Mergi la conţinut

Asociatia Motoveteranilor, Un Posibil Ong?!


topgun

Recommended Posts

Din multitudinea discuțiilor ce au avut loc azi, a apărut și discuția despre un eventual ONG.

Ideea nu este rea, părerile sunt împărțite, dar este un punct de plecare pentru acest club.

Am făcut nenumărate acte caritabile, dar nu am făcut nimic pentru cei ce sunt membri ai acestui club.

Nu suntem și nu vom fi niciodată un M.C., nimeni nu ne va putea impune ceva, totul va ține de ceea ce vrem pe viitor.

Pentru noi, ca prieteni, pentru noi cei ce au început să meargă pe motociclete, când IJ-ul era un motor de lux, e doar o idee.

Înainte de a da cu cărămida, vă rog să vă gândiți dacă e bine sau rău.

Respectele mele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presedintele, vicepresedintele, consilierii si cenzorii unui ONG sunt persoane alese in AGA pentru o perioada.de 4 ani .

Acestea sunt retribuite in baza contractelor de mandat si se depun declaratii la Administratiile financiare,se plateste impozit.

Doua obligatii pe care ONG-urile din Romania le au, dar care nu sunt cunoscute de persoanele din acest mediu si care pot duce la o serie de amenzi destul de mari:

1. Existenta unui departament sau a unei persoane care sa aiba in fisa postului sarcina de a se ocupa de licitatii;

2. Desemnarea unei persoane din cadrul organizatiei care sa mentina legatura cu Oficiul Naional de Prevenire si Combatere a Splrii Banilor.

Organizatiile neguvernamentale care au activitate economica si vand bunuri sau servicii catre persoane fizice, sunt obligate sa aiba case de marcat fiscale si sa emita bon fiscal catre cumparatorul persoana fizica, in conformitate cu textul actualizat al OUG 28/1999.

Evidenta contabila a Asociatiilor, Funatiilor, ONG-urilor se tine in conformitate cu:

- Ordonanta 26/2000 privind functionarea asociatiilor si fundatiilor cu sau fara scop patrimonial;

- Ordinul 1969/2007 privind aprobarea reglementărilor contabile pentru persoanele juridice fără scop patrimonial;

- Legea 246/2005;

- Legea 82/1991 prvind contabilitatea societatilor comerciale, care reglementeaza modul de organizare si de conducere a

contabilitatii, registrele de contabilitate obligatorii, intocmirea situatiilor financiare, precum si contraventiile

aplicate pentru nerespectarea acestora;

- Legea 252/2003 privind Registrul Unic de Control;

- Ordinul 870/2005 privind Registrul de Evidenta Fiscala;

- Ordin 3055/2009 pentru aprobarea formularelor financiar contabile;

- Legea 571/2003 privind Codul Fiscal si HG 44/2008 privind Normele de Aplicare a Codului Fiscal;

- HG 518/1995 privind plafoanele de diurna si cazare;

- OUG 196/2005 si Legea 105/2006 privind obligatiile declarative catre Fondul de Mediu;

- Legea 656/2002 privind raportarea care Oficiul National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor.

Evidenta contabila consta in:

- preluarea documentelor primare de la client si verificarea indeplinirii cerintelor legale si a normelor in vigoare;

- delimitarea documentelor aferente activitatii fara scop patrimonial si a celor cu scop patrimonial;

- inregistrarea documentelor primare in ordine cronologica, in functie de scopul patrimonial si in conformitate cu

legislatia in vigoare intr-un soft specializat acestor tipuri de activitati;

- inchiderea veniturilor, a cheltuielilor;

- verificarea pragului de scutire de la impozit pe profit a activitatilor cu scop patrimonial;

- calculul impozitului pe profit anual pentru activitatile cu scop patrimonial;

- inchiderea tva si stabilirea sumelor de plata sau de recuperat;

- verificarea corespondentelor din balanta;

- verificarea conditiilor necesare pentru a realiza operatiile de achizitii si livrari intracomunitare de bunuri si

servicii si inregistrarea acestora in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;

- verificarea conditiilor necesare pentru a realiza operatiile de import si export de bunuri si servicii si inregistrarea

acestora in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;

- verificarea depasirii pragului de tva pentru neplatitori si a pragului pentru platitorii trimestriali;

- verificarea altor conditii ce pot modifica vectorul fiscal al societatii;

- preluarea corecta a sumelor in declaratiile aferente si depunerea acestora la organele abilitate;

- verificarea periodica a fiselor de platitor si reglarea acestora daca este cazul;

