Mergi la conţinut

Trasee Frumoase În România


Recommended Posts

Ai gps Vlade? Cred că gps-u găsește drumul pt tine din Fundata spre Zărnești. Zona înter prăpăstii este chiar la poalele Pietrei Craiului, foarte frumos traseul. Mai ales după ce ai urcat din Moieciu și ești sus călare pe dealuri.... îți pușcă plombele, și casele, oamenii, viața simplă și liniștită (nu am sus ușoară).... un drum forestier pietruit.... se foarte merită să mergi. Cum spuneam mai devreme, este mai ușor să ajungi acolo prin Zărnești, de fapt când cobori din Poiana BV, poți coborî către Râșnov (destul de ușor, ai indicatoarea în Poiană și întotdeauna poți întreba pe cineva...), când ai coborât în Râșnov, te îndrepți în schimb spre Zărnești, odată ajuns mergi pe drumul principal treci prin centrul orașului (unde-i și primăria) și mergi tot înainte mergând către Cabana Gura Râului. Urci mai departe întrând în zona între Prăpăstii și ajungi la un izvor de apă (foarte bună și rece), imediat după țeava cu apă de la izvor, se face în stânga un drum care te urcă în Fundata, odată ajuns în vârf de deal, traseul se simplifică mult (nu că ar fi el greu, mai ales pt motorul tău...) cobori în Moieciu și cobori către Bran, treci pe lângă Castel.... mergi mai departe și ajungi în Tohanul Nou unde faci stânga spre Tohanul Vechi/Zărnești, și de acolo urmezi indicatorul spre Poiana Mărului..... Făgăraș.... SB. Ffaci o buclă frumoasă! Cândva o să pun foto făcute în Fundata, numai că eu am mers pe jos Zărnești... între Prăpăstii.... Fundata... Moieciu... Bran.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am gps...am o harta luata din benzinarie...m-am descurcat cu ea pana acum...dar intentionez sa-mi iau si gps...vroiam garmin dar m-am reorientat spre prestigio fara harta si pun eu harta ca vreau si o tura prin Europa in vara...

mai recomand ca traseu fain...Panciu - Soveja...Muntii Vrancei, viraje, asfalt bun, liber...nu am poze...

iar de la Soveja se poate ajunge in Lepsa pe un drum forestier usor de facut

iar in Lepsa ai de vazut cascada Putnei si Cheile Tisitei

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite, va propun sa croim traseele pe o harta electronica, ce ziceti?

e drept ca eu le am deja, dar n-ar fi greu de facut (io folosesc moped map, dar cred ca pe orice mediu de tip harta electronica ar fi binevenite si de ajutor, mai mult (si in plus) fata de descriere). poate adunam "un stoc" de trasee, la care si altii sa bage ochiul. daca sunteti de acord. daca vi se pare okei, am sa scormonesc si dupa traseele de anul trecut, ce le am deja trasate (sunt si aici pe probike, insa risipite prin topicul meu de calatorii). mi-era tarshe sa le grupez, dar acum, parca suna altfel...

well?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am gps...am o harta luata din benzinarie...m-am descurcat cu ea pana acum...dar intentionez sa-mi iau si gps...vroiam garmin dar m-am reorientat spre prestigio fara harta si pun eu harta ca vreau si o tura prin Europa in vara...

mai recomand ca traseu fain...Panciu - Soveja...Muntii Vrancei, viraje, asfalt bun, liber...nu am poze...

iar de la Soveja se poate ajunge in Lepsa pe un drum forestier usor de facut

iar in Lepsa ai de vazut cascada Putnei si Cheile Tisitei

Stiam de la cineva care a fost pe acolo, ca drumul cica e bun, asfaltat. Si pe google maps acum il arata ca drum, inainte nu il arata deloc.

Cand se mai incalzeste o sa fac o plimbare pana acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Vlad. Si eu sunt din Bacau de loc. Planuiesc sa-mi iau o motocicleta mai versatila, on-off si sa fac o plimbare mai lunga prin Moldova.

