Mergi la conţinut

Ciinii Vagabonti.


swastik

Recommended Posts

Oameni buni, calmati-va discutia degenereaza, treaba fiecaruia ce omoara si cum, fiecare are o constiinta si este raspunzator pentru faptele sale, daca nu in fata legii macar in fata lui Dumnezeu. Sa omori un caine vagabont e usor, la fel o gaina, o vaca.. etc. Personal cred ca sunt alte lucruri de omorat in tara asta in locul cainilor vagabonzi.

Altii ne fac mult mai rau decat cainii vagabonzi, apropos cainii care au sfasiat o femeie care a sarit gardul sa fure fier vechi si-au facut treaba :thumbsup: . Nu stiu ce e mai rau cainele vagabond sau cel care ne fura mancarea, amandoi ne ataca in acelasi fel, diferenta esta ca unul o face constient, altul nu. Cand se micsoreaza salariile sau isi bate joc patronul de voi, nu am vazut atitudinea asta, niciodata ! Nimeni nu sare la gatul nimanui, ne acceptam soarta, ne pangem pe forumuri si platim cu maruntis benzina. Ma rog, astea sunt alte discutii. Nu sunt vreo-un iubitor de caini, dar cat timp fac parte din cotidian trebuie sa coexistam. Probabil sunt offtopic, acesta fiind un topic de palmares.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha, ce bine se impaca Leul di Iudeea cu Swastik. Dk descopereati pasiunea asta mai devreme poate faceati Holocaustul cainilor si il evitam pe celalalt... =))

Na, k pana la urma tot n-am avut de lucru :biggrin:

Hm, ce-mi place cum sună... "holocaustul" cîinilor fără stăpîn (că n-ai pe cine trage la răspundere, e aşa un moft al colectivităţii, unul însă extrem de periculos cum ni se demonstrează cu fiecare persoană rănită sau omorîtă) ! O dăm pe mişto cînd ne vedem confruntaţi cu ceva serios, e tipic românesc.

Apropos, "primul" s-a întîmplat datorită indiferenţei cetăţenilor unui popor de altfel foarte civilizat. Unul dintre ei, Dietrich Bonhoeffer a spus ceva de felul, "cînd i-au luat pe comunişti, nimeni n-a zis nimic." "Cînd i-au luat pe iudei, iaraşi nimeni n-a protestat. Cînd au venit după mine, n-a mai fost nimeni care să se opună". Tipul era german sadea şi pentru asta l-au exterminat în propriile lagăre. Cine ? Conaţionalii lui !

La noi pt. fiecare persoană muşcată, rănită, terifiată, ucisă, familie distrusă, etc, etc., vina colectivă sporeşte. Cît credeţi că ne mai răbdă pămîntul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bine ca discutia sa degenereze. poate ajungem la origini ...

@rares - nu mi se pare normal sa ma certi (sau sa ma faci sofer prost) findca am lovit accidental 2 animale care mi-au sarit in fata cand circulam cu viteza intre localitati in timp ce tu mesteci bucati din foste animale. poate daca ma opream, ii jupuiam ii ambalam si ti-i trimiteam in colete pe care as fi scris CARNE MIEL PROASPAT - mi-ai fi multumit frumos!...

revin - cainii nu au ce cauta pe strazi.

ei sunt creati de om/pentru om pentru a sta alaturi de el, ai pazi casa, avutul si a-l insoti la vanatoare.

ideea de animal de companie este ok cata vreme este in compania cuiva. cainii din haite de pe strazi nu mai sunt animale de companie si daca nu se vor lua masuri pana la urma vor iesi oamenii exasperati si-i vor manca. vin vremuri grele. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, calmati-va discutia degenereaza, treaba fiecaruia ce omoara si cum, fiecare are o constiinta si este raspunzator pentru faptele sale, daca nu in fata legii macar in fata lui Dumnezeu. Sa omori un caine vagabont e usor, la fel o gaina, o vaca.. etc. Personal cred ca sunt alte lucruri de omorat in tara asta in locul cainilor vagabonzi.

Altii ne fac mult mai rau decat cainii vagabonzi, apropos cainii care au sfasiat o femeie care a sarit gardul sa fure fier vechi si-au facut treaba :thumbsup: . Nu stiu ce e mai rau cainele vagabond sau cel care ne fura mancarea, amandoi ne ataca in acelasi fel, diferenta esta ca unul o face constient, altul nu. Nu sunt vreo-un iubitor de caini, dar cat timp fac parte din cotidian trebuie sa coexistam.