- completarea la zi a registrelor contabile obligatorii;

- intocmirea si certificarea situatiilor financiare anuale specifice;

- completarea Registrului Jurnal;

- completarea Registrului Inventar;

- completarea Registrulu de Evidenta Fiscala;

- completarea Jurnalului de Vanzari si Cumparari;

- intocmirea si depunerea altor declaratii trimestriale, semestriale si anuale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja ma doare capul! Si nu am baut decat apa. Adevarul ca birocratia si munca pt un ONG sunt similare cu cea a unui SRL obisnuit, dar fara avantaje materiale. Tare mi-ar place Clubul in forma legal organizata, dar nu stiu daca suntem in stare de asta. Si asta nu in prima luna sau primul an ci perpetuu.

Vineri Dacii fac o petrecere cu varcolaci. Am cativa prieteni care sunt daci si care ne-ar putea spune ce implica activitatea legala a clubului lor. Eu ma duc cu Claudia, mai vine cineva? Undeva prin centru.

Ducu, oltenii cum fac in clubul vostru? Sau voi aveti legi speciale in Oltenia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ceea ce a expus dan enduristul ong-ul este un srl. nu e deloc de speriat. multi dintre noi avem firme, si deci cu buna vointa si mult entuziasm am putea infiinta si mentine un ong. totusi contabilitatea unei firme sau ong nu e chiar asa de speriat de tinut in conditiile in care te lovesti in fiecare zi de ea si in plus mai ai si un contabil bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar asa de speriat. Eu am facut parte dintro astfel de asociatie, de fapt chiar eu am infiintat-o in 2005, am fost presedintele ei si anul acesta tot eu am desfiintat-o, oficial.

Idealul e o asociatie cu numarul minim de membri fondatori adica trei, asta pentru a fi foarte flexibila si usor de administrat. Restul putand avea statutul de membri simpli. Presedintele si consiliul director nu e obligatoriu sa fie platiti cu salariu si astfel sa ai de dat la stat impozite si restul darilor, pot administra asociatia si pe baza de voluntariat si pasiune. Avantajul mare la o asociatie e ca poate sa stranga fonduri mai consistente pentru actiunile desfasurate decat strangem noi in forma actuala. Sursele de venit pot fi din contracte de sponsorizare, contracte de reclama, donatii, 2% din impozitul pe venit, cotizatii ale membrilor, editarea unei reviste de specialitate etc.... si bineinteles activitati comerciale dar deja lucrurile devin un pic mai complicate.

Problema mare e ca la o astfel de asociatie intervin banii si unde apar banii in ecuatie, apar si discutiile si supararile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si, concret, la ce-ar folosi?

tu la ce te gandesti cand auzi de un grup avand aceleasi pasiuni organizat sub forma juridica de ong?

Cred ca Angi intreaba care e diferenta intre ceea ce suntem acum si ce am deveni dupa .Care ar fi avantajele si dezavantajele.

Din punctul meu de vedere ,eu pot sa ma plimb cu motocicleta si fara sa am un ONG in spate.Daca exista unele avantaje ele sunt minore in comparatie cu bataia de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acord cu toni, dar nici fara bani nu se poate. banii si sexul conduc lumea. nu observati ca si acum cand inca nu au intervenit banii multi dintre noi sunt carcotasi aproape la orice miscare care se face? deci: cu sau fara bani "balacareala" tot va exista! suparati vor fi tot timpul. nu ar trebui sa "batem" pasul pe loc din cauza acestora. oamenii, precum si societatea evolueaza.

se va discuta si dezbate aici un statut, cadrul legislativ etc si dam drumul la ong. prin ong traseul banilor va fi foarte transparent, nemaivorbind ca "statul" are "grija" permanenta prin sute de controale efectuate prin miile de institutii de control infiintate special sa sanctioneze orice miscare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nemaivorbind ca "statul" are "grija" permanenta prin sute de controale efectuate prin miile de institutii de control infiintate special sa sanctioneze orice miscare.

Si atunci de ce sa stau eu stresat ca nu ies bine la controale? Pentru ce? Pentru 2% de la cei 20 de insi care suntem mai activi pe aici?

Eu nu inteleg de ce vreti sa fiti inregimentati.Totul in tara asta trebuie sa fie sub control strict? Parca dezideratul motociclistului era sa fie liber.De ce sa fie controlat de autoritati? Unde e sintagma "Fuck the law"?.Unde e motociclistul rebel care nu se supune autoritatilor?Unde sunt renegatii si proscrisii ?

