Mergi la conţinut

INTRUNIREA ANUALA 2021


Valeriu Alexa

Recommended Posts

 

Pe 19.05.2021 at 20:25 Valeriu Alexa a scris:

Activitate intensă pe acest forum. Oare de ce?

 

Este rezultatul (previzibil) al infiintarii o.n.g.-ului si al călcării in picioare a notiunii de veteran - motoveteran.
Nu spun asta ca să inflamez topicul cu discutii sterile ci este doar părerea mea personală referitoare la nedumerirea de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 11 ore Toni a scris:

 

 

Este rezultatul (previzibil) al infiintarii o.n.g.-ului si al călcării in picioare a notiunii de veteran - motoveteran.
Nu spun asta ca să inflamez topicul cu discutii sterile ci este doar părerea mea personală referitoare la nedumerirea de mai sus.

Dacă ONG-ului este cauza dezinteresului unor membri față de acest club,voi propune în ședința anuală desființarea lui.Sper să participati și voi. 

Ședința va avea loc la ora 11 sâmbătă 29 mai la Pensiunea Iasmina și Vanatorul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Răul a fost făcut și nu cred că se mai repară.

Răul cel mare nu e neapărat existența ong-ului, ci călcarea în picioare a ideii inițiale de motoveteran. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca (mai) e ceva de discutat pe subiectul acesta. L-am "incins" pe toate partile si, de fiecare data ne-a dat cu virgula. Soarta Ong-ului nu poate fi decisa decat de catre membrii acestuia. Mentinerea sau desfiintarea lui, nu va afecta sub nicio forma, existenta Clubului motoveteranilor- asa cum il stim cu totii : o grupare de prieteni uniti de aceeasi pasiune, fara sefi,fara obligatii, cu sediul in "inimile noastre". Ca urmare, propun ca aceasta intrunire anuala sa faca exact acest lucru -sa ne adune (cati mai dorim asta !) in acelasi loc, nu pentru dezbateri si discutii sterile interminabile, ci pentru a petrece timp de calitate impreuna. La intrebarea lui Vali cred ca ar putea raspunde doar un sociolog pasionat de moto (cunoastem asa o persoana!).

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 3 ore Toni a scris:

Răul a fost făcut și nu cred că se mai repară.

Răul cel mare nu e neapărat existența ong-ului, ci călcarea în picioare a ideii inițiale de motoveteran. 

Este rău ca avem un club oficial,avem site si adresa de e-mail, cont bancar,marcă înregistrată, posibilitate de a redistribui 3.5 % din impozitul pe profit in cazul persoanelor fizice și 20% din impozitul pe profit/venit pentru persoane juridice.

Majoritatea comunităților moto înființează cluburi.Noi îl avem dar este rău. Ce este rău pentru unii,poate fi bine pentru alții. Nu cred că a călcat în picioare nimeni ideea de veteran.De fapt in afară de Silvia Iordache,care a activat în motociclism ,nu mai este in grup nici-un veteran autentic.Parerea mea,nu vreau sa inflamez forumul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da?! Pai daca membri autentici nu exista in acest oengeu (exceptand pe Silvia), daca emblema, numele, site-ul, regulamentul de functionare sau organizare le-ati preluat subtil, fara acordul celor care au pus bazele acestui club, cu ce va laudati?! Ca ati facut o firma legal infiintata, care nu are nimic ce va apartine, dar este a unora care s-au erijat in niste binevoitori care au facut bine fara ca sa li se ceara? Cati dintre cei care vor veni la intrunirea oengeului va regasiti in poza asta din 2009, data la care clubul era deja la a doua intrunire oficiala? Sau atunci nici nu stiati ca exista si motociclisti pe pamant!

 

Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei care deja ne-au parasit pentru totdeauna fara a li se cere parerea despre oengizare, dar cred ca acum se rascolesc in cripte de bucurie!

post-3083-1252869903.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din poza observ ca la data înființării ONG-ului(2017)in club nu mai activau decât 7 persoane plus cel care făcea poza din toți cei prezenți. Respect pentru efortul vostru.Participarea de atunci nu va face proprietari de grup.Atunci a fost Dan Nastase care a avut inițiativa adunării.Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-as raspunde in stilul meu, dar ma abtin! Faptul ca tu nu recunosti decat vreo sapte, trebuie sa dea de gandit oricui...fiindca inca sunt vii si isi mai doresc sa participe doar la intruniri de motoveterani minimum 30 dintre cei prezenti in poza, iar initiativa mi-a apartinut, dovada sunt filmele de la TVR facute de Catalin Heson, emisiunile radio realizate de Mugur Mihaita si...locul desfasurarii, adica Tismana - Gorj!