Este degenerată din cauza concepţiilor aiurea ale celor care ne obligă să acceptăm sau să ne resemnăm cu fenomenul. Este exact ceea ce urăsc. Ideea !

Iar ideea asta costă vieţii omeneşti, după cum vedem. Pentru asta ar trebui toleraţă zero ! Da' n-ai cu cine domnle!

Şi crezi că dacă nu ne facem curat în oraşele noastre, un lucru mărunt de altfel, vom putea să curăţim alte părţi ale societăţii noastre ? Văd că nu vrem să începem odată cu lucrurile mici, elementare, alea care ne fac civilizaţi. Nu-i nimic. O să te ia şi pe tine alţii într-o zi şi nu o să fie cine să-ţi ia apărarea ! Sau, deja se întîmplă ? De pildă, ne ia apărarea cineva în faţa hingherilor economici de azi ? Ne-au sterilizat ca popor, ne-au furat mîncarea şi locurile de muncă, rămîne doar să batem străzile, poate să o punem de un forum pe net... Open your eyes, e realitate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma injurati , nu ma injurati , da' eu am taiat o curca acum juma' de ora. Nu mi-a facut placere si nici neplacere , doar am taiat-o. Imi este foame.

Ce nu prea inteleg iubitorii de ciini bagabonti este faptul ca lichidarea lor nu produce placere si nici neplacere. O faci si gata , deoarece nu-ti convine sa te atace. Nu e fita , nu-i sadism , e cum ai zice ca-ti place sa bagi benzina. Bagi si gata , e necesar ca sa mearga mobra.

Singura "placere" pe care o ai cind faci cea ce trebuie este faptul ca stii ca ti-ai facut treaba. Atit , doar esti multumit ca ai fost un bun cetatean , ca sa zic asa , ca te-ai interpus intre ciini si cei care nu se pot apara singuri.

Daca un motociclist isi ia omoru' de la ceva cocalari si ma bag si eu , cu umilele mele talente destructive , toata lumea zice "Bravo frate , un mare erou , salveaza fratii lui de la spitalizare".

Daca un tip/tipa/copil/baba este halita de jevre si eu ma bag , lumea zice "Huuuoooo , bulangiule , omori ciinii (sufletele mici si nevinovate)".

Sa ma cac pe ea de societate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand pofta buna :) . Nimenu nu zice ca e o placere e neplacere plm, daca gasesti o placere in astfel de lucruri trebuie sa ai rotitele ruginite. Mie personal mi se pare o solutie radicala exterminatul. Se pot colecta, steriliza si retine intr-un tarc, mare chestie, numai ca nu prea exista interes. Bati tigani, e ok , asta e o lupta corecta, exact ca si tine cocalarul dispune de aceleasi conditii de lupta, pe cand animalele nu. Aici vad eu problema, nu este o lupta dreapta. Exact ca in videoclipu postat de viesparu acu vreo 3 pagini, care mi-a intors stomacul pe dos, zi-mi tu mie lupta dreapta acolo. Iti spun eu cum stau lucurile Svastik, amandoi, si cainele si cocalaru atenteaza la siguranta ta, pe unul poti sa-l omori fara sa fii tras la raspundere si doar unul te poate omora si apoi sa rada familiei tale in fata la tribunal ca nu au ce sa-i faca. La fel ca si tine si eu ma cac pe ea de societate, din pacate vedem probleme mici care ne ocupa timpul de a ne gandi la cele mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pot colecta, steriliza si retine intr-un tarc, mare chestie, numai ca nu prea exista interes. .

Salut, in primul rand tuturor iubitorilor si neiubitorilor de animale.

Am zis sa-mi dau si eu cu parerea: Propunerea ta DeusEx1 a fost facuta inca de pe vremea primarului Basescu, propunere care nu a rezolvat nimic. Cainii au ramas tot in strada, au atacat si uneori ucis oameni(copii, diplomati. oameni normali, batrani).

Ceea ce nu mi se pare mie normal e inversunarea de care dau dovada "iubitorii"de animale in frunte cu retardata de la fundatia "Cutzu... mortii ma sii"! Chiar duminica seara a fost o dezbatere pe TVR 2 in care un MARE iubitor de caini, dnul dresor de caini Cocu incerca sa o faca pe aceasta retardata sa inteleaga ca singura varianta este exterminarea cainilor. Daca si un dresor de caini iti spune ca asta a ajuns ultima varianta si tu nu intelegi e clar ca esti retardata!