Vine iarna si bag de seama ca v-ati plictisit deja.Lasa ca vine ea primavara si va trece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu observati ca si acum cand inca nu au intervenit banii multi dintre noi sunt carcotasi aproape la orice miscare care se face? deci: cu sau fara bani "balacareala" tot va exista! suparati vor fi tot timpul. nu ar trebui sa "batem" pasul pe loc din cauza acestora. oamenii, precum si societatea evolueaza.

Ne spui si noua care sunt carcotasii si suparatii? Ca eu nu-i vad.

Relax :thumbsup:

Stii ca eu nu mai sunt nici macar simpatizant, deci nu ma afecteaza in niciun fel ce faceti voi cu organizarea. Am pus o intrebare simpla, de curiozitate.

Parerea mea sincera, fara sa fiu carcotas si nici pe departe suparat, e ca va complicati aiurea. Treaba cred ca merge prea bine acum, cu intalniri saptamanale, intruniri, plimbari si petreceri. Cand vor intra banii in ecuatie, cred ca vor incepe problemele intre voi.

Am auzit vorbe si cand a organizat unu' ceva. Nici nu vreau sa ma gandesc ce vorbe vor exista cand vor incepe sa circule banii in clubul vostru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cred ca merge prea bine acum, cu intalniri saptamanale, intruniri, plimbari si petreceri. Cand vor intra banii in ecuatie, cred ca vor incepe problemele intre voi.

Am auzit vorbe si cand a organizat unu' ceva. Nici nu vreau sa ma gandesc ce vorbe vor exista cand vor incepe sa circule banii in clubul vostru.

De acord cu Angi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Complicatia asta aiurea poate insemna 10000 euro disponibili pt o plimbare a unui grup de 10 persoane in Europa.

Cine ar da banii astia pentru o plimbare a unor motociclisti ,in loc sa-i dea pentru o actiune caritabila? Cu banii aia pot fi ajutati multi copii sau batrani.

Sunt curios cati bani au primit Dacii la ONG-ul lor ,de la cine,cat au platit impozit.Se pot sponsoriza plimbari?Daca intra 10000 de euro in club,asa cum ipotetic vorbim, cum se aleg cei 10 care pleaca? Pe ce criterii?Nu iese scandal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alegerea e cat se poate de simpla: deoarece o asemenea excursie costa in jur de 2000e, la cei 1000e/motociclist sponsorizat trebuie sa mai aiba si motociclistul 1000e. daca sunt mai multi doritori atunci scade suma sponsorizata si, normal, creste suma din aportul personal.

si bineinteles sa faca parte din ong.

inca ceva: indiferent cat ne-am implica noi, sau altii, in orice forma, nimeni nu va putea eradica, sau macar micsora semnificativ numarul celor care au nevoie de asistenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a respecta Statutul si dorinta multor motoveterani cred ca un eventual ONG ar trebui sa isi caute un alt nume. "Clubul Motoveteranilor" ramane asa cum l-am constituit, ONG-ul (initiativa care mi se pare utila) isi va cauta un nume.

Propunere : ROBO (Romanian Old Bykers Organization)

ROBI (.... ... ..... ... Initiative)

ROBF (... ... ... .... Friendship)

sau Impostori batrani de tastatura ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si atunci de ce sa stau eu stresat ca nu ies bine la controale? Pentru ce? Pentru 2% de la cei 20 de insi care suntem mai activi pe aici?

Eu nu inteleg de ce vreti sa fiti inregimentati.Totul in tara asta trebuie sa fie sub control strict? Parca dezideratul motociclistului era sa fie liber.De ce sa fie controlat de autoritati? Unde e sintagma "Fuck the law"?.Unde e motociclistul rebel care nu se supune autoritatilor?Unde sunt renegatii si proscrisii ?

Vine iarna si bag de seama ca v-ati plictisit deja.Lasa ca vine ea primavara si va trece.

De acord cu Enduristu.

Ne spui si noua care sunt carcotasii si suparatii? Ca eu nu-i vad.

Relax :thumbsup:

Stii ca eu nu mai sunt nici macar simpatizant, deci nu ma afecteaza in niciun fel ce faceti voi cu organizarea. Am pus o intrebare simpla, de curiozitate.

Parerea mea sincera, fara sa fiu carcotas si nici pe departe suparat, e ca va complicati aiurea. Treaba cred ca merge prea bine acum, cu intalniri saptamanale, intruniri, plimbari si petreceri. Cand vor intra banii in ecuatie, cred ca vor incepe problemele intre voi.

