Mergi la conţinut

Asociatia Motoveteranilor, Un Posibil Ong?!


topgun

Recommended Posts

baieti va las, imi cer scuze daca v-am inoportunat, nu pot participa la un astfel de dialog. va doresc sa va gasiti sponsorii si sa puneti in practica orice v-ati propus.

Doru, nu ne-ai inoportunat, dar felul in care iti expui punctul de vedere este jignitor. Pt cei carora te adresezi. Comparatiile tale nu isi aveau rostul. Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off topic

De doua zile am citit acest topic si mi-am zis ca trebuie sa raman neutru si la obiect dar chiar nu pot deoarece "imi vin nervi-n cap" din cauza acestui user "Doru be-am-weu' pe care nu-l cunosc si nici nu-mi doresc ..un caracter marsav si jegos ..caci numai un astfel de om poate sa vorbesca in asa fel despre propria tara si numai un astfel de om ar folosi ca arma de lupta familia si viata personala a adversarului in loc sa-l infrunte barbateste!!

I-as arunca in afara granitelor pe toti cei ca el!!!

On topic..indiferent cui v-a folosi (saracilor sau "bogatilor") acest ONG este o initiativa buna si un pas inainte!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vechiul dicton comunist :Cine nu-i cu noi este impotriva noastra.As adauga eu si dictonul gandirilor suficiente.

In privinta lui Doru beemve,daca ar fi toti ca Doru ar fi un pic mai bine in tara asta.Am fost de mai multe ori cu Doru si nu m-a parasit in drum niciodata.Chiar daca a mai strambat din nas s-a oprit si m-a asteptat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule Mircea va rog sa ma credeti ca nu toate aceste reactii sunt un "efect de turma"...eu ma consider un tip corect si tin sa va spun ca eu incerc sa ma bucur in fiecare zi alaturi de familie si prieteni in acesta tara asa cum este ea "cu bune si rele" si nu trebuie sa-mi spuna Harea sau altcineva ce sa fac sau sa spun,aceasta reactie este involuntara in momentul cand un individ ramas fara argumente improasca cu noroi iar cand un prieten este atacat pe nedrept cu lovituri sub centura de genul "cum crezi ca poti conduce un Ong dac nu esti in stare sa-ti administrezi firma si viata de familie"...asa ca daca domnul Doru ramanea la a stramba din nas cand v-a astepta pe marginea drumului si la a discuta ontopic nu era nici o problema ...ce legatura are ONG-ul cu viata lui Harea chiar nu inteleg!!??Nu m-as supara daca ar face dl Doru un topic cu numele "Sa dam in Romania si locuitorii ei cu cacat" si acolo poate sa-si verse tot naduful si sa nu mai polueze toate forumurile cu fraze in care romanii sunt numai hoti,mincinosi si lenesi!!

PS ..promit ca este ultimul offtopic!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorine ,daca te simti avizat sa stii ca raspund afirmativ.

Sunt curios, daca mi-as fi dorit sa devin membru al ONG numit AMR, primeam acelasi raspuns ?

Sorine ,daca te simti avizat sa stii ca raspund afirmativ.

PS: comunist n-am fost niciodata ! n-am vrut !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule Mircea va rog sa ma credeti ca nu toate aceste reactii sunt un "efect de turma"...eu ma consider un tip corect si tin sa va spun ca eu incerc sa ma bucur in fiecare zi alaturi de familie si prieteni in acesta tara asa cum este ea "cu bune si rele" si nu trebuie sa-mi spuna Harea sau altcineva ce sa fac sau sa spun,aceasta reactie este involuntara in momentul cand un individ ramas fara argumente improasca cu noroi iar cand un prieten este atacat pe nedrept cu lovituri sub centura de genul "cum crezi ca poti conduce un Ong dac nu esti in stare sa-ti administrezi firma si viata de familie"...asa ca daca domnul Doru ramanea la a stramba din nas cand v-a astepta pe marginea drumului si la a discuta ontopic nu era nici o problema ...ce legatura are ONG-ul cu viata lui Harea chiar nu inteleg!!??Nu m-as supara daca ar face dl Doru un topic cu numele "Sa dam in Romania si locuitorii ei cu cacat" si acolo poate sa-si verse tot naduful si sa nu mai polueze toate forumurile cu fraze in care romanii sunt numai hoti,mincinosi si lenesi!!

PS ..promit ca este ultimul offtopic!!

