Mergi la conţinut

" Problema " Tinutului Secuiesc


Ali G

Recommended Posts

As vrea sa va intreb si pe voi ce parere aveti despre demersurile facute de UDMR si pretentiile lor teritoriale legate de asa zisul TINUT SECUIESC .

Parerea mea personala este ca acest tip de politica constituie un atac direct la integritatea teritoriala a Romaniei .

Ce mi se pare foarte ciudat , este faptul ca acest subiect este foarte putin dezbatut pe la TV iar cand se dezbate ... se face cam cu perdea ...

Voi ce credeti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu banuiesc faptul ca politicienii(si romani si unguri) au altceva pe agenda mai important si tocmai de aia au scos din nou "la inaintare" tema "Tinutul Secuiesc" pentru a distrage atentia de la agenda lor reala(care o fi aia).

Ca de obicei eu cred ca nu trebuie sa cadem "in plasa" lor si sa ii lasam sa se agite pentru ca o sa le iasa la iveala adevaratele intentii.

Ei sunt ca la un meci de rugby(cu unele mici diferente desigur).In timpul "meciului" isi "dau placaje la gat" si dupa beau o bere impreuna.Noi suntem spectatorii.Sa nu ne implicam si sa ii lasam sa isi dea coate la "gramada". biggrin.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lil, sa stii ca e foarte complicata problema cu romani + unguri = sau nu love.

si stii de ce ? oamenilor obisnuiti s-ar putea sa nu le prea pese. este un user aici pe forum. eu cu el in ani de zile am discutat orice, dar nu am ajuns niciodata la discutii despre romani vs unguri pentru ca nu a fost nevoie. si culmea e ca omul ala vorbeste si scrie intr o romana mai corescta decat multi dintre noi si e poate mai roman (ii pasa) decat multi dintre noi. are relevanta altceva?

eu am avut o colega si abia dupa mult timp am aflat ca e unguroaica. si nu am avut nici o problema niciodata.

intamplarea face ca toti ungurii din romania pe care i am cunoscut sa fie super tipi/tipe. ca am auzit de exemple negativa e altceva. am auzit.

unchi miu a fost insurat cu o unguroaica , si femeia aia era super tipa.

cred ca in final, cand tragem linie si pe ei ii doare ce ne doare pe toti: salarii, munca platita cinstit, un trai decant, drumuri, etc...

CRED ca prea mult intervine udmr ul si alte prostii de genul asta si realitatea este alta. ca sunt si exceptii, ca exista extremisti, asta e peste tot... dar cred ca in zonele alea oamenii se inteleg, se casatoresc intre ei si fac copii. sa fie sanatosi. toti vrem sa mancam, sa avem niste bani, sa ne fie munca platita....

Da, ca idee, unele pretentii ale ungurilor (si eu nu aud decat pretentiile politicienilor atentie) mi se par absurde, dar din ce am intalnit eu, oamenii de rand se gandesc mai mult la o bere decat la udmr.

cel mai bine ar fi sa ma contrazica/aprobe cineva care stie mai multe din proprie experienta. e mult mai important omul decat etnia.

si sa fim seriosi, ce imi pasa mie ca in casa omul vorbeste ungureste? sa vorbeasca ugureste , e firesc, si eu vorbesc romana in casa desi nu sunt in romania. si eu vorbesc romana cu prietenii. ca stiu si limba locului e altceva, dar tot pe a mea o vorbesc cand beau o bere cu romani...

limba in care ti au vorbit parintii nu ti o poate lua nimeni, oricare ar fi aia... daca procentu e de 80% unguri, e firesc sa vorbeasca ungureste. in institutiile statului, functionaru tre sa vorbeasca si romaneste dar daca clientul e ungur nu are decat sa vorbeasca ungureste.

plimbandu me mai mult am descoperit ca nu numai limba e cea care defineste o natie. poate gresesc.

da, e absurd sa aiba pretentii teritoriale, dar tare cred ca pe ungurul de la sat din romania il doare mai tare ca nu are tractor decat de ce vrea udmr ul..

si tare cred ca pe baietii din harghita si covasna ii doare mai tare ca benzina e cat e si salariile sunt mici... cred ca asta ii doare mai tare decat politica...

repet, poate ma insel ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa va intreb si pe voi ce parere aveti despre demersurile facute de UDMR si pretentiile lor teritoriale legate de asa zisul TINUT SECUIESC .

Parerea mea personala este ca acest tip de politica constituie un atac direct la integritatea teritoriala a Romaniei .

