Mergi la conţinut

De Ce Iubesc Romania ?


enderrgrr

Recommended Posts

Citind topicul despre "romanii este destepti" :tongue: , mi-a venit o idee : de ce iubiti voi Romania ? Ce anume ne leaga asa de mult de tara in care ne-am nascut, ce anume ne face sa fim mandrii de locurile si de neamul romanesc?

Eu iubesc Romania pentru ca :

-am crescut la tara in zona Fagarasului, si nu mi-as da cei 7 ani din copilarie pentru nimic altceva pe lume. Am trait viata la tara, cu aer curat, fructe & legume & carne din belsug, jucand cu copii pe ulita satului pana seara tarziu, cu povestile bunicii si multe altele.

-musica romaneasca veche, plecand de la Angela Similea pana la Phoenix ...

-filmele romanesti vechi, in special cele istorice, care imi dau fiori pe sira spinarii de fiecare data cand le vad ;

-ospitalitatea oamenilor de peste tot pe unde mergi : sarac, bogat, cand mergi la el in vizita iti pune pe masa ce are el mai bun ;

-muntii, apele, peisajul in general de o frumusete rapitoare. Va dau un exemplu de luna trecuta, nu mai saturam sa ma uit la padure :

post-29388-0-48812600-1322725937_thumb.j

Dar voi, de ce iubiti Romania ?

UPDATE :

Uitati ce am gasit intre timp : http://www.valueromania.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare faza.....O iubesti si sa o parasesti pentru alta....! Curios e faptul ca pana acum 2-3 ani, ma mai gandeam sa ma intorc, dar ce se petrece acolo iti taie pofta de iubire, da, patriotism.....incep sa urasc cuvantul asta, pana si in armata am avut probleme, mereu trebuie sa asculti de un idiot sau mai multi, patriotismul sa ramana la aia care il vor, eu unul , nu-l mai vreau....!!!! Devenim patetici, daca nu suntem deja, acolo e o varza totala, justitie ioc, infrastructura nu se poate fara justitie( ca tot au tocat banii de infrastructura) , turism facem pe toti banii patriei, numai ca lipseste infrastructura, s.a.m.d. Faptul ca te duci undeva, chiar si la restaurant, nu mai vorbesc de un oficiu de posta, politie, primarie, etc, toti te trateaza de parca sunt in pauza de masa si si-au scapat mancarea cind i-ai bagat in seama, in toate tarile, exista un statut in care angajatul trebuie sa vb frumos si sa zambeasca, chiar daca a luat bataie acasa cu o seara inainte. Sunt multe aspecte care tin de directia in care se duce tara, cocalari, inculti care mai stau si in posturi cheie, oameni de valoare care mor de foame din cauza nepotismelor si continuarea comunismului sub un alt nume. Tara o fi ea frumosa si speciala in sufletul meu, ca acolo m-am nascut, dar sa mai am si patriotism, e prea mult.

Parerea mea...!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi este dor de Marea Neagra

alte motive...hm...trebuie sa ma mai gandesc

Te-ai mai gandit ? Esti o artista doar, nu cred ca iti lipsesc ideile ! :D

deschidem topic dar nu stam in tara.....

http://www.mareaunire.com/

cam patetic tovarasi !! :comando:

Esti total offtopic. Un moderator sa ia masuri ! :sclerosis:

chiar asa! de ce nu stam in tara mai ales dupa ce deschidem un topic!

Daca ne uitam pe harta utilizatorilo pro-bike ului multi sunt in afara tarii ... nu stiam ca (noi) nu avem voie sa ne iubim tara.

Tare faza.....O iubesti si sa o parasesti pentru alta....! Curios e faptul ca pana acum 2-3 ani, ma mai gandeam sa ma intorc, dar ce se petrece acolo iti taie pofta de iubire, da, patriotism.....incep sa urasc cuvantul asta, pana si in armata am avut probleme, mereu trebuie sa asculti de un idiot sau mai multi, patriotismul sa ramana la aia care il vor, eu unul , nu-l mai vreau....!!!! Devenim patetici, daca nu suntem deja, acolo e o varza totala, justitie ioc, infrastructura nu se poate fara justitie( ca tot au tocat banii de infrastructura) , turism facem pe toti banii patriei, numai ca lipseste infrastructura, s.a.m.d. Faptul ca te duci undeva, chiar si la restaurant, nu mai vorbesc de un oficiu de posta, politie, primarie, etc, toti te trateaza de parca sunt in pauza de masa si si-au scapat mancarea cind i-ai bagat in seama, in toate tarile, exista un statut in care angajatul trebuie sa vb frumos si sa zambeasca, chiar daca a luat bataie acasa cu o seara inainte. Sunt multe aspecte care tin de directia in care se duce tara, cocalari, inculti care mai stau si in posturi cheie, oameni de valoare care mor de foame din cauza nepotismelor si continuarea comunismului sub un alt nume. Tara o fi ea frumosa si speciala in sufletul meu, ca acolo m-am nascut, dar sa mai am si patriotism, e prea mult.