Defunctul Nastase a fost invitat si a primit (el si partenera) cazare si masa gratuit, ca si staffurile radio-tv, ale caror costuri au facut parte din contractul negociat de mine cu responsabilii cu masa si cazarea! Si nu aveam oengeu, si nu a fost nici prima si nici ultima intrunire la care am procedat astfel, iar eu am dormit in cortul personal si mi-am platit ca si ceilalti ce am consumat!

Dar de unde sa stii tu, cazut la batranete in patima motociclismului si apoi incoronat peste noapte cu titlul de sef de club?!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu abea aștept sa te văd prezent. Tare vreau sa reeditam întrunirile ales frumoase cu oameni frumoși (la suflet). Eu am intrat in “joc” doar din 2012 (Sacelu). Deh,  ce sa i faci mai “tanar”, decât alții

acum 11 ore Dan @ Popescu a scris:

Abea astept sa se desfiinteze ONG-ul ca sa inceapa activitatea intens pe forum. 

URAAA! Am reușit sa ma reconectez. Unii nici măcar acum nu au reușit, sau nu și au dorit (ma rog, este treaba lor). Au fost perioade lungi in care nici măcar nu puteam citii

Un pas, înainte

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost scris "poate vine si de la Cugir", adica eu.... Ce sa zic? doar pe motocicleta( asta presupune sa nu ploua la momentul incalecarii in saua), si doar in trecere ( distanta imi permite-180km) Nu am participat la sedinta .... acum 3 ani, nu tin minte exact, cand a inceput cu ideea de ong... am facut baie pe durata sedintei. Atunci "m-am cerut afara", adica sa raman doar simpatizant, nu mai eram pe aceiasi cale... m-am trezit tot membru. Acum 2 ani am participat la sedinta doar sa spun ce nu am reusit sa exprim clar prin scris. adica imi face placere revederea cu voi, dar la o poveste, o bere, ... ceva care ne apropie nu o sedinta care...reuseste sa ne faca furiosi. Daca ajung in Caciulata, o sa fie doar pentru o strangere de mana si o poveste.

 Sa vedem cum se aliniaza astrele ( nu suport horoscopul... prefer publicitatea dintre cele doua)... daca reusesc sa incalec va vedea Jawa cealalta parte a Carpatilor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 9 ore ivan_pedala a scris:

Ti-as raspunde in stilul meu, dar ma abtin! Faptul ca tu nu recunosti decat vreo sapte, trebuie sa dea de gandit oricui...fiindca inca sunt vii si isi mai doresc sa participe doar la intruniri de motoveterani minimum 30 dintre cei prezenti in poza, iar initiativa mi-a apartinut, dovada sunt filmele de la TVR facute de Catalin Heson, emisiunile radio realizate de Mugur Mihaita si...locul desfasurarii, adica Tismana - Gorj!

Defunctul Nastase a fost invitat si a primit (el si partenera) cazare si masa gratuit, ca si staffurile radio-tv, ale caror costuri au facut parte din contractul negociat de mine cu responsabilii cu masa si cazarea! Si nu aveam oengeu, si nu a fost nici prima si nici ultima intrunire la care am procedat astfel, iar eu am dormit in cortul personal si mi-am platit ca si ceilalti ce am consumat!

Dar de unde sa stii tu, cazut la batranete in patima motociclismului si apoi incoronat peste noapte cu titlul de sef de club?!

 

Scuza-mă. Am reținut greșit momentul 2009.Cred ca soluția este desființarea ONG-ului și retragerea mea din club.RESPECT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ii inteleg pe cei care sunt impotriva ONG-ului, ce-i opreste sa organizeze o intalnire a motoveteranilor vero. Din papagal e simplu sa dam ca nu ne convine una sau alta. Eu in locul vostru faceam o intalnire in acelasi weekend cu Vali ca sa vad cine si unde se duce. Ati ajuns ca mosii aia din Mupets Show. Macar faceti un grup privat pe FB sau WhatsUp unde sa-i barfiti pe cei din ONG dar asa...nu facem nimic dar nu ne tace pliscul...sau degetele.