Romanii de nationalitate maghiara din Ro au controlul alegerilor numai in Harghita si Covasna. Sa zicem ca fac un referendum si vor sa se lipeasca la Ungaria. Cum? Va fi un nou Est Berlin?

UDMR e cam injurat de maghiarii pe care-i cunosc,fiindca in afara de gargara si multi bani pentru politrucii lor,au obtinut pentru maghiarii "de rand" niste idiotenii(ex eliminarea limbii romane din scoli= sanse in minus pentru copii maghiari sa se adapteze in tara asta,in conditiile in care HarCov nu e chiar Taramul Fagaduintei . Cunosc maghiari care-si obliga copiii sa stie romana.)

Daca as stii ca de maine HarCov e Ungaria, cat de ispitit as fi sa ma mut acolo, in cautarea avantajelor pe care le ofera statutul de cetatean ungar si a unei umbre de civilizatie in plus, a sperantei ca STATUL nu e cel mai aprig talhar care ma jefuieste?

Pana acu' atac mai inversunat la Ro decat sustin romanii romani nu a reusit UDMR.Vrem sa nu mai decida UDMR soarta Ro, MERGEM la vot si dam controlul parlamentului unui partid romanesc,de preferinta cu un sef pe care sa-l cheme Cacat,altfel nu e destul de onorabil(si vom fi mandri ca ne fura niste romani,nu straini).

In afara de vanturarea isterica a iubirii de Ro,romanii romani fac altceva pentru tara asta in general si-i doare altundeva decat in cot despre HarCov sau chiar de Ro in totalitate? Care e mai tradator de Ro,UDMR sau ala care-i plateste cu orice ca sa se mentina la putere?

Amuzant este ca am auzit de-a lungul vremii mai multe dorinte de autonomie de la romani din Baia Mare, Tm,satui sa munceasca cu spor ca sa fie dupa jefuiti si mai ales f....ti de la centru. Dar asta nu e interesant,nu starneste atata gargara cat discutia despre unguri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este ca daca obtin autonomia or sa ramina izolati pe o insula , intrebarea "ce vor face acolo ?" m-a framintat mereu. Crapa de foame , le arunca Ungaria chiftele cu prastia , face pod aerian pt. ei ??????

iarasi, poate gresesc, dar din ce am vazut ungurii made in budapesta nu au o parere foarte buna despre ungurii romani, ii vad ca pe niste cetateni de mana a doua, oameni care erau in imperiul austroungar oameni lasati la marginea imperiului ca tampon in caz de invazie. impresia asta o am dupa o discutie cu doi profesori unviersitari unguri. poate parerea lor este una speciala care nu reflecta realitatea (a se vedea unele pareri ale romanilor despre moldoveni)... dar nu stiu daca in eventualitatea unei autonomii/hai sa zicem independenta, ungaria chiar ar pompa bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iarasi, poate gresesc, dar din ce am vazut ungurii made in budapesta nu au o parere foarte buna despre ungurii romani, ii vad ca pe niste cetateni de mana a doua, oameni care erau in imperiul austroungar oameni lasati la marginea imperiului ca tampon in caz de invazie.

Corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit ieri o parere,care mi se pare destul de coerenta,ca luptatorul natiei, dupa ce a rupt coruptia,mogulii,comunistii,bugetarii,politistii,natia insasi, in lipsa de subiect care sa-l ajute,s-a intors la tema clasica: ungurii,dom'le, astia e cauza relelor.

O fi si la Budapesta tot ceva de stilul asta, e clar ca-s slabe sanse de rearanjare a frontierelor,ba mai degraba as vedea o idee de federalizare a Europei pentru un control mai bun al resurselor si politicilor UE, dar politichia in partea asta de lume se pare ca se bazeaza pe faptul ca-s multi prosti cu drept de vot, iar aia care nu-s gramada n-au auzit de notiuni ca "onoare".

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gaxel are dreptate! Tot romanul, de orice neam o fi, vrea doar sa traiasca decent. Cum asta e o pretentie absurda si cei care ne conduc nu doresc sa ne ofere asa ceva nici in ruptul capului, ne invrajbesc. Azi romani contra unguri, ieri mame cu copii impotriva platitorilor de asigurari sociale, cu ceva vreme in urma "pensionarii cu pensii nesimtite" impotriva restului lumii, prin anii cincizeci era chiaburii, mosierii si "burghejii" impotriva clasei muncitoare. Ceausescu inventase TESA impotriva muncitorilor, Iliescu a venit cu minerii impotriva studentilor si intelectualilor golani. Voi nu vedeti ca istoria se repeta? Difera forma dar continutul tot un rahat turcesc ramane! Cand ne vom destepta sa nu punem botul si sa vedem cine e de fapt inamicul, o sa ne mearga mai bine.

