Mergi la conţinut

Excursie in Turcia


Recommended Posts

in mare ideea este urmatoarea:

perioada 15 iunie - 30 iunie 2007

sejur de 5-6,7,8... zile pe litoralul turcesc la Marea Egee (Golful Saros) in zona Gelibolu (Gallipoli). Este o zona ferita de hoardele de turisti si incarcata de istorie, usor accesibila si desigur mai ieftina decat litoralul romanesc.

Traseu: BUCURESTI - Giurgiu - Russe - Byala - Turnovo - Debelets - Vuglevtsi - Gurkovo - Asenovets - Nova Zagora - Radnevo - Gulubovo - Maritsa - Kharmanli(Harmanli) - Lyubimets - Svilengrad - Kapitan-Andreevo - Kapikule - Edirne - Havsa - Kiscasalih - Uzunkopru - Kesan - Bolayr - SAROS BAY

distanta este de cca 700 km si se poate parcurge in aproximativ 11 ore in conditiile in care nu vom intarzaia mult la punctele de trecere a frontierelor.

viteza maxima de deplasare: LIMITA LEGALA. asta intrucat nu cunoastem bine traseul, nu vrem sa avem evenimente rutiere si nu vrem aventuri cu politia bulgara.

costuri aproximative dus-intors (euro):

25 carte verde

10 - taxa ecologizare RO

10 - taxa pod

5 - vignieta BG

4 - taxa ecologizare BG

10 - viza TR

70 - benzina (consum estimativ la tancul meu ~ 70l)

150 - haleala/de caciula. putem reduce acest cost daca vom gasi o locatie care sa permita bucatareala.

urmeaza sa ma informez asupra preturilor de cazare in functie de preferintele pe care le vor exprima majoritatea dintre voi.

variante cazare: cort propriu si personal, camping, motel, hotel 2 si 3 stele.

Obiective turistice: MAREA, Cetatea Kilitbahir; primul edificiu destinat rugaciunilor construit de otomani in Europa (nu ii stiu numele); caii troieni :D cel din Canakkale si cel de langa cetatea Troia; ruinele cetatii Troia; relicve ale primului razboi mondial (vase de razboi, fortificatii, submarine, cimitire :D); geamia Selimiye din Edirne (are o cupola impresionanta); muzeul de istorie din Edirne.

nu in ultimul rand la aceste obiective trebuie trecute si restaurantele pescaresti unde se mananca bine si ieftin ;)

Va rog sa faceti propuneri pentru urmatoarele:

1.durata sejurului si intervalul calendaristic

2.modalitatea de cazare

3. si orice altceva va mai trece prin cap. fara offtopic pls.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din experietnza de curand incheiata cu bulgheria

la vama nu am platit taxa de ecologizare, si nici vigneta. era coada de masini io m-am bagat in fatza c aun nesimtit ce ma aflu (chair zicea R1deru' frate poate ne bat astia hea hea) si la vama vameshu umectat tot ca eram pe moto ne-a bagat printre barele de sens interzis si am trecut fara sa mai platim nimic.

faza cu perioada, poate o comitem mai recent k imi arde pipota.

de stat vedem atunci cat stam in functie de treburile fiecaruia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma lasi ma cu propuneri cu ahile si paris.. crdeam ca madama paris hilton .. dupa ea mai mergeam .asa sa va duceti sanatosi. pe vremea aia imi fac vacanta la marea nordului sau paris. nu ma bag eu cu turcii :))

numai bine si spor la planificari. daca mergeti mai multi sa luati o trusa de chei pentru toata lumea, sa nu care fiecare sculele lui.. sa impartiti sarcina. eu in ultima excursie lunga am avut nevoie de o presa de volanta in 3 prezoane. bine ca nu era motorul meu :) cel defect.. dar niciodata nu se stie. motorul care a facut pana a fost la prima defectiune si e ca si nou dar niciodata nu se stie..

numai bine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gaxel nu stiu care e treaba cu sculele altora sau cum fac altii dar IO.. cu scula mea suntem nedespartiti fratie. si nu o dau oricum.

la paris se duc toti fratie, pe la turci mi se pare interesant ca astia is aproape de rahatul de istorie dupa care tragem si azi ponoase.

