Mergi la conţinut

Ciinii Vagabonti.


swastik

Recommended Posts

Salutare domnle! În primul rînd nu cred că vei fi apreciat pentru asta, uite şi tu la unele dintre comentariile de mai sus. Motocicliştii moderni sînt aşa mai feminizaţi, dog-matizaţi! În ce mă priveşte, eu i-am omorît pe toţi ! Şi pe "proprietarii" sau cetăţenii (de bine, ofcourse) care-i adăpostesc în scara blocului unde stau părinţii mei, şi-i hrănesc. În gînd, desigur ! Isus a zis că oricine gîndeşte răul, nu mai tre să-l făptuiască fiindcă s-a şi făcut vinovat. Culmea, tocmai zilele astea mă gîndeam să trec la fapte (rele) desigur. Te ţin la curent!

P.S.

(Da' "legea" azi ce zice? mi se pare că te ia pe tine dacă-i omori, însă dacă îţi omoară ei bătrînii hahalerele care-i ţin pe domeniul public sînt bine mersi! Aşa-i?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este un subiect amuzant si nu este un motiv de lauda.

da' pentru aia care fac injectii in burta, dupa vreo muscatura, e un subiect de lauda sau placere??? mor sa aud scandal de la aia cu protectia animalelor care nu iau de langa mine si copilul meu animalele alea. si nu am auzit pana acum nici un ong d'ala de protectia animalelor sa faca scandal cand se omoara soareci, sobolani sau ciori. vor protectie pentru scursurile alea... sa le adune de pe strada si sa faca ce vor cu ele (de preferat sapun, manusi moto etc.). mie unu cine imi plateste paguba facuta de un caine d'ala comunitar la moto sau masina (atunci cand traverseaza "neregulamentar")? imi plac animalele si am acasa, dar nu si alea fara stapan ca atunci nu am pe cine sa trag la raspundere!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Violenta fata de animale este un semn de tulburare de comportament.

Cruzimea fata de animale este asociata cu violenta domestica si cu abuzul, spun psihologii. Faptul ca unele persoane sunt violente cu animalele nu este ceva innascut, ci este un simptom al unor probleme serioase: acesti indivizi traiesc uneori in medii violente (fie sunt supusi violentelor, le provoaca sau sunt martori la acestea), motiv pentru care isi elibereaza frustrarile pe animale.

Uciderea unui animal este o fapta penala. Cruzimile fata de animale sunt sanctionate cu amenda penala (1.000-10.000 lei) sau inchisoare (6 luni - 3 ani).

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am omorit cam 20 , in decursul timpului. Voi ?

Pana la urma sunt 20 de suflete, dar fiecare are constiinta lui. Daca vreo-un caine te apuca de picior si te tavaleste cand esti pe motoreta probabil o sa se laude si el la prietenii lui cu treaba asta. :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Violenta fata de animale este un semn de tulburare de comportament.

Cruzimea fata de animale este asociata cu violenta domestica si cu abuzul, spun psihologii. Faptul ca unele persoane sunt violente cu animalele nu este ceva innascut, ci este un simptom al unor probleme serioase: acesti indivizi traiesc uneori in medii violente (fie sunt supusi violentelor, le provoaca sau sunt martori la acestea), motiv pentru care isi elibereaza frustrarile pe animale.

Uciderea unui animal este o fapta penala. Cruzimile fata de animale sunt sanctionate cu amenda penala (1.000-10.000 lei) sau inchisoare (6 luni - 3 ani).

:yes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:yes:

:)) Bine, atunci mă mulţumesc şi cu "proprietarii" lor !

Încercaţi să nu vă văd hrănindu-i, că aţi pus-o !

Acum ştie cineva cît se dă pentru crimă ? Ochi pentru ochi ? Nu ?

Atunci îmi convine ! Dragi iubitori de vagabonzi, you'd better watch out !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Violenta fata de animale este un semn de tulburare de comportament.