Faza cu sterilizarea si tinerea cainilor intr-un tarc e rasuflata! Credeti ca astea se fac gratis? Costa bani! Ii mai auzeam deunazi pe niste dobitoci"hai sa investim aia 2% din impoitul pe care il platesti Statului, intr-o fundatie care apara drepturile cainilor"...Da? Sa moara ma-ta...intr-o fundatie care ajuta bolnavii de cancer nu ai investi...

Aaaaa...m-a amuzat teribil faza cu "daca nu esti in stare sa feresti cainii de pe strada esti un sofer prost!" :)) de ce sa-l feresc prietene? Ca sa mai aiba ocazia sa mai muste alte persoane? Nu merci! Lasa ca imi repar masina pe CASCO si in acest fel contribui la problema cainilor comunitari. Si daca nu iti convine, iti doresc sa iti iasa un caine in fata cand esti plecat cu motocicleta si mergi LEGAL( nu zic cu viteza mai mare ci LEGAL)....sa vedem daca poti sa il eviti si sa vedem ce urmari are faptul ca din cauza unui caine ai ramas paralizat sau ai murit!!!

P.S. nu mai stiu cine zicea ca femeia omorata de caini se dusese la furat. FALS! amice. Lucra la o firma din Cta care trebuia sa deschida un punct de lucru in Bucuresti, iar pentru asta primise acordul sa ia un container de acolo! Presa inca preseaza kkt! Vorba aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, in primul rand tuturor iubitorilor si neiubitorilor de animale.

Am zis sa-mi dau si eu cu parerea: Propunerea ta DeusEx1 a fost facuta inca de pe vremea primarului Basescu, propunere care nu a rezolvat nimic. Cainii au ramas tot in strada, au atacat si uneori ucis oameni(copii, diplomati. oameni normali, batrani).

Ceea ce nu mi se pare mie normal e inversunarea de care dau dovada "iubitorii"de animale in frunte cu retardata de la fundatia "Cutzu... mortii ma sii"! Chiar duminica seara a fost o dezbatere pe TVR 2 in care un MARE iubitor de caini, dnul dresor de caini Cocu incerca sa o faca pe aceasta retardata sa inteleaga ca singura varianta este exterminarea cainilor. Daca si un dresor de caini iti spune ca asta a ajuns ultima varianta si tu nu intelegi e clar ca esti retardata!

Faza cu sterilizarea si tinerea cainilor intr-un tarc e rasuflata! Credeti ca astea se fac gratis? Costa bani! Ii mai auzeam deunazi pe niste dobitoci"hai sa investim aia 2% din impoitul pe care il platesti Statului, intr-o fundatie care apara drepturile cainilor"...Da? Sa moara ma-ta...intr-o fundatie care ajuta bolnavii de cancer nu ai investi...

Aaaaa...m-a amuzat teribil faza cu "daca nu esti in stare sa feresti cainii de pe strada esti un sofer prost!" :)) de ce sa-l feresc prietene? Ca sa mai aiba ocazia sa mai muste alte persoane? Nu merci! Lasa ca imi repar masina pe CASCO si in acest fel contribui la problema cainilor comunitari. Si daca nu iti convine, iti doresc sa iti iasa un caine in fata cand esti plecat cu motocicleta si mergi LEGAL( nu zic cu viteza mai mare ci LEGAL)....sa vedem daca poti sa il eviti si sa vedem ce urmari are faptul ca din cauza unui caine ai ramas paralizat sau ai murit!!!

Salutare ! Cu cîteva pagini înainte am postat un link cu articolul unui accident mortal cauzat de o manevră de evitare a unui maidanez. Poftim argumentare din concret la afirmaţiiile tale cu care sînt întru-totul de acord. Noroc !