Sincer ,nici eu nu sunt de acord cu atacurile de genul celor de care faci vorbire.Nu am citit toul si nu am vazut atcurile sub centura.Si sunt de acord cu tine si cu treaba cu "turma".Dar trebuie sa fii de acord cu mine si cu ce am scris mai demult,in sensul ca treaba asta cu ONG-urile si banii si tot restul,nu duc la nimic bun.Iata ca ne dezbina,iata ca ne face sa ne certam intre noi,iata ca se vede intunericul de la capatul tunelului,sau mai pe sleau,mari crapaturi in fragilul Club,etc si etc.Si mai zic una pe sleau.Aceasta stere de fapt ,urata,se datoreaza in mare parte si celor ce nu au niciun fel de atitudine fata de lucrurile in neregula.Sunt unul din putinii care-si zice parerea si totusi suntem cam 80-90 de membri in Clubul Motoveteranilor.Te rog sa-ti calci promisiunea si sa=ti zici parerea deschis,oridecateori ai ceva de spus.Uite un subiect unde poti sa-ti spui parerea constructiv.Un membru al Clubului,ii face pe 85% din membrii Clubului,CAINI.Ma asteptam ca,CAINII sa-l puna la punct pe cel ce a facut asta.Numa Enduristu,care saracu nu mai e membru,a avut o mica tentativa de raspuns.In rest?Pai nu are dreptate colegul sa zica "Mars de aici potai ca eu fac tot ce vreau eu"?Areeeee.Eu nu o sa marai ca Enduristu.Eu o sa-l rog pe coleg sa revada afirmatia cu pricina,sa-si dea seama de enormitatea pe care a zis-o si sa incerce cumva sa indrepte stramba pe care a bagat-o.Personal ma simt jignit.

Sorine,din cate-mi aduc aminte nu ti-am propus niciodata sa participi la AMR.Si nici pe viitor nu-ti voi propune.E bine cateodata sa mai si taci,ca sa fii filozof.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel care a intrat cu bocancii nu este membru in Club. Faza cu cainii la el sa referit. De unde ai scos-o ca 85% din membrii Clubului sunt impotriva? Faptul ca un strain isi spune parerea insistent nu reflecta parerea membrilor, care sunt mai degraba rezervati, nevrand sa se implice intr-o actiune grea si consumatoare de timp si energie. Inclin sa le dau dreptate pt ca mie dupa 2 zile mi-a cam disparut cheful. Mirciulica am inteles, nici tu nu esti de acord, nu mai insista si mai ales nu aduce argumente false, incercand sa semeni vrajba. Totul a fost o discutie sa sondam parerea membrilor, cel putin a celor ce intra pe forum. Pana la actiune mai este destul. Fi pe pace, iar dragoste cu deasila, nu se face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorine,din cate-mi aduc aminte nu ti-am propus niciodata sa participi la AMR.Si nici pe viitor nu-ti voi propune.E bine cateodata sa mai si taci,ca sa fii filozof.

Hai, Bunule, nu o mai da la sucit ca nu tine; am zis asa: "Sunt curios, daca mi-as fi dorit sa devin membru al ONG numit AMR, primeam acelasi raspuns ?" ....daca imi doream eu nu e tot aia cu daca imi propunea cineva ...in AMR membrii sunt numai cei propusi de tine ? ...este / a fost pe baza de recomandare ? ...Nu tac , nu-mi doresc sa fiu "filozof" si nici mai "destept" decat sunt! Tu taci ca sa fii "filozof"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am onoarea sa va salut.

Vad ca odata cu zapada au aparut si ideile. Probabil bune. Privind din exterior (si la propriu si la figurat) povestea va pot spune urmatoarele:

-nici nu au aparut banii si deja au aparut discutiile;

-daca intradevar se arata o posibilitate de niste bani care trebuiesc cheltuiti, nu va trebuie un ONG pentru asta. Sunt mai multe cluburi si asociatii de motociclisti legal constituite in Romania, de care va puteti folosi. Unele isi vor cere partea din donatie, unele nu.

-daca scopul este intradevar acela declarat, am curajul sa spun ca va putem ajuta dezinteresat (mai putin comisioanele bancare de transfer si cheltuielile contabile ce trebuiesc acoperite) prin departamentul motoveteranilor din cadrul AMR. Departamentul este constituit, este independent, poate fi condus separat de restul AMR, fiind necesare numai un Proces Verbal de Constituire a Conducerii Departamentului si un Protocol de Functionare (astfel incat AMR sa nu fie tras la raspundere de activitatile eventual "nepotrivite"). Sunt sigur ca Mircea Marin va poate da toate relatiile necesare, asa cum pot sa vi le dau si eu. Departamentul poate avea si stampila si conturi bancare separate.

-daca stiti de la bun inceput ca se preconizeaza o "spalare de bani", nu ne mai deranjati, am refuzat pana acum zeci de astfel de proiecte, prin care diversi vroiau sa fie "sponsorizati" pentru diverse activitati mai mult sau mai putin reale, altii sa-si cumpere motocicleta, altii sa-si plimbe amantele peste tot.

-avantajul incontestabil este dat de faptul ca AMR este deja infiintat, are vechime, are activitate neintrerupta la nivel national si international, are contabilitatea curata, este recunoscuta de autoritatile locale si centrale si poate derula noi proiecte REALE si CONCRETE "de maine".

Trecand peste fumurile, fitele, si orgoliile aparute sau disparute de-a lungul timpului, sper ca macar sa apreciati ca dezinteresat, ca intotdeauna, AMR este o asociatie deschisa oricaror proiecte ce vizeaza motociclismul. Este infiintata de catre motociclisti pentru motociclisti. Nu am infiintat-o eu, dar m-am ocupat cu bucurie impreuna cu Mircea sa o curatam EXACT de persoanele care doreau sa o transforme intr-o vaca de muls (furat) fonduri de tot felul.