Pe 25.05.2021 at 23:22 ytu60 a scris:

Eu abea aștept sa te văd prezent.

 

Vin cu motorul , chiar daca ploua. Mergem impreuna?

Pe 25.05.2021 at 19:27 Valeriu Alexa a scris:

 Respect pentru efortul vostru.Participarea de atunci nu va face proprietari de grup.Atunci a fost Dan Nastase care a avut inițiativa adunării.Parerea mea.

 

Si ce au facut motoveteranii adevarati (printre care si eu ) cu Dan Nastase initiatorul miscarii? L-au scuipat ca pe o masea stricata.Si nu facuse ONG. Si nu numai ca respecta conditiile de motoveteran dar milita ca cei 20 de ani sa fie ani de condus efectiv, adica 20 de sezoane de mers pe motocicleta. Cati dintre cei cu minim 20 de ani de permis se pot lauda ca au avut motor si au mers cu el tot timpul? D-aia l-am indepartat pe Dan Nastase ca avea ideea aia fixa cu adevarata calitate de motoveteran.Pentru ca majoritatea si-au luat permisul in tinerete si apoi l-au aruncat intr-un sertar. Peste ani s-ai luat motor si s-au trezit motoveterani.Iar acum cu ipocrizie ne luam de unul sau altul care conduc si ei de 10 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 26 minute Dan @ Popescu a scris:

Eu nu ii inteleg pe cei care sunt impotriva ONG-ului, ce-i opreste sa organizeze o intalnire a motoveteranilor vero. Din papagal e simplu sa dam ca nu ne convine una sau alta. Eu in locul vostru faceam o intalnire in acelasi weekend cu Vali ca sa vad cine si unde se duce. Ati ajuns ca mosii aia din Mupets Show. Macar faceti un grup privat pe FB sau WhatsUp...

 

Eh, nah...ca exact asa vom face, deja cred ca stiai si ai vrut confirmarea!:group:

Iar grup separat sa-si faca oengistii, fiindca grupul asta (aici, pe acest site) este al nostru, al alora care s-au refugiat aici din motive arhicunoscute de pe motoretism.ro, iar feizbuciucul mi se pare inutil in cazul in care deja putem comunica foarte usor telefonic (apropos, acolo cunosti cumva administratorul grupului?)! Exact cum am spus-o de zeci de ori, sa-si caute nume care sa-i reprezinte, emblema, regulament propriu, sa-si faca pagina sau site si sa lase mosii cu ale lor! Ca asa, cu furaciuni...s-a vazut ca nu tine mult!

Si tare curios as fi sa vad ce avantaje a adus oengeul in cei patru ani, ce sponsorizari, ajutoare sau pomeni a facut si cu cine. Asta ca tot s-a adus vorba de 3,5%, de 20%... Si nu cred ca pana acum a vazut cineva dintre oengisti executia bugetara anuala, ca sa putem vorbi si pe cifre!

 Revin cu intrebarea aceea simpla, cu ce ne-a ajutat in patru ani oengeul pe membrii fondatori sau membrii vero (ca sa te citez)?:read:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 1 minut ivan_pedala a scris:

 Revin cu intrebarea aceea simpla, cu ce ne-a ajutat in patru ani oengeul pe membrii fondatori sau membrii vero (ca sa te citez)?:read:

 

Nu stiu daca a ajutat pe cineva, poate Vali sa spuna dar stiu ca orice firma mananca bani si timp. Bani si timp care i-a pus Vali. Si nu a cerut la nimeni nimic.

Ce asteptari ai sa faca ONG-ul pt tine daca tu lasi banii tai sa se duca la Stat si nu faci un minim efort sa-i redirectionezi la ONG ??? Hai sa redirectionam cei 2 % intai si apoi sa-i cerem socoteala lui Vali ce face cu banii. Ca pe tine nu te intreaba nimeni ce faci cu salariul tau.