Parerea mea...!!!!

Reply demn de un topic de genu "De ce imi urasc tara". Din pacate ai dreptate 100%, dupa ani de strainataturi am observat si eu aceleasi chestii ca si tine. Din fericire am scapat de armata ... Si in ceea ce priveste functionarii publici romani, am 2 cuvinte : falsa politete.

Hai ca ai si ceva bun de spus despre Romania, daca oamenii te-au (ne-au) dezamagit asa de tare. :thumbup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa zic ca am vazut mult din ro. Romania este o tara foarte frumoasa, dar a devenit un fel de africa pentru straini, am sa explic si de ce, paradoxal exista acele frumuseti naturale de care toti stim si vb de fiecare data cand incepem o conversatie despre romania pitoreasca, iar cand privim oamenii, care sunt saraci( inca iobagi, asa de saraci sunt) si folosesc inca acel ''car cu boi'' ( de fapt nu-si pot permite sa foloseasca boi, pun vacile, pe simplul motiv ca mai scot un lapte si mai fata si 1-2 vitei pe an), si nu vorbesc din povestirile altcuiva acesti oameni au fost vazuti de mine pe sosele, iar acel mijloc de transport , caruta cu cai, e demult uitata in alte tari, vorbind de paradox, avem una din cele mai bogate tari din europa si suntem printre cei mai saraci . Iar ca sa raspund la faza cu ''De ce imi urasc tara'', sincer nu ma face sa o urasc, am mai spus asta cind am zis ca are un loc special in suflet, doar m-am nascut in ro. ideea e ca nu gasesc in momentul asta si nici in ultimii ani ceva care sa ma faca patriot, caci de asta vorbim, iubirea de tara. Am vazut si foarte mult din europa, am vazut si romani care nu meritau sa ajunga in afara granitelor. Dupa ce vezi ''altfel'' nu mai ai aceleasi pretentii, vrei macar egal cu ce ai, cat de irational sa fi sa te intorci la acel ceva care te-a facut sa pleci?

Mi-am propus la vara sa petrec o luna de zile in Romania, sper sa vad ceva schimbat in bine, ma indoiesc de pe acum, dar vreau sa fiu un optimist, iar daca ne nimerim prin aceiasi perioada, si aveti placerea si timpul necesar, poate iesim la o plimbarica....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa traiti nea mario... ce fel de masuri sa ia?? la pantofi ??? sint off ca asa ti se pare tie?? sau cum??? nenea cu coasa.. le zici bine stimabile... iar daca vrei nervi, adrenalina , etc.... hai 1 luna in tara !!! :victory:

Da zodiac, chiar mi-am propus sa vin si cu moto, acum chiar nu stiu cum, in functie de cum o sa vrea un prieten, pe motoare sau pe trailer moto, vedem in vara, oricum nu-mi fac sperante de mai bine, dar mai vorbesc si eu prostii...sti cum e, mai bine sa fi optimist si sa-ti faci curaj, ca altfel cu pesimismul, nici nu mai vin.

Cat despre adrenalina si nervi, mai bine sa nu-mi aduc aminte, numai sa nu-mi treaca doru de casa( prieteni, familie), ca daca ma razgandesc , nici nu mai vin curand

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu duc lipsa de idei, mai ales ca am batut europa in ultimii ani pana sa vin in uk, mi-am propus eu si cu un prieten sa facem multe, dar cum am mai zis, nimic nu e batut in cuie, bani si timp liber sa ai, ca in rest le faci pe toate, daca mai vrea cineva sa mearga pe moto in tara, eu sunt deschis la idee, plus ca am si ceva itinerarii care o sa-ti aminteasca toata viata de asta.... ideea in sine este pentru vara asta care urmeaza, chiar astept propuneri.....!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi iubesc tara , indiferent ce zic semnele astrale , dar nu sunt obligat sa-mi iubesc si poporul(sau reprezentantii sai , cu tot ce presupne asta) sau mai degraba ce a devenit acest popor.

Ca un off-topic asa , imi aduc aminte cu neplacere de doua incidente petrecute in decursul ultimei vizite in tara cu ocazia sarbatorilor din 2007. Si asta pentru ca m-a obligat sa devin nepoliticos , grosolan chiar , in conditiile in care traiam deja de 3 ani de zile in civilizatie.

Iubesc Romania si daca maine ar fi nevoie (cu adevarat) de mine , las tot si ma intorc -dar asta pentru tara mea , pentru lacul in care ma scaldam si pescuiam , pentru drumurile mele de "asfalt batut" si nu pentru interesele unor fameni .

