Mergi la conţinut

Ciinii Vagabonti.


swastik

Recommended Posts

Nu am omorat nici un caine pana acum. Doar cate un picior in cap.

Cu masina, aveam doua ocazii bune, dar tin prea mult la ea ca sa risc sa-mi "julesc" bara si alte celea.

Personal, am boala pe cainii vagabonzi. Nu poti alerga sau iesi noaptea ca te inconjoara. Mi se rupe ca sunt "suflete". Orice vietate trebuie sa aiba o utilitate in lumea asta, iar cainii vagabonzi chiar nu o au. Nu fac decat sa deranjeze: latra ca idiotii in miezul noptii, te ataca din senin, isi fac nevoile pe unde apuca etc.

Toti astia care pozeaza in iubitori de animale sa ia la ei in casa 2-3 caini vagabonzi. La cat de multi sunt (de iubitori zic acum), daca ar lua fiecare cate 3 potai in grija, s-ar curata strazile. Dar astia seamana cu potaile pe care le apara: latra aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutia e fara rost pt. ca nu va rezolva absolut nimic,eventual doua trei gauri in stomac si niste antipatii de ambele parti.

nu trebuie sa cream antipatii. corect.

nici sa postam pe subiecte "dureroase".

dar ce facem... cainii ne alearga, ne musca, ne darama de pe motoare/biciclete, ne rup husele, ne mananca si noi sa evitam sa postam pe subiectul asta ca sa ne menajam unii pe altii. sa nu cream antipatii...

adica sa menajez un om ca pe mine nu ma respecta, nici pe alti confrati motociclisti, doar pentru ca nu-i cantam in struna?

si sa fim de acord ca locul cainilor este pe strada?

:thumbdown:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moaaama,esti var cu Alessandro Petacchi sau ce...40 km/h...:thumbsup: Mai,tu realizezi cat de comica e povestirea ta?Ai ajuns sa gandesti ca un caine de strada,mai intai il chinui facandu-l sa creada ca te ajunge iar dupa 3-400 de m i-ai dat turbopedala la Sputnik si ai decolat pe Manastur ca Potter pe matura lui magica :thumbup:.Imi plac povestirile inflorite de dragul artei,nu imi plac exagerarile.Tu pe cine tot faci ipocrit fatu mnieu aici?!Explica mai pe intelesul tuturor tuturor ce inseamna cuvantul ipocrit si cui se adreseaza aici!

Acuma tu poate esti mai neantrenat, nu stiu, si ti se pare un efort fantastic si 5km cu bicicleta la pas, eu avand semicursa, usor prind in sprinturi viteze de 40-45kmph chiar si pe drept, si despre rezistenta, am urcat de cateva ori fara oprire pana la Tarnita la baraj, cred stii unde e fata de Cj-N. Iar la viteza maxima pe drept am atins 61 pe ciclomaster....eu zic ca-i bine :biggrin:

Ipocrit in acest caz, ca sa precepi o data si tu e ala de hraneste animalu, il ascunde de autoritati, il lasa in strada, dar tot el se plange cand copilu ii e muscat de javra sau cand calca in materia maro facuta de aceasta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma tu poate esti mai neantrenat, nu stiu, si ti se pare un efort fantastic si 5km cu bicicleta la pas, eu avand semicursa, usor prind in sprinturi viteze de 40-45kmph chiar si pe drept, si despre rezistenta, am urcat de cateva ori fara oprire pana la Tarnita la baraj, cred stii unde e fata de Cj-N. Iar la viteza maxima pe drept am atins 61 pe ciclomaster....eu zic ca-i bine :biggrin:

Lasa mistoul ieftin ca nu iti sta bine...am mai spus,am pedalat bugat pe soselele patriei :thumbsup:

Ipocrit in acest caz, ca sa precepi o data si tu e ala de hraneste animalu, il ascunde de autoritati, il lasa in strada, dar tot el se plange cand copilu ii e muscat de javra sau cand calca in materia maro facuta de aceasta!

Asa si care-i ala care ii apara pe caini dar se plange de rahat,piset sau copii muscati de maidanezi?Si mai explica-mi si mie o chestie ca sa inteleaga si neuronul meu,ALA il ascunde de autoritati sau il lasa in strada?Hotara-te data!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa si care-i ala care ii apara pe caini dar se plange de rahat,piset sau copii muscati de maidanezi?Si mai explica-mi si mie o chestie ca sa inteleaga si neuronul meu,ALA il ascunde de autoritati sau il lasa in strada?Hotara-te data!