Evident, propaganda lucreaza, oricand gasesti un cretin care sa vrea luna de pe cer si gaura din macaroana. In o lume normala ar fi numit nebun si lasat in pace, dar noi ne uitam in gura fiecarui idiot. Apropo, cand nu gasesti cretinul potrivit, inventezi unul, ca serviciile secrete asa ceva au in fisa postului. Asa ajung la stiri asa zisi unguri ce protesteaza la Bruxelles, dar ca intamplator nu stiu sa scrie corect ungureste dar scriu bannere perfect corecte in romana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

demersurile facute de UDMR si pretentiile lor teritoriale legate de asa zisul TINUT SECUIESC .

din pacate, udmr nu reprezinta nici macar interesele etniei maghiare. sunt doar o clica de profitori - problema lor este ca acum factiuni mai radicale, nou aparute, de inspiratie de tip jobbik (un partid nationalist modern si dinamic, nici o legatura cu discursuri tampite gen vadim tudor, jobbik promoveaza un nationalism rafinat si eficient), incearca sa traga spuza pe turta lor si atunci udmr e nevoit sa isi radicalizeze oarecum discursul, spre a nu pierde sustinerea propriului electorat.

situatia udmr e ambigua si este intretinuta cu buna stiinta si de politicienii romani, din interes. in mod firesc, un partid organizat pe criterii etnice nu este permis de catre legile romanesti, dar... iata ca se poate. politicienii romani insa prefera sa aiba partener udmr-ul, sunt cu totii o apa si un pamant. atat udmr-ul cat si politicienii romani sunt din aceeasi sorginte: Securitatea & esaloanele PCR. se inteleg deci de minune.

faza cu tinutul secuiesc este de asemenea dubioasa, este intretinuta si de politicieni de la budapesta sau unguri influenti din occident. ideea este sprijinita si de majoritatea covarsitoare a celor de etnie maghiara. adevarul este ca majoritatea ungurilor sufera dupa trianon - in urma acestui tratat tara lor a devenit tare mica, ei considera ca ungaria a fost sfasiata in urma acestui tratat; ungurii tanjesc (in mod firesc, spun eu) dupa o tara mare si prospera, a lor, in care sa fie din nou impreuna; partidul aflat acum la putere in ungaria nu conteneste in a clama asta iar natia maghiara e nationalista si revansarda de felul ei. oriunde, in ce tara s-ar afla, un ungur se considera, inainte de orice, membru al natiei maghiare. de asemenea, ungurii obisnuiti, in sinea lor, se considera superiori nu doar romanilor ci si superiori oricarei etnii din jur... se simt deci indreptatiti din toate punctele de vedere sa capete ceea ce ei considera ca e dreptul lor.

mai este insa un mic detaliu: secuii sunt o natie aparte, secuii nu sunt unguri. desi etnia secuiasca a fost oarecum asimilata de catre maghiari in decursul secolelor si mai ales in ultimii 150 de ani. ... tot in tinutul secuiesc traiesc ceangaii (mai ales in zona Ghymes-Faget -insa si in Moldova sau pe langa Brasov); ceangaii sunt o alta etnie de filiatie maghiara dar care nu este identica cu cea maghiara si nici inrudita cu secuii... deci nu-i asa de simpla treaba...

secuii&ungurii se asteapta ca in urma unei independente a tinutului secuiesc, acesta sa fie sustinut economic prin investitii maghiare - altfel, nu ar putea supravietui, doar din cartofi, turism, colaci kurtos si taiatul padurii. semnale exista de mult in acest sens si nu doar semnale ci investitii economice.

in tot cazul, un val de nationalism si de faramitare teritoriala cuprinde toata europa. vremurile se schimba, lucrurile se reaseaza. faza cu "tinutul secuiesc" este parte din aceasta reasezare a lumii. om trai si om vedea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca secuii sunt unguri sau nu, asta e deja o problema politizata si scoasa de mult din contextul istoriei pentru a fi folosita propagandistic. Oricum majoritatea celor care se declara de nationalitate maghiara in Romania au origini mai mult sau mai putin apropiate in judetele secuiesti. In concluzie diferentierea asta nici nu conteaza decat pentru cei care incearca sa imparta etnicii maghiari in doua.