Imi pare rau ca sunt oameni care nu ne inteleg auto-exilul , dar am preferat o lume care sa ne accepte pentru valorile noastre , asa fraieri cum suntem , o lume in care sa putem trai si fara "combinatii",smecherii si "descurcareli"; o lume unde nu suntem obligati sa inotam impotriva curentului si sa fim dezgustati in fiecare zi .

Ma bucur sa vad ca sunt care-si ascund necurajul de a alege o viata mai buna prin gestul exagerat si fals al caramizii in piept ; ma intreb cati dintre acestia iau atitudine cand vad o agresiune pe strada , cand li se vorbeste urat la magazin sau la ghiseul oricarei institutii ... Haida-de , sistemul p.c.r functioneaza inca ! (pile-cunostinte si relatii)

Asa ca , patriotilor , incepeti sa va autoeducati , sa va educati copiii altfel decat in ritmuri de dans din buric si revenim . Cu totii!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit recent o descriere a Romaniei facuta de un american, care vine si sta mult aici, mai se intoarce si in America. Vazuta din exterior, de catre cineva care nu are nici un interes sa ne laude, o sa gasesc linkul si o sa-l postez, il am pe facebook dar nu am acces de la birou.

E foarte interesant cum ne vede gagiul, mi-a adus aminte de multe lucruri care ar trebui sa le pretuim. E adevarat ca vedea un pic romanul in comportamentul fata de un strain- unde cel mai des suntem tentati sa ii tratam foarte bine pe straini.

Multi dintre noi am prins si regimul comunist, care avea problemele lui dar avea si un alt sistem de valori care acum este total dat peste cap.

Din punct de vedere al tarii in sine, a frumusetilor peisajelor, munte-mare, suntem foarte binecuvantati. Poate doar cand te saturi de bine nu iti mai place ce ai, eu am vazut si mai frumos dar si mult mai urat.

Am fost socat de tarile arabe, anul asta am vizitat Abu Dhabi si Dubai, am mers sute de km prin...nimic. Desert, oameni aiurea, nu mi-ar placea sa stau acolo nici sa ma impusti.

Mare noastra este murdara si nu ne ingrijim deloc de sistemele de canalizare, alte tipuri de poluare, avem aceeasi mare ca bulgarii - dar culmea, marea lor e mai curata.

Chiar si asa cum e, am fost anul asta dupa multe vacante in afara tarii din nou la noi la mare 8 zile, Neptun si 2Mai, mai ales la 2Mai a fost foarte placut. Apa-mare-plaja superbe, mancare ok, am cheltuit cam 300Euro cu totul.

Deci inca iubesc marea din Romania. Faptul ca mai poti da o fuga din Bucuresti in weekend iar este destul de placut. Daca am fi capabili sa terminam autostrada aia ar fi chiar civilizat.

Merg la Constanta destul de des in timpul saptamanii- in 2 ore sunt acolo.

Munti nu avem ca muntii Alpi, dar totusi avem munti frumosi. Zona Brasovului, desi aglomerata, ramane o zona frumoasa cu multe de vazut. Zona manastirilor, nordul Moldovei, un spatiu chiar atemporal, am vizitat zona de cel putin 3 ori si m-as mai duce in continuare.

Cheile Bicazului- venind spre Sfantu Gheorghe-Brasov, zona Sighisoara e iar foarte frumoasa.

Transfagarasanul e impresionant, bineinteles neasfaltat si neintretinut. Mai ales dupa reclama facuta de Top Gear si la cate grupuri de straini am vazut acolo cu motoare veniti sa vada "the best road in the world" as fi facut o prioritate nationala asfaltarea acelui drum.

Muntii apuseni, zona care chiar nu am prea vazut-o in mod constiincios, fiind mai departe nu se preteaza la excursii de weekend. Dar sunt care au stat cate o saptamana in zona si au avut ce vedea.

Zona Maramuresului, Bistrita-mergand spre nordul Moldovei prin pasul Prislop, toate sunt zone impresionante.

Valea Jiului, acum Transalpina, trebuie sa ai mult timp sa enumeri cate sunt de vazut la noi. Cazanele Dunarii, apoi Delta Dunarii.

La cate rauri avem si ape subterane ar trebui sa avem statii de filtrare si statii de epurare si sa bem apa de la robinet. Ne batem joc bineinteles de tot ce ne-a dat natura. Cand am fost in Austria si scria deasupra robinetului ca apa se poate bea si era minunata, mi-a dat seama iar cat suntem de idioti.

Daca ar veni niste austrieci sau niste elvetieni, ar face din tara asta o Austrie sau o Elvetie.

Deci tarii eu unul nu am ce sa-i reprosez, mie mi se pare o tara echilibrata, cu o clima echilibrata, destul de insorita, cu multe zile de cer albatru fara nori, mie imi place aici.

Problema intervine cand se introduce in ecuatie poporul roman.