Te pup si te iubesc. :P

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 9 minute Dan @ Popescu a scris:

 

Nu stiu daca a ajutat pe cineva, poate Vali sa spuna dar stiu ca orice firma mananca bani si timp. Bani si timp care i-a pus Vali. Si nu a cerut la nimeni nimic.

Ce asteptari ai sa faca ONG-ul pt tine daca tu lasi banii tai sa se duca la Stat si nu faci un minim efort sa-i redirectionezi la ONG ??? Hai sa redirectionam cei 2 % intai si apoi sa-i cerem socoteala lui Vali ce face cu banii. Ca pe tine nu te intreaba nimeni ce faci cu salariul tau.

Te pup si te iubesc. :P

 

 

Pai nu l-am rugat si nici nu l-am impuernicit pe acest individ ca sa ma reprezinte undeva, si mai ales in acest club in care el si inca vreo cativa nu prea aveau ce cauta (poate sa stea deoparte si sa ne simpatizeze)...si asta pot spune si multi altii, care au fost cand clubul a prins forma, nume, emblema, a primit spatiu de joaca...etc! Daca si-a cheltuit banii si timpul, a sperat si a avut un scop...care nu era acela pentru care s-a infiintat clubul. Si, ca fapt divers, banii mei si ai apropiatilor (aia 2%) au mers si merg inca la SMURD, iar daca am gresit ca i-am directionat acolo, imi asum greseala...dar nu regret o clipa faptul ca nu i-am lasat pe mana astuia sa-i gestioneze cum vrea muschiu' lui!

 

Astept sa te (va) vad, uratilor!:air_kiss:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 24 minute ivan_pedala a scris:

Astept sa te (va) vad, uratilor!:air_kiss:

 

Sa vezi ce-ti fac cand te prind. Iti bag cognac in cola. :yahoo:

 

Ca sa nu mai fie nimeni suparat cred ca ar trebui sa fie doua entitati : Clubul bosorogiolor cu peste 20 de ani de permis ,fara sefi fara ONG etc, ca inainte. Si a doua entitate, ONG-ul care sa-si schimbe numele in Asociatia Suport a Clubului Motoveteranilor unde sa contribuim cu 2% fiecare ( da-l dreq de Smurd ca ii dai bani lui Arahat) si cu banii sa incercam sa-i ajutam pe cei mai nevoiasi (plata cazare mancare etc) . Bine inteles cu totala transparenta la distribuirea bugetului.

Reflectati pana la sedinta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 1 minut Dan @ Popescu a scris:

 

Sa vezi ce-ti fac cand te prind. Iti bag cognac in cola...

Cred ca o sa iei teapa...nu am mai baut Coca Cola din tinerete...orienteaza-te spre altceva!:to_become_senile:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago Dan @ Popescu a scris:

 

Sa vezi ce-ti fac cand te prind. Iti bag cognac in cola. :yahoo:

 

Ca sa nu mai fie nimeni suparat cred ca ar trebui sa fie doua entitati : Clubul bosorogiolor cu peste 20 de ani de permis ,fara sefi fara ONG etc, ca inainte. Si a doua entitate, ONG-ul care sa-si schimbe numele in Asociatia Suport a Clubului Motoveteranilor unde sa contribuim cu 2% fiecare ( da-l dreq de Smurd ca ii dai bani lui Arahat) si cu banii sa incercam sa-i ajutam pe cei mai nevoiasi (plata cazare mancare etc) . Bine inteles cu totala transparenta la distribuirea bugetului.

Reflectati pana la sedinta.

 

O idee bună dacă nu vreți desființarea ONG-ului. Eu am două variante:

-desființare 

-înlocuirea celor 4 "hoți "care au călcat în picioare ideea de veteran.

După această întrunire eu voi părăsi clubul.

PS.Va prezint și bilanțul pe 2020.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 13 minute Valeriu Alexa a scris:

O idee bună dacă nu vreți desființarea ONG-ului. Eu am două variante:

-desființare 

-înlocuirea celor 4 "hoți "care au călcat în picioare ideea de veteran.

După această întrunire eu voi părăsi clubul.

PS.Va prezint și bilanțul pe 2020.