Ai un retard mental, si asta poate dauna altora, daca nu intelegi ceva, nu te mai chinui, si lasa-ne in pace, ca altfel strici minunatia de topic! Sau in cazul in care te legi aiurea de unii e mai patologica treaba la tine si ai nevoie de ajutor de alt tip. Neuronul ala tau obosit si patinat nu poate precepe ca e vb de 2 categorii de oameni? Unii ii arunca in strada, si altii cu prea mult timp liber cand vine ecarisaju ii tin o zi la ei in casa dupa care ii arunca inapoi in strada? :taunt:

PS: Ai spus tu ca ai mers jde km cu bicla, dar aia nu inseamna ca in momentul de fatza mai poti merge fara sa obosesti chiar numai 4-5km, si la un ritm de 20-30kmph :confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cit v-ati certat voi zilele astea eu am mai facut o victima , imi minca iepurii. Ciudat , la inceput imi placea de el , ii dadeam de mincare. Dupa ce l-am prins , am incercat sa scap de el dar s-a intors , m-am enervat si l-am anihilat. Acuma putrezeste sub citeva lopeti de pamint , ca mi-a fost lene sa sap groapa prea adinca.

Succes in continuare la vinatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cit v-ati certat voi zilele astea eu am mai facut o victima , imi minca iepurii. Ciudat , la inceput imi placea de el , ii dadeam de mincare. Dupa ce l-am prins , am incercat sa scap de el dar s-a intors , m-am enervat si l-am anihilat. Acuma putrezeste sub citeva lopeti de pamint , ca mi-a fost lene sa sap groapa prea adinca.

Succes in continuare la vinatoare.

o intrebare totusi : nu tii iepurii inchisi sau in tarc ? cum ajungea maidanezu la iepuri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevaru e ca e enervant cand animalele interactioneaza, nedorit , cu proprietatea personala. mie mi au taiat niste pisici saua si mi au zgariat rezervorul, pentru ca intra in parcarea subterna unde imi tin motoreta (mai ales iarna intra) si se aseaza pe sa ca e calda, dar se mai zbenguie si pe rezervor, si ma cam doare sufletu sa vad sa noua taiata si rezervor zgariat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bune ? :huh:

eu am un prieten care are un iepure in apartament... si tipul mi l-a lasat o saptamana in grija si m-a rugat sa nu il sperii. am ras fireste, si mi a spus ca inainte de asta a mai avut unu care a murit. era iepurele pe canapea, cat de cat obisnuit cu oamenii, si cand iepurele nu era atent, asta ca sa faca o gluma a urlat la iepure si la zguduit nitel. a inlemnit animalu si veterinaru a zis ca e normal, a facut stop cardiac :D . acum, autopsie nu i au facut si nici nu l au gatit, dar am inteles ca sunt sensibili la socuri.

astuia cat mi a lasat rozatoarea, am mai alergat-o dar stia ce il astepta, dar nu am urlat la el brusc si nici nu l-am lasat sa se uite la stiri, asa ca nu l am speriat cu nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bune ? :huh:

Esti la concursu' de postari , sau ai o intrebare privitoare la cresterea iepurilor de casa ? In general , nu te baga in seama daca nu ai ceva de zis , postul tau este superfluu in context.

Haidi pa ca nu reprezinti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un prieten care are un iepure in apartament... si tipul mi l-a lasat o saptamana in grija si m-a rugat sa nu il sperii. am ras fireste, si mi a spus ca inainte de asta a mai avut unu care a murit. era iepurele pe canapea, cat de cat obisnuit cu oamenii, si cand iepurele nu era atent, asta ca sa faca o gluma a urlat la iepure si la zguduit nitel. a inlemnit animalu si veterinaru a zis ca e normal, a facut stop cardiac :D . acum, autopsie nu i au facut si nici nu l au gatit, dar am inteles ca sunt sensibili la socuri.

astuia cat mi a lasat rozatoarea, am mai alergat-o dar stia ce il astepta, dar nu am urlat la el brusc si nici nu l-am lasat sa se uite la stiri, asa ca nu l am speriat cu nimic

foarte tare ... habar nu aveam chestia asta .

Esti la concursu' de postari , sau ai o intrebare privitoare la cresterea iepurilor de casa ? In general , nu te baga in seama daca nu ai ceva de zis , postul tau este superfluu in context.