Poporul roman care s-a transformat atat de mult in astia 20 de ani de democratie (sa-i zicem hotie la liber de catre bisnitari-oportunisti), incat aproape ne-au sufocat si multi tind sa ia calea strainatatii.

Despre cate ma deranjeaza la actualul popor roman nu as termina niciodata sa critic.

Unele din partile bune sunt ca este un popor deschis, sociabil, cum zicea americanul cand o sa va pun linkul- in fiecare roman nu a vazut un strain, ci doar un prieten care inca nu l-a intalnit!

Stand cate luni bune prin strainatate am simtit din plin chestia asta. Desi sunt un tip sociabil nu am reusit in 6 luni sa imi fac niste prieteni cu care sa ies seara sau in weekend pe undeva.

Apoi romanii sunt nativ destul de inventivi, invata repede, dar sufera de o mare superficialitate.

Cei care sunt acum mai mari aproape toti vorbesc una sau doua limbi straine si au un minim de cultura generala, infuzata de sistemul de invatamant comunist, asa "prost" cum era el. Cine a absolvit pe bune o facultate GRATUITA de stat de inginerie, arhitectura, medicina si altele, are oricand posibilitatea sa lucreze in alte tari.

Cei care au terminat noul sistem de invatamant, cu noile "diplome" care sunt mai usor de luat cateodata decat o felicitare de Craciun, nu pot face fata in nici un sistem competitiv din strainatate, trebuie sa o ia de la zero si sa puna osul sa invete ceva pentru a putea profesa.

Din toti colegii de la liceu sau facultate cei buni sunt prin strainatate, cei medii sunt pe aici si se descurca iar cei repetenti dar descurcareti au ajuns acum politicieni care conduc Romania, dezastruos si doar pentru interesele proprii. Pentru ca doar astia au iesit in fata cu tupeu, asa cum au facut-o si la examenele la care nu stiau nimic si nu era normal sa termine facultatea. De aia le trebuie diplome cat mai multe ca sa se poata propulsa politic in cele mai inalte functii.

Lucrul asta nu s-ar fi putut daca noi am fi tinut la niste valori morale, daca nu am fi lasat standardele asa de jos la facultatile de stat, daca nu s-ar fi inventat facultatile particulare - acele masinarii de facut bani si diplome- care au facut ca sa nu mai existe nici o diferenta intre un intelectual si unul care ar fi trebuit sa urmeze o scoala profesionala si sa-si vada de o meserie.

In strainatate e usor sa faci o facultate care chiar sa conteze? Nici vorba! Parintii sunt ingroziti mereu ca nu vor face fata taxelor pe care trebuie sa le plateasca pentru a-si trimite odraslele la o scoala buna. Iar ceilalti se lasa pagubasi lasa copilul sa devina ce poate el, ajunge un functionaras cu un salariu mediu si e ok. Nu trebuie sa faca scoli inalte.

Noi am avut un sistem de invatamant gratuit foarte performant, batati-va bine in cap asta! Asa comunisti cum eram. Acum l-am distrus, cum am distrus si sistemul sanitar. Medicii aia care au prins sistemul de invatamant care chiar i-a invatat ceva sunt in strainatate pentru ca nu au mai putut suporta ce li se intampla la noi. Nici eu nu cred ca as fi putut. Am avut noroc ca am luat-o pe parte de inginerie si la noi a fost mult de lucru in domeniul privat pe partea mea, daca eram medic cred ca eram demult plecat.

Caut linkul ala diseara si mai scriu mai incolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da cine zice ca o iubum.......daca ne gandim la locurile naturale ale acesteia , atunci zic raspicat DA, dar daca ne gandim la oamenii mai ales care o conduc......domne feri, dupa ce mai calatoriesti putin si pe dincolo iti dai seama dintre diferentele d-aici si cele de dincolo, si acm atunci ai un grad de comparatie, asa ca totusi sa nu va faceti iluzii ca dincolo e raiul pe pamant ca e chiar departe de a fii asa!

Ce avem in plus noi fatza de ei: Nu suntem intr-atat de indobitociti cu munca, consumismul si controlul....pur si simplu fatza de majoritatea oamenilor de dincolo avem inca multa personalitate!!! Sa nu ii lasam sa ne-o fure si pe asta! Aceasta e cea care ne face creativi si care ne-ar putea ridica mult in lume fatza de restul si sa ne faca sa traim bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://soj.weblog.ro/2006/04/28/from-the-outside-looking-in/#axzz1eXGtuLjs

I think every expatriate

American is in somewhat of a quandary. I can’t speak for any of the

others, the many thousands scattered around the world, but I can tell

you I’m always caught between a rock and a hard place.

I’m trying even now to think of a way to describe it. America is such

an insulated country that there are very few of us who ever cross the

line, who get completely outside the American mentality. And from out

here, it’s not pretty. It’s not pretty at all.