Cruzimea fata de animale este asociata cu violenta domestica si cu abuzul, spun psihologii. Faptul ca unele persoane sunt violente cu animalele nu este ceva innascut, ci este un simptom al unor probleme serioase: acesti indivizi traiesc uneori in medii violente (fie sunt supusi violentelor, le provoaca sau sunt martori la acestea), motiv pentru care isi elibereaza frustrarile pe animale.

Uciderea unui animal este o fapta penala. Cruzimile fata de animale sunt sanctionate cu amenda penala (1.000-10.000 lei) sau inchisoare (6 luni - 3 ani).

aici te referi la animalele domestice si care au stapan, nu?!?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cainii sunt animale inteligente care au simtul umorului.

de multe ori cand merg cu bicicleta ii vad cum ma masoara (si cu moto fac la fel dar au alte interese).

se uita la mine sa vada ce om sunt. ma distreaza teribil treaba asta. in fine uneori ma latra sa vada daca ma sperii si daca vad ca nu-mi pasa isi cauta alti clienti.

ex:

eram o data in parcul tineretului ma plimbam cu bicicletele cu ala micu. in fine, sus la intrarea administrativa, pe aleea aia lunga si mai ascunsa vin tot asa un tatic cu un copil pe biciclete. culmea, pe mine cainii nu ma latrasera, oprisem cu ala micu la umbra langa scarile alea de coboara pana langa lac. am vazut cainii cum s-au furisat si cand taticul respectiv a trecut pe langa ei BRUSC au latrat toti la el. ala s-a speriat si s-a dus cu bicicleta la vale de s-a rostogolit pe panta, s-a umplut de praf... cainii dupa ce s-au distrat s-au facut efectiv nevazuti astfel ca atunci cand omul s-a intors sa faca scandal nu mai era nici un caine pe acolo :))

omul s-a dus la administratia parcului unde a facut scandal, si probabil a facut si reclamatie...

am omorat si eu vreo 2 caini cu masina. imi pare rau, nu am avut cum sa-i evit, ultimul mi s-a repezit direct sub roata...asta e. mi-am si impus sa nu incerc sa-i feresc daca am viteza. decat sa ma rostogolesc sau sa fac accident mai bine il omor.

parerea mea este ca toti cainii trebuie culesi de pe strazi. notiunea de caine comunitar e o tampenie. stransi, propusi spre adoptie sau trimisi in adaposturi. si daca sunt bolnavi sau nu exista alte solutii eutanasiati. compasiunea fata de animale e una si haitele de caini care umbla vraiste prin oras, alta.

si nici topicul asta nu ar trebui sa existe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cainii sunt animale inteligente care au simtul umorului.

si nici topicul asta nu ar trebui sa existe.

aici da, domnu`! subscriu.

aici te referi la animalele domestice si care au stapan, nu?!?!

legea nu face distinctie. nici cea scrisa, nici nescrisa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa mai zic neaparat o chestie ... rumegata ani de zile.

cainii sunt aidoma stapanilor

daca intalniti un caine care are stapan si vi se pare ca e cretin/prost/idiot va rog sa va feriti sa legati relatii de amicitie cu stapanii lui. va vor dezamagi crunt!

chair si la fizic! de cate ori nu ati vazut babe obeze respirand greu tragand dupa ele pekinezi umflati respirand astmatic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa mai zic neaparat o chestie ... rumegata ani de zile.

cainii sunt aidoma stapanilor

daca intalniti un caine care are stapan si vi se pare ca e cretin/prost/idiot va rog sa va feriti sa legati relatii de amicitie cu stapanii lui. va vor dezamagi crunt!

chair si la fizic! de cate ori nu ati vazut babe obeze respirand greu tragand dupa ele pekinezi umflati respirand astmatic?

Bine de stiut , interesanta informatie :thumbsup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uciderea cu intentie a unui animal se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda penala de la 1.000 lei la 10.000 lei. Puteti descarca aici Legea 205 din 2004 privind protectia animalelor si Legea 9/2008 pentru modificarea legii 205. Nu ezitati sa reclamati o astfel de fapta, in cazul in care sunteti martor.