Cei ce susţin "dreptul" maidanezilor la "convieţuire" cu noi în oraşele noastre au la fel de mari probleme de percepţie ca şi sectanţii iehovişti cu revistele în care pozează leul, cu mielul şi copilul aflaţi într-o serenitate postapocaliptică. Au ăştia cît şi ăia, nişte prostii în cap şi percepţii deformate ale realităţii încît nu le doresc decît să fie muşcaţi de ea ! Cred aşadar că şi ăştia sînt aşa un fel de sectă, neconturată, dar omniprezentă printre noi..."iubitorii de maidanezi dog-matizaţi" are here !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va rog sa nu va mai amenintati. daca se ajunge la amenintari cu bataia intre useri, incep sa dau warn.

daca nu se poate rezolva altfel, puteti sa va porcaiti prin emailuri, sa va dati intalnire, sa va indoiti si rupeti oaseele, dar va rog, sa pastram decenta: discutam orice, dar nu ne amenintam cu bataia.

nu ma uit cine a inceput, va rog frumos numai sa nu continuam cu amenintari chiar daca punctele de vedere sunt diferite.

Ma injurati , nu ma injurati , da' eu am taiat o curca acum juma' de ora. Nu mi-a facut placere si nici neplacere , doar am taiat-o. Imi este foame.

Ce nu prea inteleg iubitorii de ciini bagabonti este faptul ca lichidarea lor nu produce placere si nici neplacere. O faci si gata , deoarece nu-ti convine sa te atace. Nu e fita , nu-i sadism , e cum ai zice ca-ti place sa bagi benzina. Bagi si gata , e necesar ca sa mearga mobra.

Singura "placere" pe care o ai cind faci cea ce trebuie este faptul ca stii ca ti-ai facut treaba. Atit , doar esti multumit ca ai fost un bun cetatean , ca sa zic asa , ca te-ai interpus intre ciini si cei care nu se pot apara singuri.

Daca un motociclist isi ia omoru' de la ceva cocalari si ma bag si eu , cu umilele mele talente destructive , toata lumea zice "Bravo frate , un mare erou , salveaza fratii lui de la spitalizare".

Daca un tip/tipa/copil/baba este halita de jevre si eu ma bag , lumea zice "Huuuoooo , bulangiule , omori ciinii (sufletele mici si nevinovate)".

Sa ma cac pe ea de societate.

da dom-ne ai mare dreptate.

legat de caini: imi plac cainii si in familia noasta cainele a fost mai mult decat iubit si respectat. am avut un ciobanesc german care a avut grija de cand eram elev pana am ajuns la facultate. ceea ce am invatat in primul rand a fost responsabilitatea pe care mi-o asum avand un caine.

cainii sunt animale frumoase, dar cand sunt in grija cuiva. nu noaptea pe strada, nu infometate, nu in haita.

si recunoastem sau nu, cazul cainilor tinuti in fara blocului este asemanator cu cazul papucilor lasati la usa apartamentului pe holul comun. si tot asa.

este una din plagile societatii, si ar trebui rezolvata cumva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin postul meu nu am facut altceva decat sa prezint problema cainilor vagabonzi din ziua de astazi. Nu inseamna ca nu sunt un iubitor de animale! Am hranit si eu cainii vagabonzi si inca ii mai hranesc dar asta nu inseamna ca trebuie sa duc pana la prostie dragostea fata de animale. Am si eu caine la tara dar sta numai in curte si ziua sta legat cu lantul! Daca DOAMNE FERESTE ar musca pe cineva, AR MUSCA nu AR OMORI, eu cu mana mea l'as omori, nu l-as pupa in cur si i'as tine partea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si recunoastem sau nu, cazul cainilor tinuti in fara blocului este asemanator cu cazul papucilor lasati la usa apartamentului pe holul comun. si tot asa.

este una din plagile societatii, si ar trebui rezolvata cumva.

FIRESTE CA AI DREPTATE. sunt cu totul de acord cu ce-ai spus. rezolvare exista. asa cum se vede si aici, sunt 2 cai:

1. uciderea cainilor. aceasta presupune urmatoarele cheltuieli: angajarea unor echipe de prindere, construirea sau amenajarea bazelor existente cu tot ce le trebuie, cumpararea unor masini de transport si carosarea lor, deplasarea auto, prinderea, deplasarea inapoi, uciderea (2 injectii -una adoarme, a doua ucide), apoi transportul corpurilor moarte la crematoriul specializat, si arderea lor. deci bani. de la buget. si multi. (prefectul capitalei e varza: el cere 100.000 eur pt uciderea a cca 50.000 caini din bucuresti, revine 2 eur/cap de caine, o suma insuficienta si daca ar fi sa fie omorati cu mana goala).