I happen to live in Romania, one of the most pro-American countries in

the world. I’m not just talking about the slobberingly sycophantic

Romanian government, I mean the average, ordinary Romanian on the

street. I’ve met hundreds of them, maybe even a thousand, and they

nearly all are more pro-American than even I am.

It’s odd though because they’re not more American than I

am, just more pro-American. But that I mean they are more enthusiastic

about what they see as the “brass ring”, a country where hard work can

make you lots and lots of money. And with that money comes all the

luxuries of life from a nice house to a nice car to beautiful clothes

and fancy electronic gadgets.

And that right there is the sum total of why they are pro-American. It

has nothing to do with admiration for freedom of speech, freedom of

religion or equality between minorities. It has nothing to do with the

beautiful landscapes of America from deserts to mountains. It has

nothing to do with the easy classless camaraderie that exists in most

parts of America. No. Romanians are pro-America because it’s a place

where you can make money.

That’s because the average Romanian already has everything else, with

the only thing missing being money. Romania has beautiful landscapes

from beaches to mountains to amber waves of grain. It has resorts,

health spas, and tourist attractions. It has a modern, large capital

with all the urban attractions and it has a folkloric heartland where

peope still do things the old-fashioned way, right down to the clothes

they wear.

The average Romanian you see has a life worth living. That seems like

something almost inconsequential, something you would almost dismiss

out of hand. “Oh sure, but don’t we all?”. Not so. And Romanians will

be the first one to dismiss this, which is actually the greater wealth

than dollars or gold.

The average Romanian wakes up in the morning and is utterly certain of

what is right and what is wrong. They know what they want out of life

and there’s little hesitation or doubt. They’ve got a family which

while not perfect or harmonious, is supportive. When I say family I

mean more than a mother and father or sister and brother, I mean an

extensive network of cousins, nieces and nephews and grandparents and

great-aunts and uncles. Every Romanian knows where they come from.

No Romanian is ever alone either. To begin with, they never live alone.

Even if by some horrible tragedy their immediate family were killed,

they’d live with some other relatives. Many Romanians even today spend

their first few years with the oldest generation out in the countryside

anyway. They return to the more urban areas to go to school and live in

close quarters with their families. University often means living at

home too. If school is too far out of town to commute, the dorms are

intensely crowded and apartments are too expensive not to share.

And even besides the living quarters, every Romanian who walks down the

street will see people they know, people who will stop and talk to them

for long, languid minutes. It could be the clerk at the food store to

the neighbor in the apartment building. No Romanian ever spends their

life in any solitary existence, with only a token nod from those who

have a passing acquaintance.

Romanians are intensely social people. I’ve met and befriended total

strangers on a train and believe me it was they who made the effort to

talk, to ask questions, to share food. I’ve seen Romanians make very

close connections even while working part-time entry level jobs.

Romanians quite simply put, care about what other people think, even

“strangers” they don’t know. And the other side of that coin is that

Romanians are always interested in what other people do, even strangers

on the street.

I didn’t write all this to wax poetic on the social life of Romanians.

I just feel in my heart the absence of what’s been missing for so long

in America. Romanians who go to America to work always know that the

number one priority is to make money. Even those who move there to stay

end up re-creating a simulacrum of their life here in Romania, where

family and cultural values are so “obvious” that they’re not even

discussed. Children should be supported. Elderly family members must be

taken care of. Sick people should go to a doctor. Everyone should know

how to read and have a basic education. Food should be cheap, healthy

and natural. Life has a purpose and there is no doubting it.

I went to New York City for the first time in the mid 1980′s and I

remember being shocked by it. Before I went, people told me the

“rules”, to not stare at anyone, to ignore even the strangest oddities.

They told me about crimes that happened in broad daylight that people

would pass by as if they didn’t exist. That it was a very unsafe city,

that everyone would look out only for themselves. I don’t want to

disparage New York because I had a wonderful time there but somehow my

entire country has become a New York.

As I prepare to go back I have to steel myself for what I know is

there. I have to be prepared for the large numbers of homeless people.

In Romania the people on the street, from obnoxious alcoholics to the

grotesquely deformed to the extremely poor elderly women are all

thought of as unfortunate, someone who needs a helping hand. In Romania

it is a shame Enough that you have to beg. In America they’re often

seen as the enemy, to be despised, as lazy and shiftless, as a threat

to safety of property and person.

I have to prepare myself for people who are vastly illiterate and

uneducated. People who can not even read simple street signs, people

who don’t even know who the current president of the country is. People

born in America who speak no second language but can barely string

together a coherent sentence in English. In Romania the most aged

peasants in their fields can read and write and they know who the

current president is. I have to prepare myself for Americans who cannot

do simple mathematics, not even to give change at a cash register,

which is just basic subtraction.