Asta ar insemna cam asa: Colinele Tutovei, drumuri putin umblate, sate, drumuri de tara, paduri, orase mici. Sunt niste locuri uitate de lume cu o frumusete aparte.

Ce zici, te-ai baga la un traseu dintr-asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiam de la cineva care a fost pe acolo, ca drumul cica e bun, asfaltat. Si pe google maps acum il arata ca drum, inainte nu il arata deloc.

Cand se mai incalzeste o sa fac o plimbare pana acolo...

o sa-ti placa...o sa ai de vazut casa lui Mos Ion Roata si Mausoleum de la Soveja...in schimb nu-i zona turistica...ii o statiune in paragina...pacat

Salut Vlad. Colinele Tutovei, drumuri putin umblate, sate, drumuri de tara, paduri, orase mici. Sunt niste locuri uitate de lume cu o frumusete aparte.

Ce zici, te-ai baga la un traseu dintr-asta?

Salut Cesar!

Suna bine!

Ar fi o onoare pt mine...mai invat si eu ceva de la tine!

Numai sa-mi spui cand, ca in iulie undeva pe la sf vreau sa fac o tura prin Europa...fosta Iugoslavie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlade spre Bilbor nu stiu cum este..nu cunosc asfaltul...bafta

am programat o tura la inceputul lui aprilie in zona...mestecanis, tihuta, bilbor, defileul muresului...o sa revin cu detalii cand o sa fac tura

Stiam de la cineva care a fost pe acolo, ca drumul cica e bun, asfaltat. Si pe google maps acum il arata ca drum, inainte nu il arata deloc.

Cand se mai incalzeste o sa fac o plimbare pana acolo...

Ma scuzi...am citit gresit...deci Soveja - Lepsa nu-i asfaltat...ultima data l-am facut pe la sf lui sept. Panciu -Soveja, Lepsa - Focsani...asfaltat si au inceput de vreo 2 ani sa asfalteze si din Lepsa spre Tg Secuiesc dar nu au terminat nici azi :lol2:

Soveja - Lepsa este forestier dar usor de facut, ii inchis circulatiei dar nu-i problema...

uite, va propun sa croim traseele pe o harta electronica, ce ziceti?

suna bine...eu am inceput plimbarile pe 2012 si sa mai scriu pe aici...si despre calitatea drumurilor...

inima vstrom-ului a inceput sa bata... :laugh:

post-22050-0-60353400-1331552679_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad, mai intai trebuie sa imi cumpar motocicleta aia la care ma gandesc. Momentan nu stiu nici ce, nici cand va fi. E un plan care suna bine si daca rusesc sa-l realizez vara asta ar fi minunat.

Ce ai în minte? Care ar fi polivalenta la care te gândești? Ai probat F800GS-ul? în afară de furca moale, eu nu am ce să comentez.... Sunt curios eu așa, la ce motoare te gândești pt ture mixte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzi...am citit gresit...deci Soveja - Lepsa nu-i asfaltat...ultima data l-am facut pe la sf lui sept. Panciu -Soveja, Lepsa - Focsani...asfaltat si au inceput de vreo 2 ani sa asfalteze si din Lepsa spre Tg Secuiesc dar nu au terminat nici azi :lol2:

Soveja - Lepsa este forestier dar usor de facut, ii inchis circulatiei dar nu-i problema...

Nui problema.

Deci daca e usor de facut... e bun atunci, numai sa nu ploua. Pe harti il arata drum normal deschis circulatie, in fine...

Intre Tg Secuiesc si lepsa e drumul bun pana in judetul Vrancea, asa parca era anul trecut prin iulie cand m-am intors de la Transalpina.

Am fost la Soveja acum aproape 3 ani, dar am fost numai pana la Mausoleum si intors pe unde am venit.