2. castrarea cainilor. in acest caz, se elimina cheltuielile cu:

- construirea sau amenajarea bazelor existente - nu e nevoie de ele -cainii se castreaza la cabinetele veterinare existente;

- cele 2 injectii (sunt f scumpe; in schimb, o castrare costa doar cca 40-60 lei);

- arderea cadavrelor.

De notat ca in acest caz, cheltuielile sunt mai mici si mai mult, suportate in parte de catre organizatiile de protectie a animalelor, in plus se elimina o intreaga birocratie.

*** nu am luat in calcul cheltuielile cu tarcurile/adaposturile, intrucat acestea sunt ca niste lagare de exterminare lenta si nu sunt o solutie. sunt adeptul intoarcerii cainelui castrat in locul de unde a fost ridicat - in urma castrarii scade mult agresivitatea, in plus nu cheltuie statul bani cu intretinerea lui in tzarc. varianta adoptiei cade intrucat rata adoptiilor este foarte mica (cca 2%).

M-as bucura ca adeptii variantei 1 sa isi deschida ochii larg si daca nu pot privi cu sufletul, macar argumentele financiare sa le observe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gaxel, eu îmi recunosc repede virulenţa, ura, şi altele, dar aci eu doar am discutat (adevărat, vehement) cu unii dintre cei pe care-i stimez dar nu le agreez ideile. Altfel, nici nu m-aş fi pus la stat la vorbă cu ei. Cu toate acestea, nu mă dau în lături de la a acţiona, dar în viaţa de zi cu zi. Dacă cumva am lezat pe vreunul de aici, îmi cer scuze şi nu mai fac. Mă şi opresc din discuţie ! Salutare tuturora !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FIRESTE CA AI DREPTATE. sunt cu totul de acord cu ce-ai spus. rezolvare exista. asa cum se vede si aici, sunt 2 cai:

1. uciderea cainilor. aceasta presupune urmatoarele cheltuieli: angajarea unor echipe de prindere, construirea sau amenajarea bazelor existente cu tot ce le trebuie, cumpararea unor masini de transport si carosarea lor, deplasarea auto, prinderea, deplasarea inapoi, uciderea (2 injectii -una adoarme, a doua ucide), apoi transportul corpurilor moarte la crematoriul specializat, si arderea lor. deci bani. de la buget. si multi. (prefectul capitalei e varza: el cere 100.000 eur pt uciderea a cca 50.000 caini din bucuresti, revine 2 eur/cap de caine, o suma insuficienta si daca ar fi sa fie omorati cu mana goala).

2. castrarea cainilor. in acest caz, se elimina cheltuielile cu:

- construirea sau amenajarea bazelor existente - nu e nevoie de ele -cainii se castreaza la cabinetele veterinare existente;

- cele 2 injectii (sunt f scumpe; in schimb, o castrare costa doar cca 40-60 lei);

- arderea cadavrelor.

De notat ca in acest caz, cheltuielile sunt mai mici si mai mult, suportate in parte de catre organizatiile de protectie a animalelor, in plus se elimina o intreaga birocratie.

*** nu am luat in calcul cheltuielile cu tarcurile/adaposturile, intrucat acestea sunt ca niste lagare de exterminare lenta si nu sunt o solutie. sunt adeptul intoarcerii cainelui castrat in locul de unde a fost ridicat - in urma castrarii scade mult agresivitatea, in plus nu cheltuie statul bani cu intretinerea lui in tzarc. varianta adoptiei cade intrucat rata adoptiilor este foarte mica (cca 2%).

M-as bucura ca adeptii variantei 1 sa isi deschida ochii larg si daca nu pot privi cu sufletul, macar argumentele financiare sa le observe.

La cat suntem furati e incredibil ca tu imi zici sa deschid ochii la 100 000 de euro. Propunerea ta cu castrarea e de prin 2001 2002 si crede-ma ca sunt zeci de mii de caini castrati dar asta nu a dus la diminuarea numarului de caini vagabonzi, din contra, apar din ce in ce mai multi. Acum nu stiu ce raspuns o sa imi dai dar parerea mea e ca ORI acei caini nu sunt castrati dar banii sunt cheltuiti, ORI cainii au puteri paranormale si desi sunt castrati ei reusesc sa se inmulteasca. La mine la bloc sunt vreo 12 caini, toti cu tag din ala in ureche cum ca au fost castrati. De nicaieri, au mai aparut vreo 5 catelusi mici si frumosi(carora le dau de mancare ca sa nu moara de foame) dar care vor ramane in strada pentru ca iubitorii de caini vagabonzi isi arata dragostea lor numai on-line si nu fac altceva decat sa aprinda spirite...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu doar am discutat (adevărat, vehement) cu unii dintre cei pe care-i stimez dar nu le agreez ideile.