Pentru orice fapta de cruzime asupra unui animal, anuntati la 112. Procedura pentru reclamarea unei cruzimi fata de animale o puteti citi cu amanuntul aici : http://www.protectia...re_cruzimi.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pentru protectia mea si a familiei mele? :aggressive: si nu i-am omorat cu intentie ci in legitima apare :hunter: pulitia animalelor trebuie sa stabileasca ca nu a fost invers!... sic e cuvantul meu impotriva latratului lor :Jumpy: si cred ca un judecator destept si care o fi fost muscat de caine in copilarie o sa imi dea dreptate. si tot nu mi-ai raspus: la sobolani de ce nu face lumea scandal?

a si am uitat: cand o sa te vad ca dai cu masina (si ti-o face vreo paguba de cateva mii de lei, cat o sa ma bucur) peste un caine sun repede la 112 si spun ca ai facut-o cu intentie :pokey: iti mai iei si amenda penala nu doar contraventionala. :rtfm: nu asa zice legea pe care tocmai ai invocat-o?!! nasol, nu!? (misto scenariu!)

deci, dupa parerea mea cainii vagabonzi cu politia lor si cu sutinatori cu tot sa stea acolo unde le e locul. adica in custi sau morti pe strada. numai bune tuturor celorlalti ca pensiile le-au scazut pana la urma si t.v.a.-ul nu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Violenta fata de animale este un semn de tulburare de comportament.

Cruzimea fata de animale este asociata cu violenta domestica si cu abuzul, spun psihologii. Faptul ca unele persoane sunt violente cu animalele nu este ceva innascut, ci este un simptom al unor probleme serioase: acesti indivizi traiesc uneori in medii violente (fie sunt supusi violentelor, le provoaca sau sunt martori la acestea), motiv pentru care isi elibereaza frustrarile pe animale.

Uciderea unui animal este o fapta penala. Cruzimile fata de animale sunt sanctionate cu amenda penala (1.000-10.000 lei) sau inchisoare (6 luni - 3 ani).

cruzimea da este o problema, dar a ii omora, nu este cruzime.

asa cum s-a spus mai sus, omoram sobolanii, omoram gandacii, unele pasari. omoram parazitii. daca avem paduchi, ii omoram, daca prindem un tantar, il storcim pe perete.

daca cineva are o anumita placere din a omora un animal, atunci are, dupa mine, mari probleme psihice.

dar sa nu fim nici brigiti bardoti, si sa ne uitam putin in jur. mie imi povestea sora mea ce aventura inseamna iesitul la alergat. cu mare parte din ei (caini) s-a imprietenit de nevoie, dar cu multi nu. a mai venit cu pantalonii rupti acasa, speriata, a fost si muscata, am fost si eu muscat.

nu mi se pare normal, ca in anul 2011 sa ne punem problema: voi fi sau nu voi fi sfasiat de caini pe strada.

nu este normal. sau mie nu mi se pare.

eu sunt ferm impotriva cruzimii fata de animale. si as pedepsi-o foarte sever. dar problema cainilor vagabonti trebuie rezolvata.

repet, nu cruzime, dar cumva trebuie sa rezolvam

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am omorat si eu vreo 2 caini cu masina. imi pare rau, nu am avut cum sa-i evit, ultimul mi s-a repezit direct sub roata...asta e. mi-am si impus sa nu incerc sa-i feresc daca am viteza. decat sa ma rostogolesc sau sa fac accident mai bine il omor.

nu toata lumea poate conduce la standarde decente un automobil, asa este. :-))) aceasta inabilitate repetata in a evita un caine ce iti intersecteaza cu repeziciune traiectoria ( sau o minge sa spunem... sau un copil ? ) ar trebui sa te puna pe ganduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu toata lumea poate conduce la standarde decente un automobil, asa este. aceasta inabilitate repetata in a evita un caine ce iti intersecteaza cu repeziciune traiectoria ( sau o minge sa spunem... sau un copil ? ) ar trebui sa te puna pe ganduri.