O sa urmaresc si citesc acest topic sa vad ce trasee frumoase sunt aproape de mine si merita :thumbup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte cateva trasee care mie mi-au placut:

- Buzescu - Caracal - Scornicesti http://www.mopedmap.net/route/612828 400 km

- Bozovici - Anina - Resita - Petrila - Voineasa - Brezoi http://www.mopedmap.net/route/678866 1.100 km

- Namaiesti - Campulung - Corbi http://www.mopedmap.net/route/625876 400 km

- Cheile Bicazului http://www.mopedmap.net/route/826908 850 km

- Valenii de Munte - Magura - Buzau http://www.mopedmap.net/route/853974 300 km

Si... daca o sa fiu sanatos si in sezonul 2013, ocolul Romaniei : http://www.mopedmap.net/route/1404760 2.500 km

O sa urmaresc si citesc acest topic sa vad ce trasee frumoase sunt aproape de mine si merita :thumbup:

Pentru colegii nostri de forum, daca nu au apucat sa rasfoiasca blogul lui Laur: de retinut ca omul a calatorit cu o motoreta de 110 cmc: "Detin o motoreta replica Honda CUB de 110cc". Cu atat mai laudabil este ca omul calatoreste cu o motoreta mica, inca o dovada ca SE POATE cu orice... Bravo, domnule! Poate ai vreme sa ne arati si noua cateva poze, le poti urca aici: http://www.pro-bike.ro/forums/gallery/

post-30032-0-52327200-1331569996_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru colegii nostri de forum, daca nu au apucat sa rasfoiasca blogul lui Laur: de retinut ca omul a calatorit cu o motoreta de 110 cmc: "Detin o motoreta replica Honda CUB de 110cc". Cu atat mai laudabil este ca omul calatoreste cu o motoreta mica, inca o dovada ca SE POATE cu orice... Bravo, domnule! Poate ai vreme sa ne arati si noua cateva poze, le poti urca aici: http://www.pro-bike.ro/forums/gallery/

Multumesc Festina Lente pentru apreciere :thumbup: Alti cam imi critica cea ce am dar...

Da normal se poate face drumuri lungi cam cu orice daca vrei si ai incredere in cea ce conduci, si cu bicicleta se poate face cam orice drum daca vrei si poti. Eu nu sunt pro viteza, important e sa pot ajunge din punctul A la punctul B si totodata sa vizitez peisaje, la o viteza prea mare nu apuci mare lucru sa vezi. Nu merg nici la 40-50km/h, dar un 70-80-90 km/h, depinde si de drum.

Posibil cand o sa am timp o sa pun pe blogul meu poze cu motoreta mea si ceva detalii despre ea.

Anul asta tot asa prin nordul moldovei as mai vrea sa merg, tot zona muntilor, inca odata pe la Cheile Bicazului si un ocol pe la Borsec, posibil prin Bucovina, depinde de circumstante...

Nu te grabi pentru 2013, mai intai sa scapam de 2012 ca nu prea se aude de bine cu sfarsitul anului :biggrin:

Si blogul tau e super, il urmaresc/citesc cate ceva pe acolo.

PS: Deocamndata nu merge acel link pentru Galerie foto, cand merge o sa pun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte cateva trasee care mie mi-au placut:

- Cheile Bicazului http://www.mopedmap.net/route/826908 850 km

l-ai desenat bine...doar ca...

daca tot treci prin Bixad...fa si 17km pana la Lacul Sf Ana...merita daca nu ai fost...sunt vreo 10km de drum mai rau(asfalt dar mai rau) si vreo 7km de drum bun...parca 10 lei taxa sa cobori cu moto pana la lac...altfel faci vreo 10 min pe jos

daca ajungi in Bicaz poti sa vezi si barajul de la Bicaz...nu-i departe...

daca ajungi prin Bacau si te indrepti spre Tg Secuiesc poti sa alegi alta varianta...Bacau-Moinesti-Darmanesti(plus 10km si vezi lacul Poiana Uzului)-Slanic Moldova-Tg Ocna(salina)-Tg Trotus- Oituz...drumul este impecabil...nu-i o groapa...ii si mai liber decat pe la Onesti...ce-i drept este mai lung dar se merita ii mai liber si virajat si mai frumos ca peisaje

