Mergi la conţinut

Asociatia Motoveteranilor, Un Posibil Ong?!


topgun

Recommended Posts

Ca sa facem economie de "cerneala", nu e nevoie sa anuntati ca nu sunteti interesati. Abtineti-va doar, in a comenta si da sfaturi, intr-o problema care nu va intereseaza. Vom vedea la urmatoarea intalnire cum vom rezolva cazarea pt cei care din motive pecuniare nu vor participa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmarind in paralel prezentul topic cu " sa-l ajutam pe Dragos", am inteles la ce s-a gandit Ducu legat de infiintarea asociatiei nonprofit . Scopul principal al unei organizari de acest fel ar fi simplificarea si ajutarea demersurilor umanitare (sa nu ne mai facem de ras cu sume derizorii adunate ocazional- orice suma conteaza, dar stim cu totii cat costa un tratament al bolilor grele ); banii obtinuti pe diferite cai, vor fi canalizati in principal in aceste directii, desigur si pt. buna functionare a organizatiei si mult mai putin pt. sponsorizarea unei "plimbarici" prin strainatate a unor membri merituosi ! asta este ceea ce cred eu despre acest subiect, bineinteles ca deciziile se vor lua dupa multe alte discutii. Un lucru este sigur : nimeni nu va fi obligat sa adere la noua forma de organizare, mai ales ca actualul "club" va ramane asa cum este ! va doresc ganduri bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la copii sunt destule cazuri sociale chiar si printre noi. Pensii mici, persoane in varsta care nu mai pot lucra sa-si completeze veniturile, boli venite pe nepusa masa. Scopul principal este sa ne ajutam pe noi si eventual sa sporim nr de km pe care-i putem face. Nu zic ca nu sunt destule alte persoane in nevoie, dar mai aproape de noi sunt motociclistii de varsta a treia si toata atentia trebuie indreptata catre ei, ne excluzand si alte zone daca resursele atrase o vor permite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu Asociatia Motoveteranilor ca ONG, si separat Clubul Motoveteranilor.., nus ce sa zic, suna ca o scindare, o sa iasa o ciorba din toata chestia asta. Ce inseamna asta?! unii merg catre ONG, altii raman in Club.., interesele se vor separa si cu asta si Clubul va avea de pierdut. Asta nu mi se pare a fi treaba.Fara suparare. Supunem la vot si ce decide majoritatea asta facem. Punct. Dar asa se intampla, si era de asteptat asta, acolo unde nu-i nici cap si nici coada! oameni buni, retineti un amanunt; fara ORGANIZARE-organigrama, nu exista CLUB. Ierarhizarea nu presupune in mod automat, sefi, ci oameni care sa se ocupe de anumite lucruri, pe care in forma actuala nu le putem controla nicicum. De aceea se produce permanent bulibaseala si anarhie la orice forma de initiativa inceputa!. Pana nu vom pune aceste lucruri la punct, Clubul Motoveteranilor este orice dar nu CLUB. Se intelege?. Nu va convine, numiti-l altfel.., Pensionul Motoveteranilor, Adunare de Motoveterani, Gasca Motoveteranilor.., fara reguli, fara nimic. Eu propun sa reformam Clubul, veniti cu idei in acest sens, discutam asta toata iarna si in primavara la prima Adunare Generala supunem la vot ce am discutat. timp avem destul sa cristalizam niste lucruri.., ce spuneti?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clubul Motoveteranilor este orice dar nu CLUB. Se intelege?. Nu va convine, numiti-l altfel.., Pensionul Motoveteranilor, ....