La paris bei vin cu manusa, la turci pun canistra la gura si ..si ne simtem bine.. ma rog acuma na.. tzaranii astia ce sa le faci..

in schimb la vara as vrea s amerg prin alpi si pirinei sa le incing un pic asfaltul de pe traseele alea.. nebunie..

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sinner, la vara...ai vrea, sau chiar mergi in Pirinei???? Do u try, or u'll do it? Eu as vrea sa ajung in Mauritius si ma gandeam ca te bagi si tu, dar daca te-ai decis pentru Pirinei....!!! Ma rog, asta e! O sa fac multe poze pentru voi. Dar merg si la turci, sa se stie, da?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate sti care imi sunt planurile..vara asta restrangere financiara grosse.. vreu un F4 i Sport neaparat. si va trebui sa stragn ceva la curea cu toate astea 58 de kile ale mele. uif.. viatza grea moncher.. eventual dac aimi imprumuti fustitza.. desi sincer nu prea ma pricep..

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fustitza nu e a mea.Tre sa vorbesti cu Kimmie.Stiam eu ca nu ma pot baza pe tine.

Dar vezi, ca daca ajungi la turci, in Istanbul, poti merge in Taksim square si poti sa bagi acolo din fustitza. Am vazut acolo, multi baietzei care faceau asta.Si poate te scotzi de motorul ala care zici.Puii mei, ca numai motoare aveti in cap!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit un hotel de doo stele= http://www.gelibolumarti.com/tr/resim.htm

costa aproximativ 20 euro pe zi/persoana in regim demipensiune. pretul include TVA si in banii astia beneficiem de o plaja privata ;)

daca va place ce vedeti pe pagina lor de web ii pot suna pentru a negocia tariful.

este situat in langa Gelibolu (Galipolli) in satul Guneyli la marea Egee. plaja este la 2 minute de mers pe jos. se ajunge usor la feribotul care ne duce in orasul Canakkale, peste stramtoare, de unde se ajunge f usor la Troia.

am sa mai caut si alte oferte si va dau de veste.

deci... cine mai doreste, cine mai pofteste ???

PS

stiu ca este oarecum devreme pentru a va planifica momentul, insa nu vreau sa ajungem in situatia de a nu mai gasi locuri de cazare. nu sunt turistii cu gramada pe acolo, dar totusi... e mai intelept sa ne rezervam de pe acum locurile.

so... daca aveti de gand sa mergeti... acu` e momentul sa dati din taste.

Later edit:

nu am mai avut rabdare si l-am sunat pe turc. m-am tziganit cu el si am scos un pret bunicel.

asadar cazarea ne va costa 15 euro pe zi, de persoana. in acest pret este inclus micul dejun si cina.

ce zicetzi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca o sa am bani si o sa am posibilitatea sa imi iau medical o sa merg dar asa doar ca sa zic ca merg...iti dai seama ca de mers as merge sigur dar ma gandesc si la bani

plus ca vreau si eu cbr 600 rr-ul si tre sa mai strang si eu cureaua deci...asa cum am spus daca pot sa fac ceva voi face daca nu nu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

date reactualizate:

perioada 15 iunie - 30 iunie 2007

sejur de 5-6,7,8... zile pe litoralul turcesc la Marea Egee (Golful Saros) in zona Gelibolu (Gallipoli). Este o zona ferita de hoardele de turisti si incarcata de istorie, usor accesibila si desigur mai ieftina decat litoralul romanesc.

Traseu: BUCURESTI - Giurgiu - Russe - Byala - Turnovo - Debelets - Vuglevtsi - Gurkovo - Asenovets - Nova Zagora - Radnevo - Gulubovo - Maritsa - Kharmanli(Harmanli) - Lyubimets - Svilengrad - Kapitan-Andreevo - Kapikule - Edirne - Havsa - Kiscasalih - Uzunkopru - Kesan - Bolayr - SAROS BAY

distanta este de cca 700 km si se poate parcurge in aproximativ 11 ore in conditiile in care nu vom intarzaia mult la punctele de trecere a frontierelor.

viteza maxima de deplasare: LIMITA LEGALA. asta intrucat nu cunoastem bine traseul, nu vrem sa avem evenimente rutiere si nu vrem aventuri cu politia bulgara.

costuri aproximative dus-intors (euro):

