Mergi la conţinut

Transfagarasan - Vidraru


Recommended Posts

Salut!

 

Aveti idee careva in ce stare este drumul din jurul lacului vidraru? As vrea sa fac transfagarasanul, insa as merge pe celalalt drum in jurul lacului (inainte de baraj se face stanga, cum se vine dinspre bucuresti)...am impresia ca ar fi mai spectaculos drumul pe acolo. - coordonate: 45.383502,24.621212

 

Multumesc si asfalt uscat!post-36967-0-25235000-1342089044_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe transalpina am fost acum 2 saptamani si exceptand cateva parti destul de dese de doar 3 4 metri unde inca se lucreaza si mult nisip in rest e ok . pe transfagarasan am fost cu masina anul trecut si de la vidraru era o portiune in jur de 10 km care jurai ca e de pe vremea regelui . mai rau nici ca se poate . am ales transalpina din acest motiv . sa nu imi tocesc nerviiiiiiiiiiiiiii pe transfagarasan. bafta si distractie placuta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru urari! Eu am mai facut cu masina transfagarasanul pe drumul normal anul trecut de 2 ori. Acum insa vroiam sa incerc celalalt drum pe langa lac, deoarece am auzit ca nu e foarte umblat :biggrin: Si mai mereu salbaticie = frumusete :)

De transalpina nu imi e frica pentru ca stiu cum e drumul...parca mai frumos era inainte de asfaltare, dar peisajul ramane la fel de frumos.

Astept cu nerabdare sa vad ce zice Noni de bucata aia de drum pe care nu o cunosc si in caz ca nu e surpata sau ceva, saptamana viitoare plimbare si poze :photo::yahoo:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și pe mine bă bate gândul de ceva vreme să merg pe Transfăgărășan, dar nici nu vreau să merg ca mortu pe drumuri proaste și în loc să mă simt bine și să admir peisajul, să vin supărat că am rablagit atelaju pe drumurile lu ponta, sau care-o fi ministrul drumar numit de acesta...

Așa că pozele și info sunt binevenite, iar ti Nașule, ai motor care duce și prin hârtoape, deci ești explorator echipat ;-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Și pe mine bă bate gândul de ceva vreme să merg pe Transfăgărășan, dar nici nu vreau să merg ca mortu pe drumuri proaste și în loc să mă simt bine și să admir peisajul, să vin supărat că am rablagit atelaju pe drumurile lu ponta, sau care-o fi ministrul drumar numit de acesta...

Așa că pozele și info sunt binevenite, iar ti Nașule, ai motor care duce și prin hârtoape, deci ești explorator echipat ;-)

FOARTE TARE ! EXCELENTĂ OBSERVAŢIE !

Deabia a venit şi ne-a băgat pe gât alte drumuri, proaste, nu ca-nainte.

Nu putea ţine drumurile lui stricate la mă-sa acasă şi să ni le lase şi nouă pe alea bune care-au fost ?

Nemernicul !

P.S. Arde-i BĂSE!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Așa-așa, că bine zici :-)

Așa Victore, zi că zici bine ;-) Numa să nu strici topicul cu hârtoape politice că primești buline negre :nono: .

Nu tre să te agiți, făceam și eu mișto, și de cine altul decât de cel la modă... la anu o să fie altu cine știe, pân-atunci hai cu Trasfăgărășanu! :thumbup1:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Așa-așa, că bine zici :-)

Așa Victore, zi că zici bine ;-) Numa să nu strici topicul cu hârtoape politice că primești buline negre :nono: .

Nu tre să te agiți, făceam și eu mișto, și de cine altul decât de cel la modă... la anu o să fie altu cine știe, pân-atunci hai cu Trasfăgărășanu! :thumbup1:

Nu stric topicul, pentru hârtoape politice am deschis topic nou: Politichia De Motociclar unde deabia aştept să ne miştocărim.

Asfalt uscat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Cu cat este mai scurt pe partea stanga? Asa pare pe Google Earth...

Daca imi aduc aminte corect, pe partea stanga este mai scurt cu vreo 11 km. Oricum, nu mai mult de 20 km. Dar, eu de cele mai multe ori am mers pe partea stanga a lacului. Drumul este de macadam, acceptabil(depinde de masina), si ceva mai salbatic.Eu nu am fost niciodata cu motorul acolo si nici nu ma tenteaza prea mult, venind dinspre C de Ag. Nu acelasi lucru pot spune despre portiunea venind dinspre Sibiu, care e superba. Mai sunt doua portiuni frumoase; de sus si pana la cabana Capra si portiunea de la cetatea Poenari pana la baraj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici intr-un caz pe partea stanga - este facut zob ( doar daca vrei hard enduro ! ). Chiar si pe asfalt , pe dreapta lacului ( directia Sibiu ) au aparut probleme - reparatii si plombe prost facute, trebuie rulat cu prudenta. La coada lacului se poate merge la stanga spre cabana Paltinu pe macadam prost ( dar mai bun decat pe partea cealalta), nu recomand - cabana este aproape abandonata incepand cu sfarsitul verii.. In sus, spre Balea este superb ! asfalt uscat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici intr-un caz pe partea stanga - este facut zob ( doar daca vrei hard enduro ! ). Chiar si pe asfalt , pe dreapta lacului ( directia Sibiu ) au aparut probleme - reparatii si plombe prost facute, trebuie rulat cu prudenta. La coada lacului se poate merge la stanga spre cabana Paltinu pe macadam prost ( dar mai bun decat pe partea cealalta), nu recomand - cabana este aproape abandonata incepand cu sfarsitul verii.. In sus, spre Balea este superb ! asfalt uscat !

Cabana este Cumpana....este si paltinu???

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca imi aduc aminte corect, pe partea stanga este mai scurt cu vreo 11 km. Oricum, nu mai mult de 20 km. Dar, eu de cele mai multe ori am mers pe partea stanga a lacului. Drumul este de macadam, acceptabil(depinde de masina), si ceva mai salbatic.Eu nu am fost niciodata cu motorul acolo si nici nu ma tenteaza prea mult, venind dinspre C de Ag. Nu acelasi lucru pot spune despre portiunea venind dinspre Sibiu, care e superba. Mai sunt doua portiuni frumoase; de sus si pana la cabana Capra si portiunea de la cetatea Poenari pana la baraj.

nici intr-un caz pe partea stanga - este facut zob ( doar daca vrei hard enduro ! ). Chiar si pe asfalt , pe dreapta lacului ( directia Sibiu ) au aparut probleme - reparatii si plombe prost facute, trebuie rulat cu prudenta. La coada lacului se poate merge la stanga spre cabana Paltinu pe macadam prost ( dar mai bun decat pe partea cealalta), nu recomand - cabana este aproape abandonata incepand cu sfarsitul verii.. In sus, spre Balea este superb ! asfalt uscat !

Multumesc de raspunsuri ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...