De ce nu ai ridicat problema in sedinta la Sacelu cand te-am primit in randul nostru? Atunci nu aveai nimic impotriva.Acum vrei sa se desfiinteze Clubul si sa se faca Asociatie.Nu e frumos , mai ales ca tu nu te-ai implicat in infiintarea lui si nici nu te inghesui sa vii pe la sedinte. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jeane daca nu stii ce sa zici, taci. Nu este nicio scindare nimeni nu se retrage, toti suntem membrii in Club. Pt a avea insa si o latura a activitatii legala s-a propus infiintarea si a unei Asociatii cu acelasi scop. Prin ea se vor putea derule legal activitati de sponsorizare/ ajutorare pe care altfel Clubul le-ar pierde sau nu ar putea fi implicat. E greu? Rugamintea mea este intai sa intrebam, sa ne informam si abia apoi sa lansam semnale de alarma. Altfel ne irosim inutil. As intelege sa existe lipsa de informare pt membrii din tara, dar cei din Buc veniti la sedinte si spuneti ce credeti despre subiect. Pe masura ce ideile se vor cristaliza toata lumea va fi informata si atunci vom hotara ce si cum vom face, asta daca chiar vom ajunge sa facem ceva. Deocamdata sunt propuneri si fara voluntari si persoane interesate in activitate nu se poate face nimic.

Jeane, acum un an la primirea ta in Club au fost discutii aprige si ne-am facut luntre si punte sa facem posibila primirea ta ca membru deplin, nu simpatizant. Ne-ai spus ca ai idei importante pt noi si ca din pozitia de simpatizant nu te poti lua in serios. Inca asteptam confirmari ale celor declarate atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu ai ridicat problema in sedinta la Sacelu cand te-am primit in randul nostru? Atunci nu aveai nimic impotriva.Acum vrei sa se desfiinteze Clubul si sa se faca Asociatie.Nu e frumos , mai ales ca tu nu te-ai implicat in infiintarea lui si nici nu te inghesui sa vii pe la sedinte. Parerea mea.

Enduristule, te aprinzi aiurea inainte sa intelegi ce vreau sa spun!. Am vrut sa ridic acesta problema la Sacelu, am si martori.., dar nu sa considerat nimerit si potrivit. De ce? pt ca majoritatea membrilor ar fi fost refractari la ideile cu care venisem..,cel putin asta mi sa spus de catre cei cu care am discutat. Ca nu m-am implicat deloc la infiintarea Clubului, asta am recunoscut chiar in postarea mea de mai sus.., dar probabil nu mi-ai citit postul. PS De unde ai scos-o ca doresc sa se desfiinteze Clubul?!!! ai o problema de perceptie, eu am scris cu totul altceva. Fara suparare. Si poate facem cu totii un efort sa ne respectam mai mult , macar de ochii lumii, pe acest forum, ce crezi?.., atunci cand incercam sa ne exprimam niste pareri, iar acele pareri nu sunt ok, venim cu contra argumente si nu atacuri la persoana. Multumesc

Jeane daca nu stii ce sa zici, taci. Nu este nicio scindare nimeni nu se retrage, toti suntem membrii in Club. Pt a avea insa si o latura a activitatii legala s-a propus infiintarea si a unei Asociatii cu acelasi scop. Prin ea se vor putea derule legal activitati de sponsorizare/ ajutorare pe care altfel Clubul le-ar pierde sau nu ar putea si implicat. E greu? Rugamintea mea este intai sa intrebam, sa ne informam si abia apoi sa lansam semnale de alarma. Altfel ne irosim inutil. As intelege sa existe lipsa de informare pt membrii din tara, dar cei din Buc veniti la sedinte si spuneti ce credeti despre subiect. Pe masura ce ideile se vor cristaliza toata lumea va fi informata si atunci vom hotara ce si cum vom face, asta daca chiar vom ajunge sa facem ceva. Deocamdata sunt propuneri si fara voluntari si persoane interesate in activitate nu se poate face nimic.

Jeane, acum un an la primirea ta in Club au fost discutii aprige si ne-am facut luntre si punte sa facem posibila primirea ta ca membru deplin, nu simpatizant. Ne-ai spus ca ai idei importante pt noi si ca din pozitia de simpatizant nu te poti lua in serios. Inca asteptam confirmari ale celor declarate atunci.