Haidi pa ca nu reprezinti.

da ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cit v-ati certat voi zilele astea eu am mai facut o victima , imi minca iepurii. Ciudat , la inceput imi placea de el , ii dadeam de mincare. Dupa ce l-am prins , am incercat sa scap de el dar s-a intors , m-am enervat si l-am anihilat. Acuma putrezeste sub citeva lopeti de pamint , ca mi-a fost lene sa sap groapa prea adinca.

Succes in continuare la vinatoare.

Foarte bine, vedeti d-aia trebuie pedepse drastice pt cei care isi abandoneaza cainele, dar mai intai sa existe adaposturi unde sa-l poti lasa daca nu-l mai poti intretine!

Si azinoapte pe la 12 cand ma plimbam cu-n crossulet, vad o javra d-asta cum intoarce un tomberon cu gunoi(pe strada respectiva vineri dimineata devreme se colecteaza gunoiul) sa caute el desteptu mancare(evident ca de obicei nu gaseste, dar mirosul ii e prostit de catre ambalajele care miros a alimente) si vad pana la el inca 2 tomberoane rasturnate si gunoi imprastiat pe jos, atata mi-a trebuit, ma iau dupa el si-l alerg vo 2km pana ce sare de frica in fatza la un tir care il face felul. Asta sa dea de gandit celor care arunca resturi la gunoi de ce le e imprastiat o parte din gunoi pe jos langa tomberon a 2-a zi, ca gunoieru nu prea se apleaca sa il culeaga dupa ce au rasturnat maidanezii(de aici le vine si numele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Pentru ca tot a resuscitat stimatul dl. Lorin-Gabriel acest topic spunand iarasi o enormitate si doua grozavii, vreau sa va arat cum se prezinta adapostul de caini fara stapan de langa Bergamo, IT.

Mario m-a dus sa-l vad si sincer, am ramas paf... Voluntarii aduc mancare si ingrijesc cainii, benevol. In imagini puteti vedea mancare sau custi de caine aduse de cetateni. La intrarea in adapost este o casuta mica unde are biroul un custode. In fata cladirii custodelui erau adunate multe custi si multi saci cu mancare. Custile si mancarea sunt aduse cu bunavointa de catre cetatenii din zona (Bergamo, ca si alte orase mari, e inconjurat de orasele mai mici ce formeaza o conurbatie deci cand spui Bergamo vorbesti si de alte zeci de orasele ce graviteaza in jur). Puteti vedea si bunastarea cainilor, nici vorba sa fie ucisi. Sunt castrati dupa ce-s adusi aici si apoi ingrijiti pana cineva adopta sau pana cainele moare de batranete.

Am inteles ca sunt oameni ce vin aici special spre a se juca cu cainii si a le arata copiilor lor acesti caini, oricine e binevenit in acest sens si sunt multi cu ganduri bune sau si cu fapte, dupa posibilitatile fiecaruia.

Domnul acela din poza ce da cu furtunul mizeria este unul dintre voluntari. Cainii stau cate 2-3 intr-un tarc, fiecare avand cusca lui, intr-o curatenie perfecta, cu umbra si apa la dispozitie. Daca mariti pozele, veti vedea ca au si jucarii in tarcuri acesti caini. Mi se pare extraordinar ca oamenii din zona stiu de acesti caini si ajuta prin voluntariat. Oamenii ce-i ingrijesc sunt amabili si civilizati - desi nu era voie fara o aprobare expresa din partea autoritatilor, totusi mi s-a ingaduit sa fac cateva poze.

De ce e asa greu sa fie la fel - sau macar asemanator - si la noi?

post-30032-0-45637100-1313430620_thumb.j

post-30032-0-99181100-1313430662_thumb.j

post-30032-0-71300100-1313430700_thumb.j

post-30032-0-23435600-1313430707_thumb.j

post-30032-0-81610100-1313430713_thumb.j

post-30032-0-71522000-1313430720_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca a resuscitat stimatul dl. Lorin-Gabriel acest topic spunand iarasi o enormitate si doua grozavii, vreau sa va arat cum se prezinta adapostul de caini fara stapan de langa Bergamo, IT. Mario m-a dus sa-l vad si sincer, am ramas paf... Voluntarii aduc mancare si ingrijesc cainii, benevol.

E asa greu sa fie la fel - sau macar asemanator - si la noi?

