Mergi la conţinut

Iesiri De Week-End 2013


zigzag

Recommended Posts

Pai pe fata avem cuie. La inceputul filmului se vede cum insurubam ultimele cuie in cauciuc. Din pacate, daca zapada nu e foarte bine batatorita si e putin mai afanata, cuiele nu au nicio utilitate. Cand se ingroapa chiar si putin roata fata in zapada, se pierde imediat directia. Pe zapada bine batatorita sau gheata, fata se simte aproape ca pe asfalt.

Ar mai fi si cauciucul de vina. Chiar daca e nou, e putin mai ingust (80) si are coama foarte bombata/ascutita. Din cauza asta roata se ingroapa foarte repede si automat se pierde directia. Pentru la anul am sau schimb guma fata cu una mai lata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cuiele alea de le-am pus pe rotile de fata sunt mici (ies 1-1,5 mm in afara cauciucului) si putine (sunt numai pe crampoanele centrale ), ceea ce le face complet inutile pe zapada nebatatorita si destul de neeficiente pe gheata. Se poate merge cam cu 30-40 pe zone inghetate si fara fagase.

E nevoie de niste cuie care sa iasa cam 1,5 - 2 cm din cauciuc, minim cate unul pe fiecare crampon, ca sa se tina fata pe zapada sau gheata in conditii bune, dar nu mai poti merge pe asfalt.

Varianta ideala este sa ai cu ce sa cari motoarele pana la forestier si sa ai gume cu holsuruburi din belsug.

Pentru iarna viitoare ma gandesc pentru roata fata la ceva similar cu ce am construit pentru roata spate, complet demontabil, sau cuie mai mari.

Dezavantajul "plaselor" e ca sunt greu de carat si mai ales de montat.

Teoria cu latimea cauciucului e greu de aplicat, nu exista gume mai late de 90 pentru roti de 21. Oricum, ar trebui o diferenta mare de latime ca sa se cunoasca ceva, 1 cm in plus nu cred ca se simte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cuiele alea de le-am pus pe rotile de fata sunt mici (ies 1-1,5 mm in afara cauciucului) si putine (sunt numai pe crampoanele centrale ), ceea ce le face complet inutile pe zapada nebatatorita si destul de neeficiente pe gheata. Se poate merge cam cu 30-40 pe zone inghetate si fara fagase.

E nevoie de niste cuie care sa iasa cam 1,5 - 2 cm din cauciuc, minim cate unul pe fiecare crampon, ca sa se tina fata pe zapada sau gheata in conditii bune, dar nu mai poti merge pe asfalt.

Varianta ideala este sa ai cu ce sa cari motoarele pana la forestier si sa ai gume cu holsuruburi din belsug.

Pentru iarna viitoare ma gandesc pentru roata fata la ceva similar cu ce am construit pentru roata spate, complet demontabil, sau cuie mai mari.

Dezavantajul "plaselor" e ca sunt greu de carat si mai ales de montat.

Teoria cu latimea cauciucului e greu de aplicat, nu exista gume mai late de 90 pentru roti de 21. Oricum, ar trebui o diferenta mare de latime ca sa se cunoasca ceva, 1 cm in plus nu cred ca se simte.

Nu stiu cum se simte la tine, dar la mine roata fata pe gheata e destul de stabila. La tine cuiele sunt ceva mai mult bagate in cauciuc + ca la mine crampoanele A10-ului sunt dispuse putin altfel. Asta s-ar putea sa faca diferenta.

Cum ai zis si tu, cu cuie mai mari de atat, chiar as fi curios sa te vad cum o sa mergi pe asfalt. Oricum, prietenii o sa fie langa tine, ca sa existe totusi cineva care sa rada de tine si sa-ti dea suturi in cur :taunt:

Ideea cu lanturi pe fata e interesanta. Daca nu iese, si acolo vom fi langa tine....... :taunt:

Ideal ar fi cu o duba/remorca si cuie foarte mari, cum spuneai si tu. Dar chiar si asa, pe zapada afanata tot nu sunt foarte sigur ca faci mare scofala. Si nici nu stiu daca merita efortul ca pentru cele 4-5 ture pe iarna sa stai dupa unul si altul care ar avea remorca/duba. Pana la urma, tot ce conteaza este ca am iesit cu mobrele si ne-am distrat.