Bogdane, se prea poate sa nu fi inteles cum sta treaba cu ONG-ul.., recunosc. Probabil sunt eu mai greu de cap, pt ca nu o inteleg si basta. Daca tu zici ca este bine, nu uita ca in primul post am spus ca ONG-ul este o idee buna, atunci asa o fi! tu esti mai bine informat in aceasta privinta, pt ca sunt sigur ca inainte de asta ti-ai facut bine temele. In concluzie, nu am nimic impotriva acestei idei atata timp cat nu dauneaza Clubului. Mai departe nu inteleg de ce ma intepi la modul asta.., este adevarat ca de aceea mi-am dorit sa fiu primit membru cu drepturi depline in Club, sa pot actiona intr-o oarece legitimitate, ti am explicat asta prin Pm. Daca citesti postarea mea de mai sus intelegi si de ce nu am mai facut asta la Sacelu! PS Daca cineva considera ca am fost primit in Club intr-un mod injust, sau ca mi sa facut o favoare prin asta, sa spuna asta aici si sa explice si de ce. Iar eu promit ca voi actiona in consecinta, insa nu cred ca asta e acum marea problema a noastra, si nici nu merit o asa mare atentie. O spun sincer, ca la modul la care sunt primite si tratate anumite idei si pareri pe acest forum, am mari rezerve ca ar fi o idee buna prezentarea lor. Respect tuturor.
Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor,treaba e foarte clara.Cateva persoane,membre in Clubul Motovetranilor,doresc sa infiinteze un ONG cu scopul unic de a ajuta material persoane aflate in necaz.Mi se pare corect.Din ce banui eu,pentru ca nimeni nu mi-a spus la concret despre ce este vorba,e vorba de celebrul 2% si de ceva alte fonduri ce pot fi accesate si care pot fi redirectionate catre Baba Constanta sau alte persoane aflate in dificultate.

Problema este ca desi cativa membri s-au sfatuit inde ei,nu s-a facut o comunicare directa a ceeace au discutat ,si au hotarat ca pentru a optimiza ajutorul acordat altora ar fi foarte bine sa se infiinteze un ONG ,nu au spus-o direct.Au luat-o pe la Timisoara ca sa ajunga la Darabani.

Io,ca motociclist inca si ca om ce inteleg conversatia directa si fara ocolosuri si politichii,consider ca prezentarea problemei a fost gresita.Cum gresit cred ca este si modul de a ne inchide gura,abordat de Harea.Dece suntem o comunitate,un Club?Tocmai ca sa discutam ,sa analizam,sa lum hotararile cele mai bune.Un Club insemna maximum de democratie.Toata lumea este absolut egala,si la bine si la rau.Si daca cineva are o idee buna prin care renumele Clubului,binele lui ,prosperitatea lui sa mearga pe un drum ascendent, ei bine acea persoana trebuie sa discute si cu ceilalti membri ai acelui Club.O sa mi se aduca aminte de ceeace am facut eu la Turda.Da ,corect.Mi-am luat papara pentru ce am facut.

Ca sa revin la cazul nostru.Mi se pare ciudat modul de a impune unora tacerea ,ca" ei nu stiu despre ce este vorba" si ca mai bine nu mai posteaza.Bine.O sa tac alta data.Da atunci la ce mai sunt invitat la Clubul Motoveteranilor?Ca sa fiu la numar?Ca sa-l scuip pe Nastase?Si pe Olaru?Ca sa ce?