pai ... nu stiu ce sa zic... in 20 de ani de condus am omorat 2 caini (si un cocosel daca se pune :D )... nu mi se pare prea repetata. prefer sa omor un numar nelimitat de caini decat sa incerc sa ii salvez si sa pun in primejdie prin acest lucru viata pasagerilor din masina (a copilului si/sau a sotiei).

deci nu ma pune deloc pe ganduri. mai mult asa cum am spus mi-am impus sa nu fac nici un fel de manevre brutale de evitare a vreunui animal care apare pe drum aiurea (mingea se exclude). nu-ti imagina ca merg cu sute de km/h in zone unde joaca copii. iar daca mergand pe autostrada cu 140 imi sare un copil in fata masinii... asta e. nu o sa am cosmaruri. daca ma culc si dorm pe calea ferata nu ma astept sa ma bata politicos pe umar mecanicul de locomotiva sa ma trezeasca ca are un tren de dus la destinatie...

stiu ca exista o mare dezbatere cu argumente pro si contra privind protectia animalelor. da! animalele de companie sunt pe strazi din cauza noastra. si ce sa facem sa ne lasam mancati de ele? un caine salbaticit (asa s-au nascut cainii dingo) nu e cu nimic diferit de un lup sau de un sobolan imens.

tot activismul pentru protectia animalelor mie mi se pare ipocrit cand activistul musca dintr-un hamburger. punct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma amuza ca adeptii uciderii cainilor recurg frecvent la un truc : pomenesc intr-una de copii...

tocmai de aceea, ca sa se amuze si familiile pe care le tot invocati, as fi curios daca vreunul din adeptii uciderii cainilor ar avea curajul sa-si invite copilul sa vada un mic film. invitati si sotia, asezati-va comod si priviti. potriviti sonorul. tare. apoi spuneti-le: "acum eu ies sa omor cainii de pe strada". dupa ce veti face asta, povestiti reactia.

asadar, vizionare placuta:

http://vodpod.com/wa...neva-la-politie

cruzimea da este o problema, dar a ii omora, nu este cruzime.

apoi, luati aminte la educatia potrivita copilului, precum in imaginile urmatoare:

http://www.trilulilu.../be22cc32815608

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la fel de bine puteai sa pui un film dintr-un abator de vaci sau de porci.

si nu e nici un truc. daca un caine "comunitar" ti-ar musca copilul ... nu prea mai conteaza circumstantele cum ca acel caine "pazea" un container de gunoi sau mai stiu eu ce. ai pune mana pe o bata si ai indeparta acel animal.

cainii de pe strada nu au ce cauta pe strada. nici pe sosea nici sub roti de masini.

in tari din asia cainele este un animal numai bun de mancat ca si porcul. in alte tari vaca e sfanta.

de ce sa omori un animal ca sa-l mananci e scuzabil dar sa-l calci cu masina cand iti taie drumul aiurea nu e?

scapa de prejudecati. nu te ajuta. nici unele nici altele. am caini si cainii mei stau la curte, nu stiu ce e ala lant si sunt iubiti. deci nu ies pe strada sa omor caini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma amuza ca adeptii uciderii cainilor recurg frecvent la un truc : pomenesc intr-una de copii...

tocmai de aceea, ca sa se amuze si familiile pe care le tot invocati, as fi curios daca vreunul din adeptii uciderii cainilor ar avea curajul sa-si invite copilul sa vada un mic film. invitati si sotia, asezati-va comod si priviti. potriviti sonorul. tare. apoi spuneti-le: "acum eu ies sa omor cainii de pe strada". dupa ce veti face asta, povestiti reactia.

asadar, vizionare placuta:

http://vodpod.com/wa...neva-la-politie

apoi, luati aminte la educatia potrivita copilului, precum in imaginile urmatoare:

http://www.trilulilu.../be22cc32815608

sunt sincer, nu vazut inca filmele, astept sa ajung acasa

totusi, ce relevanta are invitatul copilului la a privi un film, oricare ar fi el , despre o anumita problema? daca ii dau carne copilului, inseamna ca trebuie sa il invit sa vada cum se taie porcul de mic, atunci cand inca nu are putere de intelegere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...