Pedalarea pe Tinutul Secuiesc e menita sa ascunda ca de fapt oricare din noi are in sine un patriotism local, o apartenenta la zona unde s-a nascut si crescut. Niciunuia dintre noi nu ii convine ca judetul lui sa dispara si sa devina "Zona Sud" sau alta magarie de asta. Sa nu imi ziceti mie ca timisorenilor le place sa fie dizolvati intr-un mega-muc de asta, unde identitatea lor va fi diluata cu caraseni si hunedoreni. Sa nu vorbesc de antagonismul deja celebru intre Timis si Arad. Nici brasovenii sau sibienii nu vor fi fericiti ca fondurile atrase de ei pana acum sa le imparta cu Harghita-Covasna. Ce o sa faca Argesul cand sefii lor vor fi la Ploiesti, trimitand Pitestiul in penumbra? Ce face Galatiul cand Constanta va fi vioara intai? Oare sefii constanteni nu vor face tot ce pot ca sa scurtcircuiteze traficul pe Dunare prin Galati ca sa ridice importanta canalului?

Sunt judete care de cateva decenii au fost tinute parca intentionat in saracie, cum ar fi Hunedoara sau Caras-Severin (pe astea le stiu). Industria noastra a fost vanduta de smecheri la fier-vechi, agricultura nu avem ca e zona de munte, mineritul a fost executat... nu a ramas mai nimic. Acum guvernul se spala pe maini ca Pilat din Pont si paseaza responsabilitatea zonei catre viitoarea conducere a "judetului Vest". Pana acum trebuiau sa dea ceva bani, macar cat sa mentina niste aparente dar, daca fac contopirea, nu o sa vada nimeni ca zone intregi sunt pe moarte. De ce iar mai pasa de cele cateva milioane de oameni cu perspective sumbre? Va asteptati ca Timisoara sa faca pe dracu-n patru sa finanteze fratii saraci de la est? Eu unul simt ca o reimpartire de asta e condamnarea definitiva a zonelor astora defavorizate. Iaca de asta nu imi pasa de tinuturi secuiesti, dar injur cu obida ideile crete ale "inteleptilor" care decid pentru noi.

Eu zic sa va uitati in jur si sa decideti daca voua va convine sa vi se contopeasca judetele, apoi discutati de cazul aparte a trei judete cu o componenta etnica diferita. Pana una alta cred ca judetele de pana acum sunt bine asa cum sunt.

@ Viesparu - nu cred ca vreun ungur sufera dupa Trianon mai mult cat sufera romanul de rand dupa Ribbentrop-Molotov sau dupa tezaurul luat de rusi. Nu cunosc nici un maghiar care sa puna Trianonul inaintea painii de pe masa, a banului pentru intretinere, ba nici macar inaintea locului unde isi doreste sa isi petreaca concediul. Sunt de fapt curios cati dintre noi, romani sau unguri laolalta, stiu macar detalii elementare legate de cele 2 tratate de mai sus, altceva decat ce le-a varat propaganda pe gat. Hai sa iesim in strada... nu stim de ce, dar e misto sa faci scandal, ca nu tre'sa muncesti! Nu-i asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gaxel are dreptate! Tot romanul, de orice neam o fi, vrea doar sa traiasca decent. Cum asta e o pretentie absurda si cei care ne conduc nu doresc sa ne ofere asa ceva nici in ruptul capului, ne invrajbesc. Azi romani contra unguri, ieri mame cu copii impotriva platitorilor de asigurari sociale, cu ceva vreme in urma "pensionarii cu pensii nesimtite" impotriva restului lumii, prin anii cincizeci era chiaburii, mosierii si "burghejii" impotriva clasei muncitoare. Ceausescu inventase TESA impotriva muncitorilor, Iliescu a venit cu minerii impotriva studentilor si intelectualilor golani. Voi nu vedeti ca istoria se repeta? Difera forma dar continutul tot un rahat turcesc ramane! Cand ne vom destepta sa nu punem botul si sa vedem cine e de fapt inamicul, o sa ne mearga mai bine.

Evident, propaganda lucreaza, oricand gasesti un cretin care sa vrea luna de pe cer si gaura din macaroana. In o lume normala ar fi numit nebun si lasat in pace, dar noi ne uitam in gura fiecarui idiot. Apropo, cand nu gasesti cretinul potrivit, inventezi unul, ca serviciile secrete asa ceva au in fisa postului. Asa ajung la stiri asa zisi unguri ce protesteaza la Bruxelles, dar ca intamplator nu stiu sa scrie corect ungureste dar scriu bannere perfect corecte in romana.