Iar la faza cu latimea gumei, tot ce pot spune e ca atunci cand aveam mitasul c17, fata parea ceva mai stabila pe zapada putin afanata. In afara de forma coamei si latime, alta explicatie eu n-am gasit. Pentru la anul ma gandesc sa fac totusi un experiment cu c17 + cuie. Vedem ce iese. Dar pana la anul, mai e sambata acum. Parca as bea o ciorba la Pestera :naughty:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos,abea astept DRZ-ul

Trebuie gasita o solutie pentru mobre, ca nu prea e sanatos sa vii iarna calare din Buc. pana la munte. Dimineata la venire e bocna si seara la intors la fel.

Ori o remorca/duba a cuiva, ori le lasati in curte la mine (Campina) cu husa pe ele, ori un garaj de inchiriat peste drum de casa mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu tine .In principiu.Da ce ne facem cand eu trec pe un drum foarte ingust si dau in mijlocul drumului de ceva ,nu pot descrie chestunea,ce ,pe ori unde treci,te marcheaza.Ideal ar fi ca acea chestiune sa nu mai apara in locul unde nu e locul ei.Cum ar zice un clasic in viata: zic si io,nu dau cu paru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ori le lasati in curte la mine cu husa pe ele,

Asa e cel mai comod.Poate construim o aplecatoare sau ceva sa nu ninga pe husa.

Vorbesti ca sa te afli in treaba.

Cel mai bine ar fi ca de acum in colo sa ne evitam, ca sa nu zic ignoram.

Nu cred ca o sa vrea , l-am rugat si eu acelasi lucru in ceea ce ma priveste si degeaba....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

REZERVATIA DE ZIMBRI - BUCSANI-RATESTI - DUMINICA 10 MARTIE 2013

175 km

bucuresti

buftea

ratesti (aici practic e rezervatia)

bucsani

ploiesti - servim masa la restaurantul lui doroftei

bucuresti.

INTALNIRE ORA 10.30 LA BENZINARIA MOL DE LA INTERSECTIA IESIRII DIN BUCURESTI CATRE BUFTEA.

(din bucuresti se iese pe calea crivitei, bucurestii noi, laromet, lac straulesti). benzinaria este pe partea dreapta, exact inainte de sensul giratoriu care intersecteaza centura.

PT CEI DIN MILITARI / DR TABEREI ORA 10.00 LA PETROM MILITARI (CEL DE LANGA "MEC").

ps. daca am fi luat-o spre targoviste am fi avut un drum de aprox 5-7 km de piatra.

post-37446-0-77976300-1362683278_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

REZERVATIA DE ZIMBRI - BUCSANI-RATESTI - DUMINICA 10 MARTIE 2013

175 km

INTALNIRE ORA 10.30 LA BENZINARIA MOL DE LA INTERSECTIA IESIRII DIN BUCURESTI CATRE BUFTEA.

(din bucuresti se iese pe calea Grivitei, Bucurestii noi, Laromet, Lac Straulesti). Benzinaria este pe partea dreapta, exact inainte de sensul giratoriu care intersecteaza centura.

Vin si eu la 10,30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

REZERVATIA DE ZIMBRI - BUCSANI-RATESTI - DUMINICA 10 MARTIE 2013

175 km

bucuresti

buftea

ratesti (aici practic e rezervatia)

bucsani

ploiesti - servim masa la restaurantul lui doroftei

bucuresti.

INTALNIRE ORA 10.30 LA BENZINARIA MOL DE LA INTERSECTIA IESIRII DIN BUCURESTI CATRE BUFTEA.

(din bucuresti se iese pe calea crivitei, bucurestii noi, laromet, lac straulesti). benzinaria este pe partea dreapta, exact inainte de sensul giratoriu care intersecteaza centura.

PT CEI DIN MILITARI / DR TABEREI ORA 10.00 LA PETROM MILITARI (CEL DE LANGA "MEC").

ps. daca am fi luat-o spre targoviste am fi avut un drum de aprox 5-7 km de piatra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...