confirm, eu unul nu ma simt lezat. dealtfel gaxel nu stie ca noi am discutat si pe privat, fapt ce a netezit, sa spunem, ceea ce la un moment dat pareau a fi niste amenintari explicite. personal, nu sunt deranjat de un ton mai vehement, in fond fiecare e liber a se exprima asa cum simte si potrivit temperamentului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiam eu. se simte din discursul tau. apreciez sinceritatea ta. tot serios iti zic si fara urma de misto: nu omorand caini (nici macar la nivel declarativ), nu iti rezolvi problema, ci printr-un tratament. trebuie sa mergi la un psiholog. pe bune.

*** cu sobolanii: nu imi e teama de sobolani si de nici un animal. si nu putem compara cainii cu sobolanii, in nici un caz.

ca principiu citesti printre randuri. ACUM nu mai am teama, am la servici doi terranova "mici"de care daca ii vezi liberi in curte sigur nu intrii. Eu nu am probleme cu cainii marcati vaccinati stapaniti educati s.a.m.d. EU am o problema cu raspunderea fata de aceste molime umblatoare care latra. CINE POARTA RASPUNDEREA DACA SUNT ATACAT DE UN CAINE COMUNITAR??? rapuns:nimeni. aici aparare problema mea si a celorlalti. Tu raspunzi penal si/sau contraventional daca un caine comunitar ma raneste intenitionat sau nu? eu raspund daca ma iau de un caine comunitar, invers nimeni nu imi ia apararea!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. castrarea cainilor. in acest caz, se elimina cheltuielile cu:

- construirea sau amenajarea bazelor existente - nu e nevoie de ele -cainii se castreaza la cabinetele veterinare existente;

- cele 2 injectii (sunt f scumpe; in schimb, o castrare costa doar cca 40-60 lei);

- arderea cadavrelor.

De notat ca in acest caz, cheltuielile sunt mai mici si mai mult, suportate in parte de catre organizatiile de protectie a animalelor, in plus se elimina o intreaga birocratie.

Spune-mi te rog, aceasta varianta elimina si riscurile ca cineva drag tie sa fie muscat sau omorat de caini?

Iti multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propunerea ta cu castrarea e de prin 2001 2002 asta nu a dus la diminuarea numarului de caini vagabonzi, din contra, apar din ce in ce mai multi.

iubitorii de caini vagabonzi isi arata dragostea lor numai on-line si nu fac altceva decat sa aprinda spirite...

ai punctat foarte bine. intr-adevar, castrarile se fac de mai mult de 10 ani, problema este aceasta:

1. iresponsabilitatea acelor stapani de caini care arunca puii pe strada si 2. incoerenta autoritatilor - deseori au oprit castrarile, iar le-au pornit, etc... d`ale functionarilor.

te referi la mine in ultimul paragraf... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU ma refer la tine VIESPARUL, fratele meu motociclist(zic asta pentru ca, pentru mine toti motociclistii sunt ca fratii mei), ma refer la TOTI iubitorii de caini vagabonzi care nu fac altceva decat sa trancaneasca pe forumuri cat de mult iubesc ei cainii si ca sunt si ele vietati si ca nu avem dreptul si ca plm ca nu mai suport si mi-a crescut tensiunea! Deci ai inteles raspunsul sper :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma refer la TOTI iubitorii de caini vagabonzi care nu fac altceva decat sa trancaneasca pe forumuri cat de mult iubesc ei cainii

in parte ai dreptate, dar crede-ma ca exista si ong-uri care chiar isi fac treaba (dealtfel, si la oameni e similar: unii doar trancanesc despre copii/batrani/etc dar altii chiar se ocupa).

ce consider eu: NU e treaba ong-urilor ci a autoritatilor, ong-urile pot doar ajuta, dar responsabilitatea este in sarcina autoritatilor. la fel si in cazul muscaturilor de caini, asa cum a punctat pochemon pe buna dreptate si cu aceasta ocazie ii raspund si lui: raspunderea pentru atacul unui caine o poarta autoritatile.

