Mergi la conţinut

Incepatori Pe Forum - Sa Facem Cunostinta


Cesar

Recommended Posts

Ice-Queen Multumesc

StefanO,

Sant sofer profesionist, conduc de fro 20 de ani cam tot ce are mai mult de 3 roti, cu mult peste 1mil de km experienta, am facut extern cu o prelata ........3ani, cu autocaru fro 5 ani, inainte, am bagat intern la greu, siiiiiiii nu se aplicau normele AETR, acum lucrez pe un autobuz de 15m si 100 locuri capacitate . Cu toate astea, nu am nici o problema sa primesc sfaturi de la motociclisti mult mai tineri, si chiar rog colegi de forum sa ma indrume.

Dar, cred ca tu te grabesti, ai rabdare sa vezi cu ce se mananca, si dupa aia vino cu sfaturi.

Nu te supara, dar nu cred ca atitudinea ta , vizavi de acest forum in special, si fata de motociclisti in general , e corecta.

Drumuri bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ice-Queen, nici eu nu-l pun la zid, dar .... in 7. 04. 2012. StefanO deschide un topic....

Ajutor Pls:* cbf500, Hornet Sau Bandit ?

unde, cere sfaturi si lasa sa se inteleaga ca urmeaza sa-si achizitioneze o mobra, pana aici............e ok.

Dar : Gaxel, Cesar , R1der, Eliadar si Bogdan.casandra, au raspuns cu explicatii amanuntite , StefanO are 17 ani.

Nu stiu daca e OK atitudinea asta. Poate pe forum intra si vizitatori, siiiiiiiiiiiiiiii , ...................daca nu e credibil....next.

Eu unu, daca raspundeam la intrebarile puse , cu o pagina de explicatii, si as afla ca......a fost o joaca, as simti un ghimpe..

Ok , daca am exagerat , SCUZE .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, sunt nou pe pro baic.

Ma numesc Dani, 27 de ani, din ciclu matrimoniale - 190 cm si 105kg , proaspat posesor de Kawasaki ZZR 1100 in curs de restaurare. Posed B-ul de 8 ani si A-ul este in curs de desfasurare.

Sper sa gasesc prieteni noi pe forum, iar din topicuri sa primesc ajutor in restaurare, si apoi in stapanirea celor 250 de kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, sunt nou pe pro-bike, am 28 de ani, 5 de B si 3 de C+E. La 15 ani mi-am dat la schimb cursiera pe o mobra si o calaream numai pe dealuri, bineinteles cu o gramada de cazaturi usoare pe iarba si una singura pe spate. Dupa un an am avut ocazia sa imi iau un minsk de 125 cu pe care l-am tinut 2 ani. Tot pe dealuri mergeam cu el, dar prima data cand l-am scos pe drum ma si fugarit politia, am avut norocul sa scap de ei si dupa o saptamana l-am vandut. Am zis ca nu mai merg cu nimic pana nu imi iau permisul. Amjunsesem si eu la varsta de 18 ani dar parca nu mai eram asa pasionat de motoare iar de masini nici vorba, dar la 23 de ani am fost nevoit sa fac B-ul, imi cerea asta locul de munca, dar ca sa nu merg eu pe jos ( urasc asta ) pana sa iau B-ul imi luasem o Vespa de 150 in 4 timpi, si i-am pus numere de 49. Intr-o zi ma scos unul de pe drum intr-o curba si m-am urcat pe o movila de nisip, a intrat roata fata acolo, eu am facut pe superman vreo 3-4 metri si scuterul mi-a cazut peste picior. Toate ligamentele de la piciorul stang imi erau sucite, abia dupa 3 luni si zeci de ore de masaje mi-am revenit si am jurat ca nu ma mai urc pe nimic ce are 2 roti. Insa acum doi ani mi-am incalcat juramantul si m-am urcat pe o Yamaha WRF 450 a unui prieten, parca eram din nou un copil care avea cea mai tare jucarie din cartier dar nu imi permiteam sa imi iau motor. Asa ca am tot amanat sa fac scoala pentru motor dar nu se mai poate asa, vreeeeeeau motor si gata. Luni merg sa imi fac dosarul si inscrierea la scoala si sper ca pana in primavara sa imi iau un motor.