In foarte mare masura sunt pe aceiasi lungime de unda cu tine Zoltan , dar vezi tu , in contextul de fata PROPAGANDA la care faci tu referire s-a transormat in proiect de lege . Nu stiu ce ar putea sa ascunda aceste demersuri , "reprezentatii" etniei maghiare , incepand cu anii 1990 au avut si au in continuare cele mai absurde pretentii si cu rusinea de rigoare trebuie sa recunoastem ca in majoritatea cazurilor le-a iesit "ca la carte" . Lucrul care ma deranjeaza cel mai tare este urmatorul , in nici o tara din Europa sau de oriunde in lume nici o minoritate nu a avut tupeul sa aiba asemenea pretentii .... Si nici o alta clasa politica nu ar fi acceptat asa ceva . Pot sa spun doar atat , pacat de "maghiarii" de rand ... ei nu au nicio vina ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Ali G - Nu exista proiect de lege pe tema reorganizarii. Exista un proiect de lege pentru zonele de dezvoltare pe care le vrea si madam Udrea, dar care nu umbla la organizarea statala, si exista himerele prezidentiale ramase la nivel de povesti la o bere. Proiectul ala de lege a trecut de senat prin adoptare tacita DATORITA STRICT INDOLENTEI SENATORILOR, si probabil va fi respins in camera derutatilor. Deci tot propaganda e pana la urma. Pana tine teapa cu Tinutul Secuiesc, Basescu vine si omoara pe ascuns si comunele, ca nu a fost de ajuns ca Ceausescu incepuse sa desfiinteze satele.

Privitor la tema principala, vin cu o metafora:

- Presupunem ca esti tanar, frumos, 19-20 de ani, liber si curg gagicile dupa tine.

- Vine tatal tau si iti spune ca de maine, vrei nu vrei, tre'sa te insori cu Leana a lu' Partzac din capatul satului. Nu-i pasa ca e sluta, cam baba, ba e si un pic curva, tre'sa te insori spre binele familiei, ca aia e bogata.

- In primul rand tu nu te-ai prea insura, ca ti-e bine asa, dar daca tot ar fi sa te insori, ai prefera-o cu Marie din vecini, ca e cu tine de-o varsta si arata si intr-un mare fel.

Ma intreb, ce ai face in cazul asta? Te-ai insura pentru binele public cu sluta, sau ai prefera sa dai cu zambila in alta branza in fiecare zi, asa cum ai facut pana azi? Te-ai lega de Leana Cheala pentru doua vaci si un hambar de grau, sau te-ai tavali legal cu Marie pana crapa motanii de ciuda? Dupa ce decizi, te las sa descoperi cine esti tu, cine e tatal, cine e Leana si cine e Marie in toata tarasenia asta cu tinutul lu' peste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PROPAGANDA la care faci tu referire s-a transormat in proiect de lege .

Nu stiu daca exista sau nu proiect de lege in legatura cu autonomia secuilor , dar vreau sa spun doar ca nu ar exista nici un proiect de lege care ne-ar afecteaza negativ daca nu am permite asta. Noi suntem prostii ca stam si inghitim. Dar e adevarata zicala "mamaliga nu expoldeaza".

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma , ca idee , pina la urma cine sint secuii astia , ca eu pina sa inceapa panarama asta nici nu stiam ca exista ? Am auzi de Honda , Yamaha , Ij , Dnepr , ba chiar si de Harley , da de secui , never ? Si da-ma dreacu' , nu-s chiar ATIT de cocalar , cum cred unii.

Deci , daca nu am auzit de ei , nu exista. Daca nu exista , cum dreacu' de tot apar in media ? Io cred ca-s o facatura ca sa nu vedem ca sare pretu' la gaze in aer cit de curind.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca bine mai vazu Lil !:thumbsup: Dupa prafurile-n ochi care le sunt administrate maghiarilor inca dupa '90 , nimic nu a schimbat viata lor in mai bine fata de noi . Si se continua in aceeasi nota , doar-doar ne-am sari la beregati noi astia de convietuim , ptr ca la "varf" marlania sa continue .

Pentru moment , pe CI-urile noastre scrie "cetatean roman" indiferent de etnie ; cum va scrie daca ineptia asta devine realitate ?