A venit iarna,cu viscole prin tara.Mult timp pentru internet.A venit vremea sa ne punem oarece intrebari si sa ne dam si oarece raspunsuri.Ca sa stim la anu ce vom face ca "toate sa fie bine si tot romanul sa prospere"

Ca om ce n-am fost umplutura niciodata in viata mea,voi continua si de acum nainte sa-mi spun parerea dechis si fara ocolisuri despre orice se va discuta in Cubul nostru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mirciulica, nu am impus tacerea nimanui, am rugat informarea (Legea 26/2000) si apoi exprimarea parerilor. Deocamdata se discuta. Nimeni nu are reteta castigatoare. Pe net nu se poate lamuri nimic. Vezi bine, una se spune alta se intelege si iase ghiveci. Rugamintea mea a fost clara. Esti interesat sa faci ceva, intra , spune-ti parerea. Nu te intareseaza subiectul ONG abtine-te sa faci judecati de valoare pt ca nu ne ajuta cu nimic. Lui Jean i-am spus sa taca pt ca a inceput cu "nu stiu ce sa zic". La sedinte se poate discuta si lamuri problema. Bumbaceala pe care ti-ai luat-o, nu de la mine, a fost ca nu te-ai sfatuit cu nimeni si nu ai cerut parerea niciunui membru despre oportunitatea si modul de actiune visavis de batranul motociclist strain. Actiunea in sine laudabila, modul de punere in practica discutabil. Oricum nimeni nu te-a jignit , s-a discutat pe deadreptul si atat. Ce se incearca aici este tocmai evitarea unor situatii similare. Discutam, vedem ce iese si apoi hotaram. Nimeni nu este obligat sa participe, dar cred ca nimeni nu are puterea sa impiedice actiunea altor membrii pt desfasurarea benevola a unor activitati destinate motocilistilor si motociclismului la varsta a 3 a, mai ales ca nu deranjaza cu nimic Clubul, ba din contra as putea spune, este beneficiar. Legat de DN & co. cred ca au facut destul rau Clubului in general si unor membrii ai clubuli in special, pt a fi mai rezervati in a ne pupa cu ei cand de intalnim prin tara. Nu este o impunere, pur si simplu, o parere personala. Daca aveai o minima apreciere pt cei balacariti din Club, de DN, nu cred ca mai ajungeai personaj principal in filmul respectiv si evident nu eram si noi tarati pe acolo.Si ca sa inchei cum iti place tie, "Beatus, quiprodest quibus potest".

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa caut foile pe care am scris acele modificari, adaugiri si completari, sper sa le gasesc ca mi-am batut capul doua seri cu problema asta. Daca nu, o sa mi mai storc creieri inca o data si le voi reface.., putintica rabdare. inca ceva.., oricine se uita pe postarile noastre sunt sigur ca are ceva dubii in ceea ce priveste colegialitatea noastra de Club, observ intepaturi la tot pasul.., polite neplatite, mai mici sau mari, aluzii, insinuari.., ne putem abtine-vindeca de aceste metehne?!. Putina bunavointa, domnilor, doar de atat ar fi nevoie. Va pupa, Jean.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine as ceva timp dimineata si as putea depune cererea pt rezervare nume pt ong. Asociatia "Clubul Veteranilor din Romania" sau doar - Asociatia "Clubul Motoveteranilor"? cum credeti ca ar fi ok?

Clubul Motoveteranilor nu trebuie bagat in denumire.

Corect ar fi "Asociatia Motoveteranilor".

Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stau si ma minunez cum nu mai exista pasiune pt nimic in afara de bani. au disparut si visele erotice cu femei, acum sunt si alea cu bani. mai nene, pe motocicleta mai umbla cineva? plimbati-va frate, lasati-le dracu' de ong-uri. sperati ca va da cineva bani degeaba daca aveti ong sa va plimbati gratis? treziti-va neica! voi nu vedeti ce se intampla?ajung romanii sa se certe si pe banii virtuali, aia de s-ar putea castiga, dar sa mai si existe in forma fizica? in orice caz, vreti bani faceti frate individual, nu sperati ca un ong va rezolva aceasta problema. vreti sa ajutati pe nu stiu cine? ce va impiedica? sau vreti sa fiti si voi sefi undeva pt ca altfel nu aveti unde? ma rog, asta poate fi un argument, daca aveti timp de asa ceva. oricum, nu exista ceva de bun simt sa vrei sa faci si sa nu poti pt ca nu ai ong. aici in romania visul suprem e sa te afli undeva unde sa poti dispune cum vrea muschiul tau de niste bani ai altora, pe care nu i-ai facut tu, insa tu ii imparti facandu-ti parte. urmariti chestia asta cum se desfasoara la toate nivelele. mi se pare ingrozitor ca stare de degradare a societatii. vreti 2%? hai ca ma prapadesc de ras deja! cu ong-urile astea e ca si cu politica. nu face nimeni ca sa dea ci ca sa ia.

in plus chestia asta cu motoveteranii eu nu o prea inteleg, suna ca si cum ar incumba ceva merite, drepturi. frate timpul trece oricum peste noi, vrem nu vrem. toti imbatranim, nu e meritul nostru. vreti sa spuneti ca daca atingi o varsta si esti inca pe doua roti ai ceva merite? esti mai destept? vezi sa nu, poate esti idiot sadea si ai avut norocul sa nu dea masina peste tine. in plus, uitati-va in america, bosorogii se plimba mai ceva decat aia tineri, au timp si bani. asta e normalitatea, nu trese pe ani cum se discuta la un moment dat. pe motor se merge pentru placerea personala, indiferent de varsta. nu e nimic meritoriu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doruletule, nu am avut rabdare sa citesc decat cateva randuri. Daca-mi permiti un sfat, NU mai judeca pe altii dupa propria masura. Cei cativa cu care am vorbit si care ar vrea sa participe voluntari in Asociatie, nu sunt interesati de bani, cel putin nu pt ei. Tu nu-i cunosti pe toti motociclistii si nu toti motociclistii au posibilitatile tale. Pt multi dintre ei intretinerea motocicletei sau un plin de benzina sunt o problema si pt ei daca ne agitam putin putem rezolva cate ceva. Stiu e greu de crezut ca nu banul este singurul scop in viata tuturor, dar fa un efort, iar daca nu reusesti, nu incerca sa-i intalagi pe altii. Stai linistit mergem si pe motoare, atat cat ne permite salariul, pensia, timpul si mai toti cei implicati au trecut de 10000 anul asta. E adevarat nu pe ultimul BMW, dar sigur pe 2 roti.

Legat de cealalta dilema a ta singurul merit pe care-l revendicam, si care ne bucura nespus este ca mergem de 20, 30, 40 de ani pe motoare si inca suntem in viata. Ne plac intalnirile noastre si atat. Nu vrem nimic de la nimeni, nici macar cei doi la suta. Cine vrea sa ajute o va face, cine nu, nu, dar incerca sa-si justifice filozofia de viata cu tot felul de argumente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doru, nu si aroga nimeni nus ce merite pt faptul ca e motoveteran. E un fapt in sine si atat. imi place sa cred ca dupa un anumit nr de ani petrecuti pe motor, incepem sa gandim si sa simtim cu totii intr-un mod asemanator. Nu ne dorim sefi, ci oameni care pe langa faptul de a fi membri, sa se implice mai mult prin organizare si alte lucruri colaterale. Daca asta inseamna sa fii sef, eu nu prea m-as inghesui la treaba asta. :sclerosis: Tresele reprezinta un subiect inchis si tineau de ceva care se numea altfel, nu de acest Club. Si eu mai cred ca este ceva meritoriu ca dupa o anumita varsta, cu dureri de sale si bani putini, sa-ti continui visul inceput in tinerete, intelegi?. Altii, de aceeasi varsta, se chircesc prin parcuri si scuipa seminte, se refugiaza printr-o bodega de cartier, vin afumati acasa, isi bat babuta si se culca langa pat. E o mica diferenta, nu crezi?. In privinta ONG-ului nu te contrazic, ramane ca timpul sa-ti dea sau nu dreptate. Prefer sa fiu optimist cand se incepe un lucru decat sa ma copleseasca pesimismul si sa nu mai incerc nimic. Ti am spus toate astea pt ca ai spus ca nu intelegi chestia asta cu motoveteranii, poate te am mai dumirit un pic. Noroc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru precizari baieti, libertatea de asociere este garantata, eu va doresc succces. fondul celor de mai sus era ca nu v trebuie ong sa va dati pe motor, nu va trebuie ong sa-i ajutati pe altii mai necajiti, va trebuie insa ong daca va sta capul la o delapidare ceva.