 

Singurele variante corecte, desfiintarea unei entitati care a adus numai dezbinare intre membrii clubului vero! Si respectarea apoi ad litteram a Codului Motoveteranilor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu existenta ong-ului e problema ci urmatoarele:

- modul in care a fost infiintat - fara acordul majoritar al membrilor clubului de la vremea respectiva

- persoanele care l-au infiintat - cu exceptia unuia toti erau doar simpatizanti

- insușirea simbolurilor clubului de catre ong (nume, sigla, patch-uri etc.) fara acordul clubului

- calcarea in picioare, ulterioara infiintarii ong-ului, a principiilor care au stat la baza formarii clubului

- neseriozitatea maxima din parte ong-ului in momentul in care prin vot unanim s-a agreeat formula reconcilierii si s-a promis ca in termen de un an va fi preluat Codul Motoveteranilor sub forma de Regulament al ong-ului cu modificarile si concesiile facute de catre club la schimb, asupra textului Codului. Au trecut doi ani de atunci si nici vorba de asa ceva...

- cu siguranta mai sunt si altele...

 

Referitor la redirectionarea a 3,5% din impozit sau 20% in cazul firmelor, ong-ul va avea de asteptat mult si bine para mălăiață... fara sa se implice in mod activ si serios prin (cel putin) promovare activa, completarea formularelor 230, obtinerea semnaturilor pe formular si depunerea formularelor la ANAF.

 

Referitor la grup separat pe facebook - sectiunea Clubul Motoveteranilor de pe acest forum a fost si va fi mereu a Clubului Motoveteranilor si nu a fost si nici nu va fi vreodata, nici o clipa, a ong-ului... Faptul ca ong-ul posteaza aici, face parte din politica de libera exprimare prin care oricine poate posta aici, dar nu inseamna ca aceasta sectiune a forumului apartine ong-ului. Deci daca ong-ului nu-i convin discutiile de aici, nu are dacat sa isi faca propria sectiune pe orice forum doreste sau grup pe orice aplicatie de socializare.

Asta e un lucru clar si discutiile sunt de prisos.

 

Referitor la Dan Nastase, a avut o idee foarte buna, recunoscuta de toata lumea, dar atat la capitolul lucruri pozitive. Cand altcineva a inceput sa organizeze diverse activitati, a inceput sa improaste cu noroi si venin, motiv pentru care a fost schimbat forumul virtual. 

 

Avand in vedere ca obligatiile asumate de catre ong in urma cu doi ani referitoare la unirea si reconcilierea celor doua entitati, nu au fost puse in aplicare (partea ong-ului), eu personal consider ca fiecare entitate e cu drumul ei si propun membrilor Clubului Motoveteranilor, revenirea la forma initiala a Codului Motoveteranilor si a tuturor conditiilor care au stat la baza nasterii acestui grup. Totodata ar trebui separate apele si in ceea ce priveste membrii... poate e adevarata zicala mai putini dar mai buni.

 

Sa ne vedem sanatosi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 13 ore Dan @ Popescu a scris:

Ati ajuns ca mosii aia din Mupets Show.

👎 Jigniri, "plisc si degete", urat, mult prea urat, păcat de vorbele aruncate.

acum 13 ore Dan @ Popescu a scris:

 

Vin cu motorul , chiar daca ploua. Mergem impreuna?

Nu. De data asta vin cu mașina. Deh, moși, Mupets.

Totusi, nu cred ca ai mai multi km pe roti (doua roti)..., la fel si implicare/prezente...

in schimb butoaneeee

Sa ne revedem cu bine, este un nou inceput.

Asfalt uscat tuturor vechi sau noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 8 ore ytu60 a scris:

👎 Jigniri, "plisc si degete", urat, mult prea urat, păcat de vorbele aruncate.

Nu. De data asta vin cu mașina. Deh, moși, Mupets.

Totusi, nu cred ca ai mai multi km pe roti (doua roti)..., la fel si implicare/prezente...

in schimb butoaneeee

Sa ne revedem cu bine, este un nou inceput.

Asfalt uscat tuturor vechi sau noi

Sunt foarte dezamăgit de atitudinea celor doi prieteni.Am călătorit împreună, am petrecut împreună, i-am respectat și chiar am fost sincer cu ei.

Puteau să -mi spună că îmi pregătesc această lovitură. Imi amintesc ca in 2017 îmi spuneau că ma susțin. De' se schimbă omul.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...