Mergi la conţinut

Care Ulei Este Mai Bun:motul Repsol Castrol Valvoline?


Recommended Posts

La motoarele mai vechiutze nu se recomanda 300V. ca daia se mananca (cum zice lumea).

Mai bun este 7100. Tot 100% sintetic, dar nu e dublu ester.

Am auzit si eu de un R6 din 2000 care papa uleiul. 300V. Dupa ce a bagat 7100 nu a mai trebuit sa completeze intre schimburi.

Oricum MOTUL rulz!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut! Trebuie, mai iantai, sa va multumesc pt. informatiile pe care le-am obtinut citind ceea ce ati postat pe acest topic.

Vreau sa fac si eu schimbul de ulei la SV-ul meu si as vrea sa va cer parerea despre ce ulei sa folosesc plecand de la premiza ca anul asta voi mai merge foarte putin, iar in primavara il voi schimba din nou asa ca am incercat sa mai gasesc si alte marci de uleiuri pt moto mai ieftine. Ce parere aveti despre "Mol Dynamic Moto 4T Racing 10w-50" ? L-a folosit cineva si poate spune cate ceva despre el? Am aflat ca ar fi cam 30 ron/l. De asemenea astept si alte recomandari, dar trebuie sa schimb urgent pt. ca a scazut si nivelul.

:jump:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am folosit Mol.

Daca vrei eu iti pot da Motul al super pret. Si daca cumperi uleiul si filtrul de la mine benficiezi si de schimb gratuit

Am spus ca am citit tot si am vazut oferta , dar asta la primavara, pt acum eu nu vreau sa cheltuiesc inutil ; multumesc oricum si se poate sa ne vedem la anu' !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ ca este un curent benefic uleiului Motul, de parca alte firme nici nu ar mai exista.

Fara sa detaliez, eu personal nu o sa mai folosesc niciodata alt ulei atat la motor cat si la masini in afara de Castrol.

De ce sa nu detaliezi?... La urma urmelor asta este tot rostul acestor discutii, sa aflam informatii si pareri chiar si subiective.

Ride Safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • 3 weeks later...

Eu am o Kawa Z750 si ii bag YACCO MVX COMPETITION 15-50 (producatorul spune ca este un ulei 100% sintetic pentru competitii). Sunt super multumit de el. Se simte mai ales la schimbarea vitezelor in sensul ca schimbarea este mult mai exacta si mai usoara.

Am mai avut in trecut alte doua motoare Honda respectiv , Hornet si CBR 929 .

Am inceput cu Yacco pe vremea cand aveam Hornetul. Am bagat Motul 7100 si imi clantaneau tachetii foarte rau.

Apoi cineva mi-a zis sa incerc Yacco si am fost super multumit.Tachetii au tacut iar cutia (exact ca la Z750) a inceput sa mearga mult mai usor.

Nu trebuie sa completez de la un schimb la altul (4000 km).

http://www.yacco.com/actions/yacco/article...11d4de6d6b01dd4

Am facut un mic experiment privitor la diferenta dintre uleiurile de masina si cele moto.

Am pus pe o tabla un pic de ulei de motor (yacco) si l-am incins cu un mic arzator pe gaz care da o flacara pe la 800-900 grade (tip aparat de sudura).

Uleiul se raspandea pe tabla sub efectul flacarii dar toata zona ramanea umeda(lubrifiata)

Apoi am luat din masina aceeasi cantitate de ulei (nu stiu ce marca pentru ca e masina de firma) si am repetat experimentul.

Dupa circa 2-3 secunde locul pe care puneam flacara ramanea perfect uscat fara nici un pic de lubrifiere si incepea sa scoata fum la greu.

Deci eu cred ca e o mare diferenta intre uleiurile de motor si cele de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
inca o intrebare de incepator.....ce cauti tu pe un blde de 900? :)

foloseste oricare dintre ele fara nicio frica.....nu exista un ulei prost sau unul bun ci doar campanii de marketing mai mult sau mai putin eficiente ;)

un raspuns inteligent.

spre exemplu mie motul nu'mi place deloc desi o proteja la fel de bine ca un castrol silkolene etc.

nu imi place pentru faptul ca imi da impresia ca am bolovani in cutia de viteze ..zgomotoasa ca drac*

am incercat un Fuchs Silkolene race 10w50 si sunt extrem de multumit fata de motul. Cutia merge de parca'i unt, motorul mai silentios, pret mai bun ;)

E tot pe baza de esteri, full sintetic.

Avantajul e ca motul il gasesti la orice colt de strada ..il arunca dupa tine toti dealerii.

In final nu e vba de uleiuri bune- proaste, ci de marketing mai mult sau mai putin, si mult mult EFECT DE TURMA specific romanului, combinat cu o curiozitate de a incerca "noul" egala cu 0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

A folosit cineva Putoline TECHNOMOTO SYNTEC 4+?

"Technomoto Syntec 4+ 100% synthetic four stroke competition engine oil contains Putolines revolutionary “pure bike” TECHNOMOTO additive system. This ensures total compatibility with modern clutch friction material. Developed exclusively for competition motorcycle use. It guarantees extended engine life and complete component protection under arduous racing conditions."

http://www.putoline.com/downloads/PM_40_19-GB.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.

×
×
  • Creează O Nouă...