si deci, swastik era mai eficient daca omora 20 de functionari ... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vi s-a pus voua pata pe caini acu, stai ca intr-o luna vine primavara, o sa vedeti atunci gropile, dupa, vine caldura si incep astia sa ude strazile, plm. Ideea este ca se poate rezolva problema asta si nu exista interes in a se face lucrul asta, exista si alta rezolvare decat cea capitala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Autoritatile au mai gasit o metoda sa scape Bucurestiul de cainii vagabonzi. Desi nu prea se vede schimbarea in Bucuresti, in schimb se vede pe Centura Bucurestiului la marginea comunei Chitila. Prin toamna langa Rematul din Chitila au aparut de pe o zi pe alta vre-o 20 de caini maidanezi cu urechea capsata. Nu doresc nici unuia sa treaca pe acolo cu motocicleta sau pe jos mai ales dupa inserare. La un moment dat se mai rarisera un pic, erau mai putini caini, dar se pare ca nu de mult a mai fost deportata o haita in zona aia. Desi si eu sunt iubitoare de animale, am curtea plina de iepuri pe care ii tin doar ca animale de companie nu sunt de mancare, totusi mi-as dori o arbaleta cand tre sa plec dimineata la munca cu motorul. Era o campanie cu castrarea cainilor maidanezi pe gratis. Luasem si eu un pliant de la posta si am sunat la cabinetele din anunt. De unele nu am dat la restul nu mai faceau. Deci nu era decat frectie la piciorul de lemn.

@ Viesparul castrarea pentru caini costa intre 100-200 de lei depinde de talia cainelui. Nici la pisici nu mai gasesti sub 50 ron.

Cum suntem in stare sa permitem avortul unde e ucisa o fiinta umana cred ca vom putea trece si peste genocidul cainilor vagabonzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cabinete care sterilizeaza la pret social

cabinete-care-sterilizeaza-la-pret-social.jpg

1) ORTOVET, http://www.ortovet.ro/Tarife.htm SECTOR 2, 50 lei, respectiv 60 lei cateaua comunitara

2) "HAPPY PET CLINIC" sterilizeaza caini si pisici fara stapan contra sumei de 50 lei. Fire resorbabile. Str. Ion Neculce nr. 67 (langa piata 1 Mai), sector 1, tel. 021/6665821, dr. vet. Stefan Fulger SECTOR 1

3) CITY VET sterilizeaza animale de companie fara stapan, adoptate de pe strada sau cu stapani in dificultate financiara. Caini contra sumei de 60 lei si pisici contra sumei de 50 lei. Fire resorbabile. Str. Constantin Kiritescu nr. 14 B (langa piata Hala Traian), tel. 021/327.27.22, 0724/363.750, , dr. vet. Andrei Mustata, office@cityvet.ro, www.cityvet.ro SECTOR 3

4) FLUFFY VET, TEL. 0729/002.991 70 lei SECTOR 4 (Vitan),

5) PET STUFF UNIVERS, dr. vet. Cristian Cristea. Cabinetul are un program social pentru animalele comunitare, pe care il gasiti pe site-ul www.cabinet-veterinar-bucuresti.ro: sterilizari pisica 65 ron, catea 80 ron, castrare motan 50 ron, caine 55 ron cu fire resorbabile si crotalii incluse, vaccin antirabic 7 ron, polivalent 25 ron deparazitare 3 ron/10kg.

Mai mult, in acest moment, in Bucuresti este in desfasurare o actiune de castrare GRATUITA a cainilor fara stapan si chiar a celor de curte, prin fundatia Vier Pfoten. Nu trebuie decat sa va programati telefonic la 021 311 25 98. http://www.vier-pfot...2818&language=2

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si dupa ce ii castreaza , le da drumul pe strada , unde mai traiesc 10 ani , timp berechet ca sa ne inghita pe toti. Si oricum nu vor fi toti ciinii castrati , iar o catea e foarte prolifica.

Cum o dai , pina la urma tot nu se rezolva nimica la modul radical si serios. Ne facem ca facem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si dupa ce ii castreaza , le da drumul pe strada , unde mai traiesc 10 ani , timp berechet ca sa ne inghita pe toti. Si oricum nu vor fi toti ciinii castrati , iar o catea e foarte prolifica.

Cum o dai , pina la urma tot nu se rezolva nimica la modul radical si serios. Ne facem ca facem.

manevra adevarata e sa le scota dintii sa nu mai muste nu sa i castreze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...