Mergi la conţinut

Intalnirile Motoveteranilor In 2011


topgun

Recommended Posts

De 1 Mai - GARNIC un colt uitat de lume .

Trebuie sa va spun mai intai ca aceasta zona formata din sapte, opt , zece localitati este o zona locuita de cehi inca din vremuri indepartate , pustie si trista acum .

In cazul Garnic , populatia de acum catva timp era compusa din aproximativ 200 de familii , ajungand acum la numai 80 , restul mergand in Cehia la munca , stabilidu-se acolo .

Niste peisaje si o natura atat de darnica incat pe mine personal ma face sa ma reantorc pe acele meleaguri deandata ce voi avea posibilitatea .

Abia intors din cursa nu pot decat sa va postez in avanpremira cateva .inregistrari, urmand ca ulterior sa vin si cu altele .

Ii rog si ii invit si pe ceilalti participanti sa posteze amintirile lor , indiferent daca sunt motoveterani sau alti temerari calareti pe doua roti care au participat la acest eveniment

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La inapoiere am trecut pe linga voi, Nicoane, motoarele erau parcate pe ambele parti ale drumului la Eselnita, la Tanase cred, am oprit, am claxonat... si nestiind la ce poarta sa bat, am plecat asa cum am venit (tiptil)! Ploaia mi-a fost sfetnic bun pina la Motru, de unde m-a intimpinat soarele cu razele-i blajine, pina acasa! Ce m-a frapat la drumul pe Clisura a fost numarul foarte mare de serpi morti pe drum, numar la care cred ca am contribuit si io... ca n-am putut sa evit prin citeva curbe sa nu-i calc! N-am vazut decit o singura data in viata atit de multi serpi intr-o singura zi, aia intimplindu-se pe urcarea spre Valea Cernei, mai sus de Baia de Arama cu vreo citiva kilometri, unde pe malul unui piriu de munte am gasit un cuibar cu mii de pui de vipere, iesiti parca la intrunire linga un loc de popas! In rest totul a fost perfect, fara probleme la drumul de intoarcere!:thumbsup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca va placut la Garnic!

Editiile trecute a fost mult mai frumos.

Ivane, cred ca esti de acord cu mine!

Si noi am ajuns cu bine acasa, facand un ocol prin Oravita-Bozovici-Herculane.

Sa ne vedem sanatosi la Moeciu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine, venim, 2 motorete - 3 oameni. Dar nu stiu care e benzinaria aia de care zici si ma sperie viteza de croaziera de 90-100, noua ne-ar conveni un 130-140.

Bogdan, da-mi si mie aici sau pe PM numarul tau de telefon, pe ale lui Fox si al Suzanei le am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord, probabil amplasamentul din acest an n-a fost inspirat ales (unul din motivele pentru care i-am vazut pe muti plecind), iar ca si numar de participanti, cred ca au fost mai putini decit in trecut. Pe foarte multi vremea si starea drumurilor i-a speriat! Pe multi nu-i atrage muzica de acest gen, preferind hogetul motorelor fara tobe sau fumul de cauciucuri arse! Dar cum noi nu mergem neaparat doar pe unde-s drumuri bune, sau sa vedem cit de bine s-au pregatit gazdele cu wc-uri ecologice sau cu tarabe frumos aranjate, nu cred ca ne poate impiedica ceva ca sa ne simtim bine. Oricum, locatia in sine este o mina de aur pentru enduro-maniaci si constituie oricind pentru mine un cap-compas demn de ales in orice moment!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La inapoiere am trecut pe linga voi, Nicoane, motoarele erau parcate pe ambele parti ale drumului la Eselnita, la Tanase cred, am oprit, am claxonat... si nestiind la ce poarta sa bat, am plecat asa cum am venit (tiptil)! Ploaia mi-a fost sfetnic bun pina la Motru, de unde m-a intimpinat soarele cu razele-i blajine, pina acasa! Ce m-a frapat la drumul pe Clisura a fost numarul foarte mare de serpi morti pe drum, numar la care cred ca am contribuit si io... ca n-am putut sa evit prin citeva curbe sa nu-i calc! N-am vazut decit o singura data in viata atit de multi serpi intr-o singura zi, aia intimplindu-se pe urcarea spre Valea Cernei, mai sus de Baia de Arama cu vreo citiva kilometri, unde pe malul unui piriu de munte am gasit un cuibar cu mii de pui de vipere, iesiti parca la intrunire linga un loc de popas! In rest totul a fost perfect, fara probleme la drumul de intoarcere!:thumbsup:

Era bine daca mergeai si tu cu noi mai ales ca eram la o distanta mica.

Pana la Tr Severin am avut grija de Gigel (cel cu numar unic POIANA LACULUI... )sa nu-i iasa pistoanele prin chiuloase , dar dupa ACEEA sa vezi ce le-a incins . Deabia , deabia ma mai putem tine dupa el..

Gigel Tanase (Eselnita nr 114), foarte ospitalier ne-a omenit si ne-a mai si incurajat ca sa mergem catre case , urmand ca ulterior sa ne intoarcem si sa ne bucuram de niste preparate specifice din peste dunarean

Ducu ar putea sa ne povestesca si noua ce a vazut pe valea Nerei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As fi venit cu voi, dar nu se facea ca sa va tin pe linga mine in ploaie, fiindca stii ca atunci cind ai venit tu la cortul meu doar ce ma dezmeticisem dupa o noapte de cosmar in care n-am dormit nici macar doua ore! Pina mi-am adunat hangaralele, pina mi-am luat medicamentele, cafeaua fara cofeina si mi-am facut curaj sa sar in combinezonul de ploaie, voi cred ca deja erati la Eselnita. Ce-i drept, am recuperat fiindca singur imi fac ritmul de mers lejer-alert, nu opresc decit in cazuri limita si n-am nici-o grija! Si nici nu era frumos sa-l navalim pe bietu' om asa in haita extinsa! Dar cu urmatoarea ocazie, il invadam si-i golim proviziile de peste proaspat, daca el insista!:thumbup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, locatia in sine este o mina de aur pentru enduro-maniaci si constituie oricind pentru mine un cap-compas demn de ales in orice moment!

Pai baga capul de compas la Garnic si varful compasului la Campu lui Neag via Cerna sat.Prietenii stiu de ce :thumbup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma conformez, asa voi face! Pentru festivalul de la anu' is deja primul inscris!:thumbup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iesirea de 1 Mai de la Garnic, pentru mine personal, a fost frumoasa pentru ca am avut ce vizita.

In ceea ce inseamna organizarea de catre RED EVILS - PROBE CHAPTER- HELL'S ANGELS, pot spune ca a fost satisfacatoare, dar locatia aleasa, in contextul in care in acea comuna, exista un alt loc mult mai frumos si dotat corespunzator.

Uite si cateva imagini pe unde am colindat si, dupa ceva ani, am revazut salamandre...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iesirea de 1 Mai de la Garnic, pentru mine personal, a fost frumoasa pentru ca am avut ce vizita.

In ceea ce inseamna organizarea de catre RED EVILS - PROBE CHAPTER- HELL'S ANGELS, pot spune ca a fost satisfacatoare, dar locatia aleasa, in contextul in care in acea comuna, exista un alt loc mult mai frumos si dotat corespunzator.

Uite si cateva imagini pe unde am colindat si, dupa ceva ani, am revazut salamandre...

da ai dreptate..,sunt locuri frumoase...,dar si anumite conditiii care uneori nu pot fi posibile...,doar traim in romania...! :verymad:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La plecare din Girnic, in coborirea pe macadam si bucati de asfalt macinat, prin padurea dinaintea primului sat, am vazut si io o salamandra pe drum, am evitat-o lejer, fiindca nu galopa precum serpii de pe Clisura, care parca turbasera! Adevarul este ca abia acum am realizat ca nu mai vazusem asa ceva de mult!:thumbsup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...