aia cu semintele si baba, frate poti s-o bati si dupa ce vii din excursia pe motor daca merita - hahaha.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce nu inteleg eu: de ce 90% dintre noi se gandesc numai la delapidare, deturnari de fonduri, hotii si alte multe maimutareli privind ong-ul. pozitiv este chiar imposibil de gandit????? am mai spus-o: statul are grija sa stea cu ochii in patru pe orice poate aduce bani la buget! voi credeti ca vor veni sume colosale de undeva? vor fi sume mici poate, speram spre medii care se pot aduna. chiar credeti ca risca cineva pt sume derizorii??? daca ati sti ce implica un ong sunt convins ca nu ati mai posta abureli! si... s-a tot postat: nu e nimeni obligat sa fie membru al ong-ului. dupa cate observ a inceput sa fie un fel de "fala" sau "virtute" de a anunta ca nu doriti sa aderati la ong sau sa va bagati picioarele in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...eu nu am vazut pe nimeni sa stranga banii altora cu alt scop decat sa bage mana-n caraiman, sa-i imparta el cum stie. probabil nu am umblat destul, imi cer scuze daca gresesc. auzi frate ong sa-i bagi unuia benzina in rezervor sau sa-i dai o bere. ascultati ce va spun, daca vreti sa faceti ceva pozitiv, puteti fara ong, azi, acum. daca va trebuie ong e clar ca vreti sa va dati pe dupa hartii cum se obisnuieste.

ce nu inteleg eu: de ce 90% dintre noi se gandesc numai la delapidare, deturnari de fonduri, hotii si alte multe maimutareli privind ong-ul.

pentru ca asa stau lucrurile. daca exista exceptii eu nu le cunosc. toate ong-urile au scop lucrativ camuflat. nu neaparat material, pot avea ca scop sa-i spela fata unuia care face porcarii...etc. buni samariteni exista, dar ca indivizi, oameni care vor sa faca ceva. daca deja se interpune un ong atunci lucrurile capata alte dimensiuni si intelesuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu personal cunosc o multime de firme si ong-uri care chiar fac mult pt altii, dar poate eu traiesc in alta dimensiune. si tot personal nu imi convine sa scot multi bani din propriul buzunar cand printr-un ong si mult suflet, munca voluntara daca este nevoie se pot aduna sume de cateva zeci, sute de ori mai mari decat as contribui eu personal. asta e puterea unui ong. o persoana poate ajuta unul-doi indivizi. printr-un ong se ajuta muuult mai multi. bineinteles cu ajutorul unei echipe insufletite care vor intocmi proiecte de cerere sponsorizare, etc. si atunci un ong capata alte dimensiuni si intelesuri pline de neintelesuri pentru multi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spirit of Motions:

este corect. asa cum business se face cu banii bancii, binefacere se face pe banii sponsorilor. poftiti in vagoane sa vedem ce iese.

ma gandeam ca vreti sa ajutati voi pe careva si nu puteti din lipsa de ong, dar daca trebuie ajutati de altii, ok.

pedros:

intotdeauna e preferabil sa te exprimi. asa nu inteleg ce vrei sa spui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...