PS sper ca nu v-am plictisit cu istoria mea intr-ale motociclismului

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor, sunt Cristian Baraghiu, din Constanta. Am o mare slabiciune si anume plimbarile prin tara alaturi de sotie; ma bucur sa gasesc acest forum cu "coloana vertebrala", tinut in frau indeaproape,foarte multe sfaturi utile si raspunsuri la obiect, nu ceea ce gasim prin alte parti. Asfalt uscat tuturor si sper sa ne intalnim la o bere pe la intruniri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Eu sunt Radu, 30+ ani, din Bucuresti.

permis B din 99 si A din 2007, dar (inca) putina experiena la moto.

moto BMW F800S si un Suzuki GSX600F din '91 (de vanzare - cred ca e anuntul pus si pe forumul asta).

Vad ca noi, "incepatorii" ne-am tot prezentat, insa mi-ar placea sa stiu mai multe si despre "veterani", moderatori, initiatorii forumului.

Plus mi s-ar parea interesant sa stiu si care e povestea acestui forum (care vad ca e ceva mai nou...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut tuturor !

@unvis, despre moderatori poti citi aici: http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?app=forums&module=extras&section=stats&do=leaders nu neaaparat noi (sau nu toti dintre noi) suntem si veteranii forumului. initiatorul este noni; eu unul sunt mai nou venit; poti afla cate ceva accesand detaliile publicate de fiecare dintre moderatori sau intreband direct, orice te-ar interesa...

sedere placuta pe pro-bike!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Sunt din Bucuresti, Va citesc de cateva zile dar nu m-am prezentat pana acum pt ca nu aveam nici o "realizare". Azi am reusit sa iau prima tranta, in poligon din cauza unei colege care a intors pe langa jaloanele unde imi exersam eu opturile. Sper ca la urmatorul post sa am noutati mai bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Desi nu sunt un forumist, imi dau seama ca am nevoie de experienta voastra.

Eu sunt motociclist de anul trecut, de cand am un F650GS din 2000, pe care-l ingrijesc singur si mai am sub observatie si ingrijire o Honda fmx650, o suzuki Vstrom de 650, o Honda Deauvile 2006 si o suzuki Vstrom 1000.

Sunt bucuros sa-mi impartasesc scurta mea experienta si sa primesc sfaturile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ionut, 29 de ani din Bucuresti ( carnet de conducere categoria A 02.05.2012 )

Momentan nu am motor

Doresc si vreau sa-mi iau nu 1 si mai multe :thumbup: : Yamaha MT-03, FZ6

Harlrey Davidson 883

KTM - 690 Supermoto

Sper ca la anu sa pot sa-mi achizitionez macar 1 din ele :good:

Pentru mine ca incepator Yamaha MT-03 merge cel mai bine.

Asfalt Uscat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Vad ca noi, "incepatorii" ne-am tot prezentat, insa mi-ar placea sa stiu mai multe si despre "veterani", moderatori, initiatorii forumului.

Plus mi s-ar parea interesant sa stiu si care e povestea acestui forum (care vad ca e ceva mai nou...).

Eu cred ca nu m-am prezentat pe aici... trebuia sa o fac de prin 2004 deja.. :)

Mi se spune Noni, dar ma cheama Alexandru, am pasiunea pentru motoare inca de la 10 ani, acum sunt fan pursange KTM :biggrin:

Mi-am inceput cariera pe 2 roti pe un scuter la inceputul lui 2005, un Aprilia SR50 si da, aveam casca xxl, geaca xxl si aratam ca un pizza delivery boy, mergeam pe orice fel de vreme, frig, viscol, zapada... eram tare sarit de pe fix. Stiind de unde am plecat, salut absolut orice motociclist sau scuterist intalnesc pe drum...

Site-ul pe care toti scrieti, pro-bike.ro, l-am continuat in 2004 de la 0 tot din pasiune (asta dupa ce tot continutul din 99-'04 a fost mutat pe motociclism).