Va multumesc si va astept pe skype la "danmth". Imi pare rau dar momentan sunt undeva unde telefonul este foarte scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule Dan am sa va raspund cu o gluma : stiti ce a spus braneanul cand a ajuns in gara si a vazut ca a pierdut trenul?...asa se intampla cand nu ai lucrul tau!!

Si acum sa va spun cum vad eu lucrurile: ONG-ul trebuie sa fie parghia financiara a clubului si nu clubul in sine ..clubul ramane asa cum este iar in interior membri activi(fara suparare dar cei care nu sunt instare sa-si faca macar o rezervare de camera desii intalnirea este anuntata cu jumatate de an inainte si cand apar mai si comenteza ..nu au ce cauta in treburi ce tin de organizare si finante) si cu initiativa se vor ocupa de acest ong.Nu consider ca banii vor crea discutii mai mari decat sunt acum in interiorul (ele se vor duce numai in "consiliului de conducere") clubului deoarece nu vad normal ca un membru "lenes" sa ceara prea multe explicatii..este un fel de haiducie moderna ..luam de la bogati si dam la saraci si nevoiasi dar nu cred ca acei tarani cereau socotela haiducului cum imparte el prada !! acest ong chiar creaza mediul propice ca cei care se vor inhama la treba sa isi arate onestitatea si cinstea !!..daca ai intins o mana pt operatia cuiva(Doamne fereste!!) pai acolo sa mearga banii...sau daca ai reusit sa obti bani pt o excursie(foarte de dorit!!) este normal sa aiba prioritate cei care au pus osul la treaba!!

PS dupa intrunirea de la Moeciu a avut loc un accident ..am stat pe la spital 3 zile cu accidentatul neavand pe nimeni in zona si norocul ca si el si eu am avut ceva bani in acel moment..dar daca ar fi fost sa fie un motociclist mai saracut si eu fara bani ..naspa situatie..asa ca mi-ar place sa am un fond din care sa stiu ca se pot lua ceva finante pt cazuri de urgenta!!Si nu vreau sa fiu rau dar nu stiu daca din cei care sunt impotriva inafara de cate va cuvinte de imbarbatare au facut ceva ...cu ajutorul unui ong membri clubului ar avea sansa sa fie ajutati in mod real!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrucit nu am mai postat demult va salut pe toti .De ce acum ? Bunu are dreptate.Este bine ca sa-ti fie cunoscuta parerea. pentru a putea fi trasa o concluzie..Desi o sa par putin off topic va rog varog sa-mi dati voie sa ma explic.Am intrat in acest club cu gindul ca voi gasi o adunare de "bunicuti" balai care timp de o viata au muncit destul si s-au zbatut si care acum vor fi dornici sa ne intilnim la o bere sa povestim si sa depanam amintiri. fara a face o diferenta ca unul a fost tractorist iar altul inginer.Fiecare consideram eu aveam de invatat unul de la celalalt.Si mai ales m-a incintat ideea de a nu mai avea sefi ca parca o viata intreaga ne-am saturat.In mare parte asa este.Cu exceptia a trei patru oameni care probabil pina acum nu s-au impus si mai incearca inca.Si pe linga ei citiva acoliti destul de stersi care prin dorinta de de a iesi in fata vin sa confirme ce spun acestia fara a emite nimic personal ori sa documenteze ce spun.Imi pare rau dar oamenii care au facut cu adevarat ceva pentru club sunt putini(Ivan Rul Toni)Restul vorbim cam de pe margine.Rul vorbesti despre ONG.Crezi ca te vei atinge de vreun ban de la altii chiar in urgente?Acum ceva timp unul dintre veterani ne-a rugat sa-l ajutam sa vinda motorul ca are probleme medicale.Eu am rugat sa-i sarim in ajutor.Dupa ce am postat asta a fost o liniste mormintala iar ceva mai tirziu cineva a intervenit cu o gluma fara nici o legatura cu cazul.Vreti sponsorizare?!Noi la Craiova in club am obtinut-o pentru niste copii tarati cu conditia sa facem cinci ture prin orasi cu sigla lor pe spate sigla oferita de ei.La prima tura au fost unii dar apoi ioc.Vreti sa credeti ca vor face membrii din club ceva pentru sponsor ca sa ma plimb eu?Fiindca sponsorizarea trebuie intoarsa intr-un fel.Cred si vorbesc din experienta ca ne legam la cap fara sa ne doara.Ca sa nu mai punem la socoteala faptul ca cineva trebuie sa se ocupe de hirtii si va trebui platit.De ce nu raminem la povestile noastre si sa-i lasam pe altii cu binefacerile(Sabach de la Kanal D)Pina si lui Ducu vad ca i-au ajuns mizeriile astea.Ma rog parerea mea si daca conteaza in luarea unei decizii este bine.Va doresc tuturor sarbatori fericite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...