cu Ghandi a fost tare. Pe aia ii maninca sobolanii , umbla vacile pe strada , sint prieteni cu maimuta . Cu totate astea , indienii sint cea mai jegoasa natie de oameni de pe glob. Care ar dori sa emigreza in India ?

@Matio MT , in Italia nu cred ca sint orase cu sute de mii de ciini pe strada si nu cred ca ajunge lumea la spital sau la groapa din cauza lor. Financiar vorbind , o tara ca Italia isi permite sa tine ceva ciini in niste tarcuri de lux , din pacate , un oras ca Bucurestiul nu isi permita sa tina sute de mii de ciini in nici un fel de tarc. La vestici e fita , mamaaaa , am grija de un animal , saracii de noi , sintem rupti de foame , ciini ne mai trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Matio MT , in Italia nu cred ca sint orase cu sute de mii de ciini pe strada si nu cred ca ajunge lumea la spital sau la groapa din cauza lor. Financiar vorbind , o tara ca Italia isi permite sa tine ceva ciini in niste tarcuri de lux , din pacate , un oras ca Bucurestiul nu isi permita sa tina sute de mii de ciini in nici un fel de tarc. La vestici e fita , mamaaaa , am grija de un animal , saracii de noi , sintem rupti de foame , ciini ne mai trebuie.

Din nefericire Bucuresti isi permite sa investeasca 16 milioane de euro in amenajarea unor poteci in parcurile din capitala. Adica n'ea Oprescu sparge 16 milioane de euro pe bordurile lu'n'ea Videanu(Titan Mar Marmosim). Noi ne certam ca dobitocii si astia se joaca cu banii nostri. Nu e trist? :down::thumbdown:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa dau exemplu personal ?OK,iese un vecin din casa cu cei 2 copii de 3 si respectiv 4 ani, in spatele blocului,copii incep sa se joace cu o mingie,de sub masina iese un patruped si se repede in cel mai mic si il musca de picior,nu rau dar destul cit sa ajunga cu el la spital,crezi ca l-au provocat cu ceva?NU! Sa iti povestesc ce i-a facut respectivul tata ciinelui dupa ce s-a intors cu copilul de la spital?

Deci? Ceva grav? Ceva ca in povestile de presa? Gen sfasiat, devorat, si alte cuvinte d-astea gen Saw, cum zice si Lil? A, nu? Atunci...bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subiectu' pwlii!

Ba eu cred ca nu e chiar subiectul pwlii, chiar daca la inceput m-a pufnit rasul. Am invatat ceva din asta. Cu Rares am mers de 2 ori pe drumuri (+o data virtual) si ne-am purtat firesc, respect, omenie, tot ce trebuie, spirit de tovarasie +, dar uite ca nu ma asteptam ca el sa-mi dea cu piciorul in cur pentru ca eu am alta viziune fata de cainii"comunitari decat are el. Intr-un fel e bine ca si-a dat arama pe fata acum si am vazut dupa ce criteriu isi alege el prietenii si e mai bine asa, pentru ca planuiam deja pe unde sa mergem la vara. Daca discutia asta se intampla pe undeva ... departe, ce faceam, ne dadeam cu sticlele de bere in cap?? Eu m=am mai intalnit cu motociclisti dupa dicutiile astea si inevitabil s-a discutat si despre evenimentul zilei. Plm a fost cuvantul cel mai folosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica isi retrage picioarele din curul meu, al lui papilon si al altora?

voma are un miros frumos acum, cadavrul nu mai pute, noroiul si mocirla nu mai sunt scarboase si motociclistii de pe probike nu mai sunt ultimii oameni?

o avea nevoie mare de service la moto... oricum Cesar sa nu uitam ca si tu ai un caine la activ (+intentii criminale :) ) cat de tare o avea nevoie de service moto... :|

e un topic de kkt din care am invatat si eu un lucru. degeaba sustii ca iti respecti prietenii daca nu respecti si opiniile/parerile lor chiar daca nu coincid cu ale tale. inainte de acest topic toleram cainii vagabonzi si ma amuzam pe seama lor (se si vede din primele posturi). acum toleranta mea a scazut la 0. radicalismul nu e bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Terminati ma cu tampeniile ca nici nu cred ca am vorbit 10 minute despre tomberonisti.

Of.... veninosilor :D Ati exagerat aproape toti. Dar vad ca va trece :P

Nici in ruptul capului n-ati vrea sa ma ascultati. vicii de comunicare - hotarati-va despre ce vorbiti si n-o sa mai iasa paruiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exemplul ala cu Ghandi a fost tare. Pe aia ii maninca sobolanii , umbla vacile pe strada , sint prieteni cu maimuta . Cu totate astea , indienii sint cea mai jegoasa natie de oameni de pe glob. Care ar dori sa emigreza in India ?

@Matio MT , in Italia nu cred ca sint orase cu sute de mii de ciini pe strada si nu cred ca ajunge lumea la spital sau la groapa din cauza lor. Financiar vorbind , o tara ca Italia isi permite sa tine ceva ciini in niste tarcuri de lux , din pacate , un oras ca Bucurestiul nu isi permita sa tina sute de mii de ciini in nici un fel de tarc. La vestici e fita , mamaaaa , am grija de un animal , saracii de noi , sintem rupti de foame , ciini ne mai trebuie.