Vedere de la barajul din Bicaz

post-22050-0-72977000-1331588341_thumb.j

Barajul de la Poiana Uzului

post-22050-0-69077200-1331588377_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lacul Sf Ana ... barajul de la Bicaz...nu-i departe...

daca ajungi prin Bacau si te indrepti spre Tg Secuiesc poti sa alegi alta varianta...Bacau-Moinesti-Darmanesti(plus 10km si vezi lacul Poiana Uzului)-Slanic Moldova-Tg Ocna(salina)-Tg Trotus- Oituz...drumul este impecabil...nu-i o groapa...ii si mai liber decat pe la Onesti...ce-i drept este mai lung dar se merita ii mai liber si virajat si mai frumos ca peisaje

Lacul Sf Ana l-am vazut candva (eram in tabara :thumbup: ), Bicaz de asemenea -chiar recent, si barajul, lacul... nu m-a dat pe spate Bicaz, cu exceptia trecatorii...

insa sugestia de drum pe varianta propusa de tine (Bacau-Moinesti-Darmanesti(plus 10km si vezi lacul Poiana Uzului)-Slanic Moldova-Tg Ocna(salina)-Tg Trotus- Oituz) o iau in considerare pt viitorul drum in zona. apreciez mult cunostintele tale temeinice despre drumurile din zona ta si mai ales ca le impartasesti cu noi. felicitari, Domnule! :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lacul Sf Ana l-am vazut candva (eram in tabara :thumbup: )

Daca ai vazut Lacul Sf Ana am altceva pt tine :laugh: ...daca ajungi prin Miclaus te poti duce spre Baraolt - Vargis...sa vezi cheile vargisului...si poti iesi spre Vlahita(pasul Vlahita)...ai sa te sperii ce drum bun e pe acolo...nu tot cam din Baraol spre Valhita...si este chiar frumos...pacat ca nu am poze...

din Vlahita poti sa o iei spre Zetea(lacul Zetea)...Suseni- Gheorgheni...sau Vlahita - Miercurea Ciuc- Gheorgheni(izvorul Muresului...tare frumos, asfalt bun)

Zetea

post-22050-0-85430400-1331590647_thumb.j

Lacul Zetea

post-22050-0-83628700-1331590673_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad vad ca sti foarte bine zona aia, pentru mine din Galati ca sa ma duc la Bicaz-Lacul Rosu, as vrea sa merg pe un drum si sa ma intorc pe alt drum, anul trecut am fost pe la Bacau-Piatra Neamnt-Bicaz-Lacul Rosu si retur pe acelasi traseu, dar vream alta ruta de intors, ma gandeam sa merg pe la Gheorgheni- Borsec, dar tot la Bicaz ajung cred si tot drumul ala de retur il fac, cred ca asta e varianta de drum bun... Nu vreau sa dau peste drumuri foarte proaste si lungi, chiar daca e prost, daca are 10-15 km nu e problema...

La lacul Sf. Ana nu vreau sa mai ajung pe la Tg Secuiesc, am fost anul trecut pe acolo si am blestemat zilele, drum dezastru si lung. Cred ca alt drum nu este, doar pe la Bixad.

Acum am si GPS deci nu e problema mare, anul trecut nu am avut nimic, decat google maps si indicatoarele

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Galati ca sa ma duc la Bicaz-Lacul Rosu

http://g.co/maps/qqb98

bine ca poti face mai multe combinatii...asta r fi de 2 zile...

sa-ti si explic putin...

Galati - Focsani - Panciu - Soveja - Lepsa(forestier cu asfalt cam 15 km) - Ojdula - Targu Secuiesc - Baile Tusnad - Miercurea Ciuc - Izvorul Muresului - Gheorgheni - Lacul Rosu - Bicaz - Poiana Teiului - Vanatori Neamt - Tg Neamt - Girov - Roznov - Bacau - Moinesti - Darmanesti - Slanic Moldova - Targu Ocna - Onesti - Adjud - Galati

ceva mai scurt http://g.co/maps/57qau

la asta am uitat sa adaug si Lacul Rosu

Altceva http://g.co/maps/uxhve

Sau http://g.co/maps/r2muv

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...