25 carte verde

10 - taxa ecologizare RO

10 - taxa pod

5 - vignieta BG

4 - taxa ecologizare BG

10 - viza TR

70 - benzina (consum estimativ la tancul meu ~ 70l)

15/zi - tarif cazare si 2 mese; locatie: http://www.gelibolumarti.com/tr/resim.htm

Obiective turistice: MAREA, Cetatea Kilitbahir; mormantul lui Suleiman Pasa, primul edificiu destinat rugaciunilor construit de otomani in Europa (nu ii stiu numele); caii troieni, cel din Canakkale si cel de langa cetatea Troia; ruinele cetatii Troia; relicve ale primului razboi mondial (vase de razboi, fortificatii, monumente, submarine, cimitire ); geamia Selimiye din Edirne (are o cupola impresionanta); muzeul de istorie din Edirne.

nu in ultimul rand la aceste obiective trebuie trecute si restaurantele pescaresti unde se mananca bine si ieftin

Va rog sa faceti propuneri pentru urmatoarele:

1. durata sejurului si intervalul calendaristic

2. si orice altceva va mai trece prin cap. fara offtopic pls.

PS

asadar, cu maxim 250 de euro putem petrece 4 zile in Turcia. eu zic ca merita din plin insa mi-ar placea sa fim cat mai multi la acest drum.

pentru un insotitor costurile se ridica la contravaloarea cazarii si a mesei de pranz... eventual alte mofturi.

astept provincia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi super tare insa aproape nimeni nu-si poate face planuri de acum pentru la vara. Eu unu vara sunt fff ocupat dar tot as merge!!!

OK. topicul asta nu pleaca nicaieri. l-am pus de pe acum ca sa stie populatia ca la vara are aceasta optiune. daca as fi postat acest topic prea aproape de data aventurii poate ca nu raspundea nimeni intrucat ar fi fost prea din scurt.

eu sunt hotarat sa ajung pe acolo si cu moto. asa k... oricine e binevenit k partener de plimbareala.

PS

stiu ca sunt deja 2 motoristi hotaratzi sa mearga si contez pe ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare.Interesanta propunere.....Personal,am mai fost in Turcia tot intr-o zona care nu este calcata de turisti.Intr-adevar superb....Frumos si ieftin. Am fost cu masina impreuna cu prietena mea si inca un cuplu.Dar ar fi interesant sa facem asta si cu motorul.Cu cat mai multi cu atat mai bine si frumos.Florin,poti sa scazi din lista cu cheltuieli,cartea verde :) care este inclusa in RCA acum ,asta in cazul in care v-ati facut asigurarea incepand cu luna Decembrie a anului 2006....

Ne gandim....80% ne bagam.Apropos.Cei care mergeti ,veniti cu prietenele?Nu de alta,dar a mea nu vrea sa fie singura printre baieti.:D

Multa bafta si asfalt uscat.Va doresc numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, e o idee super buna sa mergeti in Turcia, spun sa mergeti in Turcia pentru ca eu cu scuterul nu am cum sa merg.

Eu am fost de doua ori in vacanta in Turcia, de fiecare data cu masina , in 2004(Kusadasi) si 2006(Bodrum) in perioada verii, si pot spune ca stiu bine drumul.

Daca tot ajungeti la Canakkale, pe drumul spre Edremit, imediat dupa Ayvacic , in golful Edremit , se gaseste statiunea Küçükkuyu.

Eu m-am oprit anul trecut sa innoptez in drumul spre Bodrum in Küçükkuyu la Motelul Atila ( http://www.kucukkuyu.gen.tr/tr/oteldetay.a...l=Atila%20Motel ).

Patronul mi-a cerut 25 de dolari de persoana pentru o noapte si am reusit performanta de a scoate pretul de 12.5 dolari/pers/noapte.

Asta pentru ca stiam mersu de cu 2 ani inainte, si eram si 8 persoane ( din care doar eu si sotia mai fusesem in Tr).

E o propunere. Ca sa vedeti mai multe poze cu hotelul, piscina si plaja privata apasati pe poza principala de pe pagina cu linkul de mai sus).

Daca doriti si alte informatii referitoare, la Turcia , va stau la dispozitie. Ca si concluzie recomand Turcia ca si destinatie de vacanta.

post-9240-1175986408_thumb.gif

post-9240-1175986642_thumb.jpg

post-9240-1175986705_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...