:rolleyes: Mercy ca ma iei cu "Dl"...

dar: lasand la o parte "grozaviile" pe care le zici in postarea ta la care am dat un "quote" SA RAMANA , tu stii ca la fiecare 24 de ore care trec pe planeta asta mor intre 24000 si 30000 de copii cu varsta sub 5 ani de foame sau boli PERFECT TRATABILE la tehnologia pe care o avem , cum ar fi DIAREE ?!

Adica sincer, ceea ce zici tu imi provoaca repulsie...

Sau si aia de le aduc de mancare potailor sunt la fel de ignoranti?!

Asta-i beleaua pe planeta asta :

NATURA UMANA...

Daca un animal AGRESIV SI LIBER nu are stapan , atunci de ce sa riscam viata celor multi SI POATE INTELIGENTI lasandu-i in continuare in libertate + sa se inmulteasca?!

Eutanasierea mi se pare o solutie rezonabila!

Acelasi lucru l-as face si cu cei din puscarii : criminali , violatori sau aproape toti inchisi!

Prin hranirea lor si adapostirea lor se intretine CRIMINALITATEA!

Arabii executa destui pe zi prin decapitare!

Apropos : stii ca statul RROMan plateste vreo 17 milioane de euro LUNAR pentru intretinerea si hranirea tuturor puscariasilor din RROMania , nu?

Vrei sa se ajunga la fel si cu javrele agresive de pe strazi?!

Mi se pare cel putin ridicola propunerea de a PLATI pentru animale fara stapan!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns intr-un stadiu de cacat , ne-am elevat prea tare dpdv. spiritual. Multiculturalism , drepturi peste drepturi , Gay pe strazi , chestii , socoteli. Imi pute a decadenta , tinjesc dupa putina duritate , dupa putina fermitate , dupa putina militarie. Adica ordine , ca sa zic pe romaneste. Javrele au drepturi , puscariasii , ciorile , toti bagabontii trebuie suportati , in detrimentul celor care chiar au ceva de oferit societatii si care , culmea , mai respecta si legile. Ne dezagregam total si tare mi-e teama ca dupa o perioada de dulce labareala democratica natura va pune lucrulile la punct , genu' un mare razboi sau o mare dictatura. Nu se poate sa o frecam la infinit (si la rece) fara consecinte.

PS. Mai @Viespare , ce ai frate ? Auzi , javrele au jucarii !!!Dar pensionarii care nu au bani de medicamente ce cacat de jucarii au ??? Sincer , devii antipatic , zau asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-acord cu @swastic: adica tot aia de nu muncesc si nu aduc nici un aport societatii, ba mai mult unii-s capuse, saracii sa-i protejem?! Data viitoare cand va mai ganditi asa, sa va intre in cap o faza, si anume sa vedem cat chef de lucru mai aveti cand vedeti cum se da jos din S500 un gabor imbracat la 4 ace care in viata lui n-a muncit pe bune o zi!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai asa ca am vazut acu' o saptamina nu un gabor , nu doi , o ditai brigada , grade foarte mari cu niste masini .....nu mai zic. Unii , ca unii erau cu masina instiutiei si cu soferul aferent IN AFARA ORELOR DE PROGRAM. Nu zic unde , ca e legat de munca mea si nu vreau sa fac valuri prea mari. Da' era vorba de un spritz "tovarasesc".

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS. Mai @Viespare , ce ai frate ? Auzi , javrele au jucarii !!!Dar pensionarii care nu au bani de medicamente ce cacat de jucarii au ??? Sincer , devii antipatic , zau asa.

pai ce ti se pare in neregula ca unii oameni, voluntar (adica de buna voie), duc jucarii cainilor, mancare, se joaca cu ei, doneaza custi si le fac curatenie in adapost?

cine te opreste pe tine sau pe altcineva, sa duci voluntar batranilor dintr-un azil medicamente, jucarii, haine sau bani? nu vad de ce devin antipatic cand descriu o situatie reala, este ce am vazut cu ochii mei.

acest adapost este in top 5 lucruri vazute si care m-au impresionat in strainatate. observati in poze ca e modest dar curat si am mai inteles ca activitatea voluntara este de baza - voluntarii fiind oameni obisnuiti, ca si noi. repet ca unii doneaza, altii muncesc putin la curatenie sau altii doar se joaca cu cainii sau vin sa-i vada doar, fiecare dupa posibilitati, insa:

acesti oameni FAC ceva... apropo, tu cati ai mai omorat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...