And that’s just the beginning. I have to get used to racism of an

entirely different order than what exists here in Romania. There is

racism here, and it is awful and sometimes quite hateful, but it never

goes to the depth of what exists in America. Here it is mostly a

contempt of different cultural values but never rises to the level of

wanting to hurt the “other”. I’ve heard Romanians curse and grumble

about the Rroma (gypsies) but the gypsies live right in their

neighborhoods year after year and there’s never even a single

fistfight, never an ugly graffiti on the wall, never an arson or car

window smashed. And god forbid a Romanian wanted to marry an “other”,

from a gypsy to a Hungarian, it would probably be ok with most any

family.

In America however there is that simmering level of suspicion. I may

not be racist (at least consciously) yet every “other” looks at me with

suspicion that I could be, that I might be, that even if I haven’t

shared any racist sentiment that it could spring forth at any moment.

My actions and words must always be carefully construed to not give

offense, even unintentionally, because the offense is expected rather

than unexpected. If I’m on a bus or in a restaurant or in a store with

a member of the “others”, I have to wonder if I should fear them. And

they might be wondering whether they should fear me.

In America I have to be prepared that my neighbors will fear me as

well. I could be the thief, the burglar, the junky, the assaulter, the

robber, the car stealer, the trickster, the con artist, the baby

snatcher. If I talk to a child in the park I could be the molester or

the kidnapper. If I look in someone’s car window I could be the thief.

If I count my money in public I could be the drug dealer or the purse

snatcher. If my car breaks down and I ask for a jump I could be the

carjacker, the strong-arm robber. If I sell door-to-door magazine

subscriptions I could be the home invader. If I wear the wrong colors

or clothes I could be the gang member. And on and on.

And I too have to be on guard for these people, the junkies, the

pickpockets, the gang member, the robber, the raging driver, the crazy

and dangerous, the drunk or medicated or stoned driver. I have to lock

all my doors and windows and suspect everyone. It will start with the

security at the airport, where everything from my shoes to my dirty

underwear could be hiding a bomb, a weapon, a disease or drugs. And

that quite frankly, is a horrible way to live.

I’m also having to prepare myself for the subtle cruelties of American

life, where political discussions are vicious and overly simplistic,

where slight differences in clothing leave you pegged as belonging to

one group or another. When to avert your eyes and when a bold direct

gaze is appropriate. In a nutshell, every stranger will be suspicious

of me and I am supposed to be suspicious of them.

When I first moved to Romania it took my months to truly relax. It took

me months before I could eat in a restaurant and not want to face the

door “in case” it got robbed. But no restaurant or bank or store has

ever been robbed since I’ve been here. It’s never happened, not even

once. I’ve never been mugged or robbed on the street. I’ve never even

been afraid. The most dangerous denizens of the night-time Romanian

street have four legs – the feral dogs.

I will always be American until the day I die, no matter what my

passport ever says. But I’ve noticed just how much I’ve become

Romanian, despite the fact that I’ll never truly be one. To me it seems

unfathomable that people could tolerate unsafe streets, robberies, lack

of health care and basic schooling. It seems insane to me to have the

majority of the government’s budget go towards war and the military and

not in social services for the people, from public transport to

healthcare to schooling to beautiful parks and plazas in urban areas.

But the greatest influence Romania has on me is to look forward to

contact with strangers. The person on the street corner next to me is

just a “friend I haven’t met yet” rather than someone to be suspicious

and fearful of. It could be an elderly person who tells me amazing

stories of surviving World War 2. It could be a young person who tells

me what life is like at age 12, the kind of silly inconsequential stuff

that make for happy childhoods just as they should be. Or it could be

someone closer to my own age, someone who after time really does become

a real friend. And that’s a really good feeling.

Now I too am going to America, like so many Romanians do, primarily to

make money. I have good friends in the USA and I’m greatly looking

forward to meeting them again. There are some foods which they just

don’t have here and I can’t wait to try them again. And of course it

will be just wonderful to speak with native Americans, with all the

subtle nuances and humor that is part of our English. I’m not much of a

TV fan but comedy in America is a refined art and I look forward to

some laughs from that. But I know that deep in my heart that I will

never be truly happy until I am back here, even if I never “belong”

here all the way.

I guess I could say that while I love many Americans, I hate what

America has become. I hate that a nation of the oppressed, the poor

struggling for new opportunities and a refuge for the entire world has

become fearful, hateful and suspicious of all. I hate that America has

let itself be ruled by people who exacerbate the fears of anyone who is

different and use it to stay in power. Most of all I hate that so many

Americans have succumbed to the numbness of ignorance and apathy,

sometimes even making a state of unknowingness something to aspire to.

It may sound strange for me to say this, but I do believe America still

has more to offer than its material wealth. The right to free

expression and supporting such expression is paramount to me. And the

drive to make the world a better place despite the odds is something I

will never relinquish and I am happy to share it and push it here in

Romania as well. In a way I consider that the true heritage of the

United States and it is something I share with every Romanian I meet.