"Maghiar din enclava HR-CV" , "Tigan de Baragan" (sau de Bucuresti) , "Turc de Litoral" ,etc???

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pina la urma cine sint secuii astia , ca eu pina sa inceapa panarama asta nici nu stiam ca exista ?

Secuii: http://ro.wikipedia.org/wiki/Secui - populația secuiască din România a fost estimată la aprox. 670.000 de persoane, reprezentând larga majoritate a populației din județele Harghita (84,6%) și Covasna (75,2%), respectiv 41,3% din populația județului Mureș.

cum dreacu' de tot apar in media ? Io cred ca-s o facatura ca sa nu vedem ca sare pretu' la gaze in aer cit de curind.

nu e chiar o facatura... desi, partial, observatia ta este corecta. oricum, liderii lor imping spre tot felul de fantasme, mai degraba decat ungurii/secuii obisnuiti - cu toate ca nici lor nu le suna rau ideea - dar e de inteles.

Sunt de fapt curios cati dintre noi, romani sau unguri laolalta, stiu macar detalii elementare legate de cele 2 tratate de mai sus, altceva decat ce le-a varat propaganda pe gat.

pentru cei ce nu stiu, iata cateva informatii: "Tratatul de la Trianon a fost și continuă să fie perceput în mentalul colectiv maghiar drept o catastrofă. Tratatul de la Trianon a consfințit trecerea către statele succesoare a 71% din teritoriul Transleithaniei (partea ungară a Dublei Monarhii) și a 63% din populație, aceasta din urmă, în majoritatea ei, alcătuită din etnici ne-maghiari."

harti, explicatii si textul tratatului: http://ro.wikipedia....l_de_la_Trianon

si tot spre informare (despre reorganizarea administrativa): http://www.ziare.com...basescu-1102897

sper ca luni -sau in vreo saptamana, cel mult- sa apara date mai concrete despre reorganizare cat si despre pretentiile ungurilor referitoare la tinutul secuiesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Viesparul - "Tratatul de la Trianon a fost și continuă să fie perceput în mentalul colectiv maghiar drept o catastrofă." Asta e propaganda. si Inca de doi bani. Au trecut ... aproape 100 de ani de atunci, cei din vremurile acelea sunt oale si ulcele. Cine traieste in trecut e idiot, avem o singura viata si noi o consumam cu rahaturi. Stau si ma intreb cati membri ai mentalului colectiv a intrebat autorul acestor randuri pana si-a dat seama ce e asa. Stiu sigur ca la mine nu a fost. Vad ca ai simtit nevoia sa zici ce a fost totusi Trianonul, desi era suficient sa zici ca a fost tratatul de pace care a reimpartit Europa, unde castigatorii au primit ce au pierdut invinsii.

E alta treaba ca mentalul colectiv roman se straduieste sa tina vie in mentalul colectiv maghiar chestia asta, ca nu cumva, macar accidental, sa fie pace. Nu suntem in stare sa traim in prezent asa ca ne aducem aminte de trecut sau inventam unul convenabil. Viespare, capul inainte si priveste spre viitor, crede-ma ca ala nu e scris nici in trataul de la Trianon, nici in pactul Hitler-Stalin. Dar, daca te mai uiti mult in wikipedia si omiti sa vezi ce se intampla in jurul tau, s-ar putea ca in viitorul nostru sa scrie constitutia lu' Basescu sau judetele lu' Boculete, si sa mor de scrie de bine. Apropo, nu UDMR a propus judetul HarCov azi, ci tocmai presedintele Romaniei, roman de etnie, gata sa faca orice compromis ca sa isi vada judetele lui realizate.

Dupa prafurile-n ochi care le sunt administrate maghiarilor inca dupa '90 , nimic nu a schimbat viata lor in mai bine fata de noi .

CORECT! Gil, asta e si pentru tine, eu nu am apucat sa-ti zic. Ungurii nu au primit nimic dupa 90, nici o "pretentie deplasata" nu a fost satisfacuta vreodata. fiecare "partener de guvernare" le-a promis orice pentru voturile lor in parlament, apoi s-a dat praf in ochi. Asta ca sa pricepi si ce valoare au pentru mine promisiunile si caracterul politicienilor romani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur mult ca discutia se infiripeaza. timid, inclusiv cu oaresce victimizare, dar se infiripeaza. am sa revin mai pe larg cu opinia mea despre cele aduse in discutie si nuantele introduse.

si despre deturnarile repetate de directie a discutiei, fireste.

Cine traieste in trecut e idiot

de acord. :thumbsup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...