Am auzit vorbe si cand a organizat unu' ceva. Nici nu vreau sa ma gandesc ce vorbe vor exista cand vor incepe sa circule banii in clubul vostru.

De acord cu Angi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai stim romaneste? Si asta chiar de Ziua Nationala! Parca nu pusese nimeni stapanire pe cuvantul "motoveterani". Doar folosirea celor doua, Clubul Motoveteranilor este rezervata. Daca se doreste cred ca poate fi asociatia, grupul, organizatia, motoveteranilor.

Ma doare in cur de ziua nationala ! Daca imi arati, cu un singur exemplu, ca nu stiu limba, gramatica sau ortografia romana, voi scrie numai emoticoane !

Motociclistii romani adevarati se vor intalni la Blaj...eu vreau ONG la Bucuresti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate imi amintesc numele unei fundatii sau asociatii trebuie sa incepa cu cuvintele Fundatia sau Asociatia. Poate ma insel. Dar daca nu ma insel inseamna ca trebuie facuta rezervare de nume la Ministerul Justitiei pe numele Asociatia bla bla bla .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referirea mea nu era la gramatica ci la denumirea in engleza a unei eventuale organizatii romanesti. Deocamdata se vede de la o posta repulsia majoritatii pt o organizare legala. Ceeace era de arata, s-a aratat. Nu mai are rost sa insistam. Ramanem ca si pana acum saraci si curati. Discutia trebuia insa dusa pt a lace lumina, fara patima sau resentimente.

Pentru a respecta Statutul si dorinta multor motoveterani cred ca un eventual ONG ar trebui sa isi caute un alt nume. "Clubul Motoveteranilor" ramane asa cum l-am constituit, ONG-ul (initiativa care mi se pare utila) isi va cauta un nume.

Propunere : ROBO (Romanian Old Bykers Organization)

ROBI (.... ... ..... ... Initiative)

ROBF (... ... ... .... Friendship)

sau Impostori batrani de tastatura ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca maine trebuie reluata si aprofundata discutia privind ong-ul.

cei care au avut de comentat negativ au fost dan enduristul care s-a retras la simpatizanti si zig-zag care nu mai este nici macar simpatizant. daca i-ar fi interesat suficient de mult "clubul motoveteranilor" nu s-ar fi retras fiecare in "cochilia" sa in momentul in care a aparut un impediment sau pur si simplu nu le-a convenit ceva.

din ceea ce am scris mai sus nu rezulta ca am ceva impotriva stimabililor, doar am evidentiat realitatea faptica. oricand alaturi de ei as calatori, as bea o bere etc. bineinteles daca le face placere persoana mea.

din punctul meu de vedere este de apreciat mult propunerea constructiva facuta de sxn666 si ar trebui luata in calcul. e un inceput.

poate maine intr-un "brainstorming" cat avem capul limpede, adica pana nu ne delectam cu "wisiki" si tuica pe care o sa aducem cu ocazia sf. nicolaie (si eu si nicole ne sarbatorim numele), ne mai vin cateva idei care coroborate cu altele viitoare vom putea "misca" pana la urma ong-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cei care au avut de comentat negativ au fost dan enduristul care s-a retras la simpatizanti

Sunt curios tu pe care lista esti ca nu am gasit Spirit of Motions in tabel.

Chiar asa,ai dreptate, de ce oare imi dau eu cu parerea in problemele Clubului daca nu fac parte din el.Ma gandesc serios sa nu mai scriu de azi inainte pe sectiunea motoveteranilor pentru ca nu sunt motoveteran.

P.S.- este o mare diferenta intre un "comentariu negativ" si o parere contra, o contraopinie.Atentie la limba romana.O contraopinie poate fi pozitiva daca duce la un lucru bun,pe cand un comentariu negativ nu poate fi pozitiv niciodata.

Si inca un P.S.- Vad ca doar pe mine si pe Angi ne vezi impotriva.Citeste inca odata postarile si o sa vezi ca Bogdan e indecis,Toni a zis ca o sa iasa cearta de la bani,Rosca e de acord cu ce zice Angi iar Bunu e de acord cu ce zicem amandoi(eu si Angi).Tu esti singurul ferm convins ca trebuie infiintata o astfel de asociatie.Te-ai grabit chiar sa arestezi numele "Clubul motoveteranilor" inregistrandu-l pe numele tau la OSIM. Ma intreb daca speri sa castigi ceva in plan personal de pe urma unei astfel de asociatii.

Poate imi dai raspunsul azi la sedinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...