Citeste mai mult: From the Outside, Looking In

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lunga postare ! Dar am avut rabdare sa citesc tot si pot sa spun ca a fost foarte interesant ceea ce a zis despre America si Romania. In ceea ce priveste celalalt post ... foarte cuprinzator si bine documentat. L-am citit pe indelete :biggrin: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit recent o descriere a Romaniei facuta de un american,....

Interesant cum suntem vazuti azi.

Cineva, ajungand in America, facea o comparatie si spunea :

" Ceea ce am lăsat în urmă era frumos, artistic şi fascinant sub toate aspectele; ce am văzut aici era lipsit de fineţe şi inatractiv. America e cu un secol în urma Europei ”

Nicolae Tesla ,inventatorul considerat geniul sub care sta dezvoltarea actuala a omenirii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

eu nu cred ca iubesc romania, in orice caz nu constient. mai degraba ma enerveaza, prin toate cele de zi cu zi, in special prin lipsa de civilizatie si hotia endemica, ca mod de viata. aici cand furi de la serviciu sau de la altul nu se spune "am furat" ci "am luat". ati remarcat asta? hotia e intr-un fel acceptata si subanteleasa, face parte din modul nostru de trai.

pe de alta parte insa, desi ma simt mai relaxat oriunde in afara romaniei (cu exceptii deh....china - brrrr), nu pot trai nicaieri altundeva. nu ca mi-e dor de tara dar trag acasa. cam tot aia e. plec prin diverse locuri, stau ce stau, am cochetat si cu ideea de a ma muta, ba in america, ba in germania, treaba e ca ma apuca dracii. aici ma simt captiv, n-am unde sa ies, vine weekend-ul, unde dracu' sa te mai duci pe doua sosele mari si late (din buc)....ma rog, am un discomfort. am zis, ia sa stau nitel in paradis, am stat nitel in bavaria, langa innsbruck, azi incolo, maine incoace, alpi, dolomiti, ma rog, unde vezi cu ochii. le epuizezi si pe alea si iar incepe vechea placa, la fel ca la bucuresti. incotro? din momentul ala, urmatoarea comanda a fost "impachetarea" si hai acasa. la mine este cumva un caz ideal din cauza ca nu ma leaga munca de un loc. la altii problema este mai mare, chiar daca isi permit "luxul" de a trai unde le place, trebuie sa-si gaseasca acolo job.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Si eu m-am auto-exilat, dar din motive personale nicidecum administrative. Am trait toata viata la tara si slava Domnului nu mi-a lipsit mancarea de pe masa. Stiu cat de greu se traieste in Romania si cu cata truda si bataie de cap faci rost de un ban, dar nu e imposibil. Numai cine nu vrea nu munceste si implicit nici nu are. Suntem o natie de oameni inventivi si usor adaptabili la situatii noi, se poate face cate ceva atata timp cat ai interes si nu trebuie neaparat sa furi sau sa excrochezi. Am facut de toate in tara, am dat si cu pixul si cu lopata, astfel nu mi-a lipsit necesarul unei vieti linistite. Dar am ajuns si in asa-zisa "civilizatie'', de, contextul si am aflat cu surprindere ca nu sunt chiar cainii cu covrigi in coada, tot pestele cel mare il haleste pe al mic si nu invers, tot de de anumite influente depinzi daca vrei sa faci ceva, ca asta iti cere mai putin si ca romanul iti ia mai mult e doar treaba de caliceala, pentru ca romanul are foame. Pentru ca a fost crescut in foame. Din vechi timpuri s-a folosit dominarea prin infometare si e valabila si acum, chiar si in tarile astea vestice. Sigur ca si eu am observat diferenta din administratia de stat astia sunt mai organizati, totul e foarte bine pus la punct, as fi nebun numai sa ma gandesc sa compar, nu exista grad de comparatie. Dar asta e tot ce are vestul. Tot oameni ai dracu, tot mancatorie si sapaturi. Banu e ochiu' dracului si in vest si in est fara deosebire. Cat despre civilizatie, am vazut eu si cat de civilizati sunt astia. Eu dau 50eurocenti sa ma duc la wc, ei se pisa la roata si daca nu e wc in zona tot caut un petec de pamant unde se absoarbe mai bine decat pe asfalt la roata asa cum fac ei. Si ei arunca gunoaie pe jos si din mers de multe ori, dar nu prea se vede, ca are statu bani si vin curatatorii in urma. Una peste alta, asa cum spunea si @DoruBMW, si pe mine ma enerveaza multe din cele ce se intampla in Romania, am vazut ce e si acolo am vazut ce e si aici, dar pot sa spun ca abia de mai am rabdare sa mai treaca inca un an ca sa-mi termin angajamentul facut cu astia si sa ma intorc acasa. Vreau ACASA. Acolo e acasa la mine, nicaieri altundeva pe pamantul asta. Acolo e sursa mea de energie. Imi amintesc de o faza, simpla si neinsemnata. Anul trecut cand am fost in vacanta mia-m luat cana cu cafeaua de dimineata si am mers in gradina printre pomi, m-am asezat in iarba si mi-am savurat cafeaua. Va spun sincer, ce am simtit in momentele alea din punct de vedere energetic, pai nu ma vor face sa simt 1000 de supercivilizatii la un loc. Nu au cum. Locul ala e unic. Iubesc din suflet locul ala si am sa fac totul incat sa ajung sa ma contopesc din nou cu el, indiferent cun se va mai numii el(vezi Dacia) sau cine il va conduce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand umbli cam peste tot de zeci de ani pe de o parte iti faci o idee de lumi/ popoare, pe de alta parte nu mai esti asa pasional, privesti mai detasat lumea. pe mine e clar ca ma leaga ceva de romania dar nu stiu ce. o fi lenea, teama de un nou inceput, habar n-am. cu siguranta nu sunt oamenii. nu-mi plac deloc, sunt rai, invidiosi, prosti, mitocani si agresivi. pe toti ii f--- grija de viata ta, si fara sa fi facut nimic cum trebuie in viata lor se simt datori sa-ti spuna ei tie ce e bine. in general datul de tepe e aici de bon ton si nu e social condamnat. nu ma refer la lege, vreau sa spun ca teparii sunt "smecheri" in acceptiunea majoritatii. n-am vazut pe nicaieri asa ceva. cu toate astea aici traiesc. cel mai confortabil ma simt in america, nu te baga nimeni in seama, nu-i pasa nimanui de unde vii, acolo toata lumea vine de undeva. intrebarile despre tara de origine se pun doar de complezenta. mai exista acolo ceva care imi place, respectul fata de oameni. si la ultimii jegosi politia le vorbeste cu "sir". din pacate nu ma pot muta acolo fara sa-mi stric modul de viata pe care il am aici. daca as putea as face-o. cu natura, aici e nici prea-prea nici foarte-foarte. trebuie sa respectam niste proportii. raiul pe pamant daca exista este in alta parte nu aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect

mai nou a se citi disputa de pe forumul vecin, se stie care....

sa criticam tara mi se pare ok pentru cei care indiferent de motive am optat/ am fost obligati sa traim aici. intr-un fel mi se pare constructiv. e ca atunci cand vrei sa indrepti o eroare, o situatie. trebuie intai sa o identifici, sa o exprimi. mi se pare insa de un prost gust extrem, odata ce ai optat pentru viata in alta tara, sa injuri sistematic tara in care te-ai nascut. cunosc pe unul care si-a schimbat si numele traind in anglia, numai sa nu se stie roman. ce asta l-a facuit englez? vezi sa nu. tot un bou a ramas. a, btw, de ceva vreme s-a intors si in acte e michael nu mihai, cetatean britanic si le cere prietenilor/ cunoscutilor sa ii spuna asa. mori de ras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haha, da chiar mori de ras

Romania mi se pare cea mai frumoasa tara din Europa

- vezi sa nu, nu vreau sa fiu ironic dar ai mai vizitat si alte tari?

iar romanii mi se par europeni obisnuiti nici mai sus nici mai prejos decat alte natii.

- toti au tare dar astea ale nostre nu-mi plac. nu mor de dragul nemtilor sau al englezilor.

De fapt poate mai presus, adica mai frumosi si mai destepti un pic :)

- e hai, sa te intreb de "orientare"? la ce femei au englezii aia ma si mir ca le face cineva copii.

altfel de atatia ani de cand ma tot duc pe acolo, impresia mea despre ei s-a schimbat. la inceput mi se pareau complet idioti. incet- incet am constatat ca de fapt sunt ok, se respecta, nu se omoara cu munca, cum ai zis merg la pub, se plimba, umbla ingrijiti. au enorm de multi emigranti pe care ii exploateaza in sensul ca le lasa muncile nasoale pe care cum ai zis ei oricum nu le-ar face. un singur lucru nu s-a schimbat, mancarea. numai laturi mananca aia. eu caut italienesti si chinezesti. in birmingham e un portughez bun, nando's. p.s. care stati acolo cumparati sos peri-peri si puneti pe pui fript.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ce inseamna Romania ? Populatia ? Teritoriul ? Formele de relief ? Comunitatea Moto ? Daca e asa , eu nu stiu daca sint instare sa o iubesc pe Romania asta. Populatia e varza , statistic vorbind , forme de relief au toti fraerii , iti trebuie doar bani sa ajungi acolo , Comunitatea Moto e misto dar ma lasa rece cu desavirsire , ca sa fac o ... come si dice , parafraza.

Deci , ce iubesc si de ce ?

Pai , in primul rind dragostea e oarba , nu stii "de ce " . Da' niste motive tot am si alea ar fi ca ceva inconstient. Si atit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...