Mergi la conţinut

Intalnirea Saptamanala A Motoveteranilor


stefan45

Recommended Posts

greu s-a hotarat sa cheme salvarea stefan. foarte greu. cand ma asteptam sa fie deja in urgenta, el imi raspundea la tel tot de acasa. oricum bine ca a ajuns la spital.

de lasat de fumat se va lasa. nu are incotro, daca doreste sa mai respire.

lunea viitoare am si eu intalnire din nou cu masa de operatie. daca nu se reuseste un stent de pus pe un vas nu stiu de care, by pass scrie pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va doresc sanatate la amandoi ! Stefaneeee se aude !? Fa-te bine !

Avem o varsta... si ar trebui sa lasam sau sa reducem tigarile si cafeaua. Mai multa miscare, mai atenti la masa corporala si colesterol.

Am un amic care de curand a facut un infarct. Spre norocul lui era cu un coleg in masina si amicul si-a dat seama ca e infarct (durere in capul pieptului la el ) si a cerut colegului sa il duca la spital si sa anunte la camera de garda ca e infarct. Erau pe centura au ajuns repede la Bagdasar. Au intervenit repede  si apoi dupa tratament si investigatii l-au trimis la Universitar sa ii monteze un stent la inima. E in concediu de trei luni si nu se stie inca cat va mai dura. Ia o mana de pastile zilnic. 

In ultimul timp se cam rotunjise in burta, fuma destul de mult, obosea cand urca scarile si spera sa traiasca asa o mie de ani dar...din pacate...Cand ii atrageam atentia zicea ca nu e problema. Multi cand se simt rau cer sa fie dusi acasa. Asta e o mare greseala ! Un sef de al meu (baiat de caracter) a murit astfel : rau la servici, dus acasa si apoi a murit acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai avem un caz, nu grav, ci foarte grav...despre care nu as fi vrut sa amintesc aici, dar vad ca lista se ingroasa...asa ca va supun atentiei cazul lui Dan Iliesiu, din Cluj.

Dan a facut accident vascular cerebral (AVC) pe data de 13.08.2013 si a fost gasit de fiul lui cazut in casa cu mult peste timpii normali in care se putea interveni si face ceva care sa inlature total pericolul. A fost dus de urgenta la spital, operat pe creier, iar de atunci se afla intr-o clinica particulara recuperatorie, in Tg-Mures. Nu vorbeste, nu-si poate folosi partea dreapta a corpului (membre), nu se poate deplasa, nu comunica, nu vrea sa afle prietenii despre boala lui...in fine, un adevarat dezastru pentru el, familia si apropiatii lui. Acum, daca tot am deschis discutia despre bolnaviorii nostri, va rog sa va ginditi si sa va rugati si pentru sanatatea lui Dan...fiindca nu se stie cind si daca il vom mai vedea zimbind printre noi...

Doamne ajuta-i! :cray:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanate multa tuturor.Grijile ,problemele ,stresul ne macina putin cate putin in fiecare zi.Ar trebui sa fim mai calmi ,mai veseli ,mai toleranti ca sa nu ne mai enervam din orice.E greu totusi. Degeaba iti spune doctorul "nu te mai enerva" ca nu prea ai cum. Mediul in care traim e nociv. Nesiguranta zilei de maine afecteaza multa lume. La unii le cedeaza inima,la altii cate un vas la cap si uite-asa ne curatam inainte de vreme. O sansa mare sa nu li se intample ceva rau o au cei care au in jurul lor multi prieteni. Cei care au multi prieteni se simt mai in siguranta fata de cei singuri. Suntem la varsta la care nu ne mai protejeaza mama si tata,care-i mai au,ci noi suntem cei pe umerii carora stau toate problemele.Daca suntem uniti ,daca ne apreciem unii pe altii,asa cum suntem fiecare,cu bune cu rele,vom avea mult de castigat.Nu trebuie sa lasam sa se intample vreo nenorocire printre noi ca sa ne dam seama de asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...