Exemplu cu Ghandi era o metafora .. nu trebuie luat cuvant cu cuvant.

Cum ziceam, din alta tara, din fata tastaturii si cu 0 caini vagabonzi pe strada e usor sa judeci ... din fericire asa e aici. Se face si inchisoare daca abandonezi un animal in strada ... fara gluma. Hai ca vine caldura si uitam de caini si ne mai si plimbam un pic. Eu sunt blocat pana in 25/02 .... daaaaaaammmmmmm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica isi retrage picioarele din curul meu, al lui papilon si al altora?

voma are un miros frumos acum, cadavrul nu mai pute, noroiul si mocirla nu mai sunt scarboase si motociclistii de pe probike nu mai sunt ultimii oameni?

o avea nevoie mare de service la moto... oricum Cesar sa nu uitam ca si tu ai un caine la activ (+intentii criminale :) ) cat de tare o avea nevoie de service moto... :|

e un topic de kkt din care am invatat si eu un lucru. degeaba sustii ca iti respecti prietenii daca nu respecti si opiniile/parerile lor chiar daca nu coincid cu ale tale. inainte de acest topic toleram cainii vagabonzi si ma amuzam pe seama lor (se si vede din primele posturi). acum toleranta mea a scazut la 0. radicalismul nu e bun.

Eliadar, ai vorbit dupa sufletul meu. Exact asta e motivul pentru care topicul asta m-a dezamagit asa de mult. Supararile trec, dezamagirile nu. Un cunoscut spunea ca increderea e ca virginitatea, se pierde o singura data. Cesar, himenoplastia e doar o minciuna, chiar daca partile se complac uneori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt momente când obosesc să construiesc argumente, să aduc dovezi – argumentele mele le puteti citi in primele pagini ale acestui topic de senzatie, cu record de audienta. Adaug doar atat:

E obositor si trist atunci cand vorbele ti se lovesc de-un zid de agresivitate, refuz de informare si conditie sufleteasca marunta, când văd cu câtă nonşalanţă, in loc de argumente se etalează: mârlănia, ignoranţa, aplombul. Amenintarile se impletesc armonios cu tot soiul de insulte, o defilare zgomotoasa de vorbe gaunoase, poleite cu vorbe mari.

Opiniile argumentate sau macar coerente exprimate aici de catre cativa, foarte putini, sunt coplesite de corul celor multi, cei ce urla cuvinte goale. Un tip de comportament pe care l-am intalnit deseori dar marturisesc: am fost surprins sa-l descopar si aici. Este doar vina mea, a naivitatii mele, ce pe viitor nu va mai zgandari distinsa audienta generala.

Aici este un joc online, se numeste: „Cine urla mai tare castiga”. Jucati-l fara mine.

Voi continua sa interactionez, fireste, cu acei pentru care am stima si un dialog civilizat - fie si in contradictoriu, uneori - a fost mereu posibil. Asfalt uscat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai certati , ca acu' trece iarna (anotimpul certurilor pe forumuri , din cauza sevrajului de mobra) si nu are rost sa stam la mese separate , pe la festivaluri , in loc sa stam sa combatem impreuna , cu berile in fata.

Nu ma refer aici la diversi "smardoi" care afiseaza atitudini in mod evident mirlanesti si jegoase , se stiu ei. Ma refer la userii "normali" , care nu au aceleasi opinii , dar se respecta reciproc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa postez fara sa ma uit in urma la parerile celorlalti pentru ca nu am timp.

Recunosc ca-s fanul stirilor tragice despre vanatori,ma bucur ca un copil cand aud ca inca un vanator si-a luat un glont in cap de la un coleg,consider normal sa guste si ei din "doctoria" pe care o administreaza bietelor animale.

Primitivismul unui asemenea om ma inspaimanta,simte nevoia de a-si afirma superioritatea prin dreptul asupra vietii si mortii unei fiinte care si asa are viata grea.

Numerosi vanatori care nu au reusit sa omoare nimic isi potolesc frustrarea impuscand caini vagabonzi sau caini de vanatoare de ai confratilor intalniti in padure.

Cred ca a omora un animal din placere denota o afectiune psihica grava.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://stiri.rol.ro/masacru-in-canada-o-su...deo-681902.html

Nu am vazut nici un "iubitor ipocrit de unele animale" de-aci sa se oripileze la stirea de mai sus......o tot tineti intr-o puierilitate si prostie debordanta......nu-i bai ca au fost eutanasiati 300 de Husky frumosi si falnici(dupa parerea mea cei mai adevarati caini), da-i mare bai cand un motociclist isi murdareste bocancul dand in javrele astea imputite ce traiesc prin gunoaie si sar sa te omoare sau sa-ti omoare cainele cu care iesi la plimbare, sau nah, au omorat 25 dupa declaratiile de p-aci, daramite sa le exterminam pe toate precum ciuma sau gripa aviara!!! Bine ca gunoaiele astea de animale is aparate de altele mai mari adica voi!!!

.....v-ati merita soarta la Husky aia IPOCRITILOR(se stiu ei care-s)!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...