O mica istorie a mea, o puteti gasi relatata prin topicuri si poze aici

Bine v-am gasit pe toti si socializare placuta pe forum! :wink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmez si eu exemplul lui Noni, desi ar fi trebuit sa o fac acum mai bine de ceva ani. Sunt si eu membru din 2004 si ma numesc Irinel, dar nu Columbeanu, dar spre rusinea mea, nu am prea fost activ in postari ci mai mult pe rasfoiri, aprecieri, extragere informatii si uneori, dar rar off topic :)) Am postat pe site un topic care ar veni in ajutorul celor care nu au foarte multe notiuni de mecanica, printre care ma numar si eu si variante de rezolvare ar unor probleme ce par costisitoare in prima faza si imposibile. Sper sa fii ajutat multa lume, de aceea voi continua il acel topic sa public diferite probleme care apar pe parcurs. Virusul 'motociclism' s-a activat la mine inca din frageda copilarie, cand pe vremea aceea prin Romania domina mobra, cz, mz, putin jawa. Eram pus cu fundul pe rezervorul mobrei de unchiul meu, motociclist inrait si el, dar din pacate ramas la stadiul de jawa din motive financiare,lasat doar la comenzile ghidonului. Totul se intampla la varsta de 7 ani. Eram singurul de pe vremea aceea care nu se intimida si putea tine ghidonul drept ba mai mult, reuseam sa iau si curba bine fara ca sa il oblig pe cel din spatele meu sa puna piciorul jos. Am crescut si dorinta de a avea un motor s-a marit. Trebuia sa fiu luat la oaste si inainte de a pleca l-am rugat pe unchiul meu sa ma lase sa ma plimb in poligon 30min cu jawa lui de 350. El intre timp din '90 devenise proprietar de jawa. Senzatia nu o pot exprima in cuvinte. Am plecat in armata bucuros si cu un gand mare, cand ma intorc trebuie sa imi cumpar si eu una. Dupa doi ani, facandu-mi un c.a.r si strangand bani din salar, mi-am cumparat si eu prima mea motocicleta,: cea mai frumoasa jawa in ochii mei. In realitate era o martzoaga obosita si urata. Usor, usor a trecut printr-o reconditionare totala si am adus-o la stadiul de jawa frumoasa si functionala. Am invatat pe ea sa merg si sa repar, dar aveam o satisfactie deplina. Mai tarziu cu lacrimi in ochi a trebuit sa o vand pentru ca mi-am dorit ceva mai mare, prezenta suzi, care si ea la inceput a fost o martoaga. Pe ea mi-am cumparat-o chiar inainte de ziua mea in primul an de casatorie. A fost foarte amuzant si stresant pentru mine, pentru ca nevasta mea nu stia de ea. Intre timp trebuia sa o vand pe cea veche si sa o repar pe cea 'noua' ca in primavara sa pot iesi fara sa obserse diferenta. Mai amuzant e faptul ca nevasta mea nu e chiar cea mai mare iubitoare de motoare, dar iesind cu noua motoreta nu si-a dat seama, ba mai mult m-a laudat spunandu-mi ca martoaga mea chiar merge anul asta .)) Cred ca am ajuns sa am motorul pe care mi-l doream si nu are rost sa mai fac un pas. In ceea ce priveste atitudinea in trafic incerc sa aduc un plus in fata soferilor, ca motociclisti nu sunt piaza rea pe sosele, ca suntem normali si ca suntem si noi prezenti printre ei. Am reusit sa trec de faza cu hartuirea de la semafor, de semnele obscene adresate sau priviri rautacioase. Nu am nimic de pierdut daca imi vad de treaba si daca respect regulile de circulatie. Multi imi spun: Bai Irinele tu nu esti motociclist, pentru ca nu esti pletos, barbos si nu ai fata de dur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit Irinel ca mai sunt si alti motociclisti care te urmeaza in atitudine.

Mai bine mergi tu in treaba ta cu placerea ta si nu-i bagi in seama pe cei din jur,cel putin daca te lasa sa mergi si tu asa cum trebuie.

Sunt multi care nu vor decat sa mearga pana la servici sau in treaba lor fara sa faca ceva spectaculos pe sosea.

Asa ca si daca nu ai parul lung,barba si nici nu ai fata de dur.....poti sa fi motociclist

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...